Praktické tipy pro začátečníky na raw stravě

Měsíc uplynul jako voda a my jsme tu zpět s naším miniseriálem o začátcích na raw stravě. V druhém díle se pokusíme vyvrátit několik mýtů, se kterými se setká bez výjimky každý raw vegan žijící ve světě všežravců. Dáme vám několik ověřených rad, jak se s těmito nepravdami s úsměvem a grácií vypořádat a přidáme pár stravovacích tipů i inspirativní jídelníček, které se do předchozího článku nevešly. 

„To musí stát tolik peněz.“

Otázka alternativního způsobu stravování a financí již sice byla nespočetněkrát zodpovězena, avšak přesto stále zůstává tak velkým a ve společnosti dokola omílaným tématem, že jsme se mu rozhodli věnovat celý samostatný článek jako pokračování této série. Prozatím bychom však ve stručnosti rádi podotkli, že každý způsob stravování je přesně tak finančně náročný, jak si jej sami uděláme.

Každý všežravec, vegan či vitarián může měsíce utrácet tisíce korun za potraviny. Stejně tak ale každý z nich může hledat a nacházet způsoby, jakými lze za stravování šikovně ušetřit a přesto nepřežívat jen o chlebu a vodě. Nemusíte si v supermarketech kupovat předražená rostlinná mléka. O tom, jak jsou ve skutečnosti nezdravá i o tom, jak si je jednoduše a levně vyrobit doma, jsme již dříve psali celý článek

„Mám jít ven s přáteli, ale určitě se nikde nenajím.“

Tato obava je naprosto oprávněná. Zdejší restaurace, bistra či jiné druhy občerstvení dnes ještě stále v mnoha případech nenabízí varianty pokrmů, ze kterých by si mohl vybrat vegan natož potom vitarián. Doporučujeme proto být na tuto možnost vždy připravený.

Menu velké většiny restaurací je dnes dostupné na internetu. Pokud tedy víte, kam máte namířeno, dopředu si jej nastudujte. V případě, že nenaleznete žádný pro vás vhodný pokrm, můžete si dopředu na lístek sepsat seznam ingrediencí, které jíte a zároveň tušíte, že by je v kuchyni mohli mít. Zkuste se potom domluvit s kuchařem, zda-li by vám z nich nesestavil nějaký jednoduchý pokrm. Samozřejmě buďte připraveni i na variantu, že se vaše prosba nesetká s pozitivním ohlasem. Ale ten, kdo nezkusí, nikdy neví.

Pro všechny případy existuje spousta malých, skladných a přesto výživných potravin, které si můžete vzít s sebou, ať už se chystáte kamkoliv. Do kapsy u bundy se snadno schová například raw tyčinka, výživami nabité moruše či kakaové boby.

„Když budeš jíst tolik sacharidů, určitě přibereš.“

Při raw food člověk denně přijme přirozeně více sacharidů než u jiných stylů stravování. Někdo by se nad tímto množstvím mohl zděsit, věřte ale, že strach je v tomto případě naprosto zbytečný. Přijímáte-li v rámci raw stravy sacharidy, jedná se z velké většiny o jednoduché cukry z ovoce (a zeleniny). Tyto cukry jsou přírodní a pro tělo nejrychleji stravitelné ze všech živin. Znamená to tedy, že tělo je lehce a okamžitě zpracovává a využívá. 

I zde ale platí pravidlo „všeho s mírou“. Ovoce každý den rozhodně ano, ale dejte si pozor, abyste to s jeho množstvím nepřehnali. Fruktóza neboli ovocný cukr se ukládá v játrech, a tak se může například stát, že si lidé žijící pouze na ovocných šťávách přivodí takzvané ztukovatění jater. Nadbytek fruktózy může způsobit také střevní potíže. Zelenina by nad ovocem měla vždy převažovat. 

„Ty jako vážně nejíš maso? Tak to ti určitě chybí bílkoviny!“

S tímto vyjádřením obavy ze strany okolí se již určitě setkal každičký vegan i vitarián. Pokud jste si svým způsobem stravování jistí v kramflecích, potom se touto poznámkou zcela jistě nenecháte vyvést z míry. Jestliže však ještě sami tápete, jaká je tedy ta pravda o bílkovinách, můžeme vás ujistit, že na raw stravě rozhodně lidé na nedostatek bílkovin neumírají.

Bílkoviny nejsou obsažené pouze v mase, jak se mnozí lidé dnes ještě stále domnívají. Existuje také spousta jejich rostliných zdrojů jako například brokolice, veškerá zelená listová zelenina, acai, olivy, naklíčené obiloviny nebo jakákoliv semínka a ořechy. Doplnit je můžete také chlorellou, spirulínou nebo mladým ječmenem. Pokud jste i přes náš skromný výčet proteiny nabitých potravin stále na pochybách, můžete si pořídit také raw proteinový prášek z hrášku nebo naklíčené hnědé rýže. Ten vaše obavy o dostatek bílkovin snadno vyřeší.

Přírodní bílkoviny jsou pro tělo mnohem lépe stravitelné a využitelné. Nejsou navíc na rozdíl od masa znehodnocené hormony, kterými jsou dopována zvířata určená k chovu pro maso. Častou konzumací takového masa (ale také mléka a výrobků z něj) se hormony dostávají i do lidského organismu, kde mohou mimo mnoha jiných škod, podpořit například růst rakovinotvorných buněk, pokud je již v těle nějaký jejich zárodek.

To byl náš malý průřez těmi nejčastěji rozebíranými mýty, kterým, jste-li vitarián, nemáte šanci uniknout. Pokud jste se setkali ještě s nějakým tvrzením, které se pokoušelo vaše rozhodnutí vybočit z konvenční stravy zpochybnit, podělte se o něj s námi do komentářů a můžeme se jej společně pokusit rozebrat. A teď už k slibovanému jídelníčku.


Snídaně: kaše z naklíčené pohanky se sezónním ovocem

Pohanku 6 hodin namáčíme a následně necháváme 2 dny klíčit. Při procesu namáčení se aktivují enzymy. Klíčením se enzymatická aktivita ještě zvýší a v pohance (či jiné klíčící potravině) se probouzí život.

Svačina: nastrouhaná jablka a mrkev s mákem

Tato jednoduchá svačinka vám zajistí přísun sacharidů, tuků i bílkovin.

Oběd: krémová polévka z řepy, mrkve a batátů, doplněná klíčky a semínkovými krekry

Polévku okořeňte zázvorem, kurkumou a pepřem, které vám v chladných dnech pomohou krásně prohřát orgány. Pokud polévku nechcete jíst studenou, nebojte se ji ohřát na nízkém stupni teploty tak, aby neprošla varem.

Svačina: chia puding

Chia semínka jsou skvělým zdrojem mastných kyselin, bílkovin i sacharidů a navíc mají antioxidační účinky. Pudink můžete dosladit oblíbeným ovocem.

Večeře: salát s červeným grepem

Saláty nabízí nespočet možností pro vlastní kreativitu. Pokud ale hledáte něco ověřeného, vyzkoušejte náš recept.


A na závěr ještě jeden malý poznatek. Přemýšlíte-li o přechodu na raw stravu, ale stále jste na pochybách vzhledem k prostředí, ve kterém žijeme, vzhledem k začínající zimě a tak podobně, potom pro vás máme radu. Neřiďte se žádnými striktními pravidly. Nikde není napsáno, jaký je ten správný způsob stravování. Neexistuje žádné „raw a nebo nic“. Když vám bude vyhovovat jíst syrovou stravu po většinu času, ale sem tam ucítíte potřebu doplnit ji o něco vařeného, jen do toho. Strava není jen o řízení se pravidly, ale hlavně o naslouchání vlastnímu tělu.

Přejeme hodně sil a odhodlání následovat vaše rozhodnutí, ať už se týkají stravy nebo čehokoliv jiného.

Súvisiace produkty

Podobné články

Přechod na syrovou stravu na podzim

Přechod na syrovou stravu na podzim

2016-11-03

Koketujete s myšlenkou pustit se do vitariánství a čekáte jen na ten správný čas? Nebo v sobě hledáte odvahu, přesvědčení nebo prostě jen...

čítať celý článok

Rostlinná mléka z obchodů vs. domácí rostlinná mléka

Rostlinná mléka z obchodů vs. domácí rostlinná mléka

2016-04-28

Rostlinná mléka už dávno nejsou pouze záležitostí veganů nebo jedinců intolerantních na laktózu, stala se tak trochu trendem. A jak už to...

čítať celý článok

Rozhovor: Raw jako začátek nové cesty

Rozhovor: Raw jako začátek nové cesty

2016-04-07

Dnes jsem měla tu čest vyzpovídat Lucii, Honzu a Lenku z Vitalvibe, kteří praktikují raw veganství již několik let. Povídali jsme si o...

čítať celý článok

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

2016-03-07

Tomáš je majitel a šéfkuchař pražské restaurace Rawcha, kde se podávají skvosty jeho vitariánské kuchyně. Poslední tři roky se stravuje...

čítať celý článok

všetky články