LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Chutná, zdravá a energeticky vydatná svačinka? Není problém!

Jedna kamarádka se mě nedávno zeptala, jestli nemám pocit, že místo utrácení za konvenční potraviny vydávám nehorázné sumy za „zdravé potraviny“. Musela jsem se nad touto poznámkou zamyslet. Něco na tom je. Jenže zatímco po ranním rohlíku nebo buchtě se cítím nedobře celé dopoledne, když si dám svůj ranní ovocný vitariánský koktejl, je mi fajn.

A v tomto duchu to pokračuje celý den. Navíc budu raději podporovat malé firmy, které si uvědomují neudržitelný stav konzumního života naší společnosti. A chtějí s tím něco dělat. Něco změnit. Jsou to ti, kteří se řídí svým srdcem a jsou vzorem pro ostatní. Hledají zdroje, které jsou férové pro ně i pro lokální farmáře. Hledají produkty, které jsou benefitem jak pro ně samé, tak i pro jejich zákazníky. A přesně v tom je ten rozdíl. Nechci podporovat anonymní megalomanské korporace, s jejichž praktikami (například ve 3. světě) bytostně nesouhlasím. Vždy radši nakupuji u malých pěstitelů (ovoce, zelenina, mléčné výrobky), ve zdravých výživách (není nad to si s majitelem pokaždé vyměnit milé slovo, protože už Vás zná) a u malých firem s průhlednější strategií (superpotraviny a vitariánské produkty). 

V první řadě jde o zdraví každého z nás, o celou naši krásnou planetu a chování lidstva k ní. A potom nesmíme zapomínat na možnost volby, kterou máme, i když si ji ne vždy uvědomujeme. Každý výrobce musí na obal uvést celé složení produktu – nám se jen občas nechce složení číst, někdy ho raději ani nechceme znát a jindy jsme zkrátka příliš pohodlní, abychom se jím zabývali. Filosofii produkce přátelské k výrobci i konzumentovi Vám předvedu na konkrétním výrobku – na svačinových tyčinkách.

Dovolili jsme si pro Vás udělat malé srovnání chutí jednotlivých ovocných živých tyčinek Rawbite. A pro srovnání s běžným trhem jsme ochutnali a podrobně prostudovali i konvenční tyčinky, přičemž jsme zvolili jednu klasickou müsli tyčinku běžně dostupnou v supermarketech a jednu kakaovou pufovanou tyčinku, též dostupnou v každém obchodě. Složení u konvenčních tyčinek bylo tak rozsáhlé a nepřehledné, že jsme velkou část složení vložili až pod srovnávací tabulku. Naopak rawbite tyčinkymají složení několikapoložkové a přehledné. Zatímco živé tyčinky neobsahují alergeny, jsou vyrobené z nesířeného ovoce a nepražených ořechů, takže jsou v nich zachované všechny živiny, ty konvenční mají podíl ovocné složky minimální a ovoce je sířené. Základem tyčinek je glukózo-fruktózový sirup a pamlsek se doslazuje klasickým cukrem. Navíc se tyčinky stabilizují emulgátory a jsou plné lepku, takže jsou hůře stravitelné.

Posuďte sami:

*zbytek složení: neztužený rostlinný tuk, pšeničné vločky, akáciová guma, ovesno-rýžový extrudát (ovesné otruby, rýžová mouka, ovesná mouka, cukr, sladový extrakt, sůl, emulgátor E 306), zvlhčující látka glycerin, emulgátor řepkový lecitin, kakao, přírodní aroma, multivitamínový premix*(DL-alfa tokoferolacetát, thiamin mononitrát, riboflavin, pyridoxin hydrochlorid, kyanokobalamin, kyselina listová, kalcium-D-pantotenát, nikotinamid, biotin, kyselina L-askorbová); výrobek obsahuje alergeny lepek, mléko, sóju a oxid siřičitý; může obsahovat stopy ořechů, arašídů a sezamu

**zbytek složení: emulgátory: sójový lecitin, polyglycerylpolyricinoleát; aroma), glukózový sirup, cukr, sirup z invertního cukru, sladový výtažek z ječmene, zvlhčující látka (glycerol), rostlinné oleje (palmový, slunečnicový), melasa z třtinového cukru, jedlá sůl, kakaový prášek, emulgátor (slunečnicový lecitin), aromata, regulátor kyselosti (fosforečnany sodné), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, antioxidant (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů), dextróza, vitamíny a minerální látky.

Proč dáváme přednost konvenčním stabilizovaným a špatně stravitelným tyčinkám, které náš organismus jen zatíží? Že by to bylo tím, že většina lidí stále nečte složení výrobků? (A že Vás obsah složení tyčinek šokoval? - mne hodně). Nebo tím, že jsme zkrátka zvyklí zajet do supermarketu a nakoupit to, co známe? Nebo se bojíme alternativ a neznámého? Každopádně Vás tento článek má motivovat k nákupu živých a blahodárných tyčinek, protože jsou nejblíže tomu, co pro nás příroda zamýšlela (a přitom nás nezdržují od našeho hektického životního stylu). Jsou naprosto přírodní a velmi lehce stravitelné. Nezapomínejme na své vlastní zdraví a investujme sami do sebe! Vyplatí se to!