19. –31.3. Free shipping days for purchases over 500 CZK or €21. Applies to orders sent within the Czech Republic and Slovakia.

Vitalvibe news

Free Shipping Days

19. 03. 2023

In the period 19 March till 31 March 2023 are Free Shipping Days at Vitalvibe. Take advantage of the unique opportunity not to pay postage! Free shipping applies to purchases over 500 CZK or €21 and applies only to packages  sent to a Czech or Slovak address.

THE PRAGUE PICK UP POINT AT THE NEW ADDRESS IS OPEN AGAIN

08. 03. 2023

Our external warehouse and pick up point has been successfully moved to Nehvizdy (Prague-East) and is already open.

View more     Hide

You can pick up your parcel on weekdays from 8:30 a.m. to 4:30 p.m. at the new address:

Wellpack sklad (Vitalvibe)
Logistický areál P3, Hala DC06
Nehvizdy 1100
250 81 Nehvizdy

Detailed information and a map of the place you can find HERE.

Our news: Coconut and maple syrup

07. 03. 2023

Two new products have been added to our portfolio - Coconut syrup and Maple syrup from Vitalvibe.

View more     Hide

We believe that these natural sweeteners will make your food and drinks special with their unique taste and that you will love them just like us for their great culinary properties.

Warehouse moving

23. 02. 2023

Our warehouse is waiting for a big move on March 2 - March 5. Please be patient with the delivery time of shipments that you order during this period. If you are in a hurry to order, order by February 28.

View more     Hide

– If you can order by March 1st at 12 noon, the shipment will arrive without change.
- After that, shipments will not be shipped until from March 6th.

It is possible that orders will accumulate in the warehouse during the move. We will try hard to handle everything, but it may take a little longer for packages to arrive these days.

We ask for your indulgence. Thanks to the move, the quality of our services and the speed of delivery will improve even more.We will also soon reopen the Prague delivery point at a new address. We will keep you posted.

Hledáme do týmu Account Managera

20. 02. 2023

Právě k sobě hledáme šikovného parťáka – Account Managera, který bude udržovat skvělé vztahy s našimi zákazníky, a zároveň dokáže neustále rozšiřovat jejich síť.

View more     Hide

Těšíme se na svého nového kolegu Account Managera, který bude pečovat o naše velkoobchodní klienty v ČR a SR a sjednávat nové spolupráce. Zároveň mu svěříme oblast retence maloobchodních zákazníků.

 

→ podívat se na inzerát ←Kdo by to měl být:

Zajímáš se o zdravou výživu a zdravý životní styl a souzníš s tím, co šíříme do světa?
Pokud umíš dobře komunikovat s lidmi, máš příjemné vystupování a zároveň máš v obchod v krvi, pak je to možná pozice přesně pro tebe!Pokud to jste vy, koho hledáme, nebo znáte člověka, který by se na tuto pozici hodil, mrkněte se prosím na náš inzerát a šiřte ho dál.


Děkujeme

 ♡  tým Vitalvibe

Cashew Cacao Clusters with every order

09. 02. 2023

Because we love you, we give away gifts in February. ♡ A small package of Organic Cashew Cacao Clusters from Vitalvibe with every order from our e-shop like a gift.

View more     Hide

Cashew Cacao Clusters is a divine natural delicacy of crushed raw cashew nuts with cocoa beans in coconut nectar. It is an excellent source of nutrients and tastes really great.
Order and enjoy!
* The event lasts until stocks last.

Přijďte si pro kokosový jogurt Wild & Coco zdarma

30. 01. 2023

Od 30. 1. do 12. 2. probíhají v našem brněnském Vitalvibe Centru Týdny s Natural Primebiotic Cocoguard s Wild & Coco.

View more     Hide

Pokud si v našem kamenném obchodě koupíte 2 různé produkty od Wild & Coco, dostanete k nim kelímek fermentovaného kokosového jogurtu Natural Primebiotic Cocoguard BIO zDARma.Znáte Wild & Coco? Funkční a chutné produkty Wild & Coco si rychle zamilujete. Unikátně fermentované vegan a bio kokosové potraviny jsou plné přátelských bakterií, které vyživují střevní mikrobiom a posilují zdraví.

NEW IN OUR PORTFOLIO - LIPOSOMAL OMEGA-3

26. 01. 2023

We have stocked a brand new product. Vegan Liposomal Omega-3 by NaturLabs.

View more     Hide

→ Liposomal Omega-3 ←


Omega-3 unsaturated fatty acids are essential for our body, therefore necessary. They play an important role particularly in maintaining brain, heart and joint health.

Thanks to their patented structure of natural phospholipids, liposomal Omega-3s have excellent bioavailability for our organism and do not oxidize during storage.

This dietary supplement is made from fermented seaweed, grown sustainably without any interference with the marine ecosystem. It does not contain heavy metals and its production does not contribute to the damage of the ocean ecosystem, which can be the case with fish omega-3 supplements.

A Healthy Start event

17. 01. 2023

We want to support you in incorporating healthier habits into your life. For example, you can start by eating a few healthy foods every day.Take advantage of a 15% discount by entering the code ZDRAVYSTART in your order.

View more     Hide

January is here and many people are eager to start changing their unhealthy habits for healthy ones. We endorse these decisions and want to be there with you. Join us and learn how to eat really healthy foods, incorporate a few healthy habits into your life.

To make your healthy start easier, we have prepared a 15% discount for your order from our e-shop. Just enter the code ZDRAVYSTART.

The code can be used 17-25 January 2023.

*Excludes special offers, kitchen equipment, essential oils and books.

Poradenský den ve Vitalvibe

11. 01. 2023

Využijte možnost konzultace s naší výživovou poradkyní nebo si nechte provést analýzu složení těla na přístroji InBody 230 za zvýhodněnou cenu.

View more     Hide

Dne 20. 1. 2022 bude ve brněnském Vitalvibe centru probíhat od 7.30 do 12.00 Poradenský den


V rámci tohoto eventu budete moci probrat jakoukoliv otázku ohledně stravování, vašeho zdravotního stavu nebo životního stylu s naší specialistkou pro výživu a zdraví Ing. Petrou Vaškovou.

Zároveň se budete moci nechat přeměřit na přístroji InBody 230, který dokáže diagnostikovat složení vašeho těla. 


K tomuto dni se vztahují zvýhodněné ceny:

590 Kč/ 60 min konzultace
150 Kč (měření na InBody 230 a interpretace výsledků)

Konkrétní čas si zarezervujte na petra.v@vitalvibe.cz.


Více informací: