Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

Rozhovor: Barefoot - návrat k přirozenosti, nebo módní trend?

Poslední roky se i na českém trhu objevil fenomén barefootové obuvi, tedy takové, která člověku simuluje chůzi naboso. Tato myšlenka je jistě zajímavá, nemá ale svá skrytá úskalí? Nejedná se pouze o nový módní výstřelek prodejců? I o tom jsme si povídali s Pathikem, výrobcem české barefoot značky Pathik shoes.

Pathiku, jak vlastně barefootová obuv vypadá?  

Filozofie této obuvi vychází z toho, že by bota měla plnit především její primární funkci, tedy chodidlo chránit, ale neomezovat, a tím pádem nijak neovlivňovat celkové držení těla, které se do současné podoby vyvíjelo milióny let. Konkrétně bota vypadá takto: podrážka je bez podpatku, do 6 mm tloušťky, aby byla flexibilní a člověk vnímal, po jakém terénu kráčí, a mohl tak přijímat informace ze země.  Důležitý je taky dostatečný prostor pro všechny prsty. Většina konvenčních bot se ve špičce zužuje, což vede k otlakům nebo deformaci prstů a neumožňuje využít potenciál nohy ke správné chůzi. Prsty jsou hlavní odrazovou jednotkou a zajišťují stabilitu,  měly by mít prostor pro to, aby se rozprostřely, jak potřebují. Barefooty jsou v podstatě takové vytuněné onuce. :)

A jak se historicky dospělo k tomu, že se estetická funkce bot dostala do popředí? Kde se vzaly všechny ty špičky a podpatky?

Šlo to ruku v ruce s vývojem architektury, oděv i obuv odpovídaly dobovému slohu. Můžeme vzpomenout na gotiku, kdy se nosily dlouhé, špičaté klobouky i boty. Původ podpatků u dámských bot není jasný, ale existuje teorie, která souvisí s nejstarším povoláním na světě. Prostitutky, které obsluhovaly své zákazníky na ulici, byly s podpatky vyšší, takže to pro muže bylo pohodlnější. Druhá teorie je, že podpatky vznikly pro šlechtu, a to ze dvou důvodů. Aby byl šlechtic/čna opticky výš a aby si nerousali šaty ve špíně na ulici. O tom, že ve středověku nebyla kanalizace a že všechen odpad z domácností končil na chodníku asi všichni víme. Jak ten “chodník” asi vypadal si umíme představit :-). Postupem doby se z bot staly “korzety na nohy”, čemuž odpovídá i současnost. V minulosti se tvary bot často střídaly a někdy se dokonce vrátily takřka k normálu. Např. Baťa vyráběl některé modely bot krásně široké, pak to ale zase opustil. V dnešní době je ale opravdu málo výrobců, o jejichž produktech by se dalo říct, že jsou ergonomické. Začal s tím např. Camper, Vivobarefoot nebo FeelMax.  

Jakým způsobem se pak na těle odráží nesprávná obuv?

Pro tělo je přirozená chůze naboso, kdy našlapujeme na celé chodidlo, děláme malé kroky a tělo je vzpřímené. Nepotřebujeme vyvýšené podrážky, klínky a další vymoženosti, které nás vedou k prodloužení kroku, našlapování na patu a předklonu trupu. Časté bývají bolesti bederní páteře. Bohužel dnes už malým dětem nasazujeme boty s podpatky a tvrdou podrážkou a ony pak chodí jak v okovech a dupou. Dokonce jim je nasazujeme ještě předtím, než vůbec začnou chodit, a pořizujeme jim chodítka a další udělátka, která jim mají pomoci naučit se chodit. Ve skutečnosti tak ale přeskakují přirozené vývojové fáze. Každý se má naučit chodit sám, bez pomoci a přidržování, aby se správně vyvinuly potřebné svaly. A podpatky, neříkám, že se nedá naučit chodit na podpatcích, ale je to namáhavé, váha při chůzi bývá většinou jen na přední části chodidla, o vlivu na zkrácení Achillovky nemluvě. A zúžená špička bot zase vede k vbočeným palcům, které jsou z valné většiny záležitostí nevhodné obuvi.

Lze chůzí naboso řešit i tento problém?

V mnoha případech ano, každý se může vrátit ke své přirozenosti. Samozřejmě pokud člověk chodí čtyřicet let v nevhodné obuvi, může to trvat klidně i pět, deset let, než se to spraví. V těchto případech si bosou chůzi dávkujeme postupně, aby to nebyl takový šok, celý den naboso je pro takového člověka zpočátku nereálné. Často se používají i korektory na prsty, je však nutné mít korektor na všechny prsty, ne jen na jeden.

A co problematika plochých nohou? Nehrozí při chůzi v barefootech, že se nám zbortí klenby?

Právě naopak! Při bosé chůzi se svaly chodidla posilují a o to právě jde. Pokud máte chodidlo podepřeno tvarovanou botou nebo ortopedickou vložkou, která funguje jako dlaha, ono tím pádem nic dělat nemusí a fláká se. Už jste někdy viděli někoho, kdo by měl silnější ruku poté, co mu sundají dlahu nebo sádru? Navíc ploché nohy jsou u některých kmenů v Africe nebo Asii normální. Jde tedy i o to, jakou máme z dlouhodobého hlediska genetickou výbavu a odkud vlastně pocházíme.

Jak se tedy má správně chodit?

Důležité je vzpřímené držení těla, držet hlavu nahoře, ramena uvolněně spuštěná dolů a dělat malé kroky. Došlap je sice přes patu, ale jemně. Následně je pohyb plynule přes celé chodidlo a krok končí fází odrazu, kterou zajišťují právě prsty, především palec. Na tuto fázi se lidé prakticky nesoustředí, nejsou zvyklí používat prsty a vědomě se od nich odrazit, jelikož je právě mají sevřené v úzké botě a ty to prakticky neumožňují. Obecně se lidé nezamýšlí nad tím, jak chodí. Když se podíváme, jak dnes lidi vypadají při chůzi, většinou vidíme, že se hrbí, mají ruce v kapsách, předkloněnou hlavu kvůli neustálému koukání do mobilu, zdvižená ramena a zatnuté trapézy ze stresu, dělají dlouhé kroky a jsou předklonění nebo mají vytočené nohy díky zablokovaným kotníkům atd.

A co podrážky tlumící nárazy při chůzi, ty jsou taky zbytečné?

Je dokázáno, že např. běžci v těchto botách zažívají ještě větší otřesy, jelikož díky nim mají pocit, že mohou došlapovat mnohem tvrději. Pro maratony je možné zvolit tak zvané minimalistické boty, které mají o něco silnější podrážku než barefooty, ale zajišťují jejich komfort.

Jsou barefooty vhodné i na tvrdý povrch typu asfalt a dlažební kostky?

Určitě, jde jen o to naučit se v nich správně chodit, což dokážete, budete-li se na to soustředit. Pokud byste dál chybně našlapovali a hlavou byli nepřítomní, vedlo by to k bolesti kloubů a páteře, čehož se právě chůzí naboso chceme zbavit, takže efekt by byl nula, spíš negativní.

Podrážka do 6 mm, to opravdu není moc, není v nich v chladných dnech zima? Nedá se vyrobit silnější?

Obecně se v barefootech noha mnohem víc hýbe a je stimulována podněty z terénu, takže se lépe prokrvuje. Na zimu je ale určitě dobré myslet na to, že si do bot pořídíme vlněnou ponožku. Dle toho zvolíme jejich velikost, je potřeba, aby jsme měli dost místa a noha se mohla zahřívat. Silnější podrážka by musela být měkčí, aby byla stála flexibilní, což by vedlo k tomu, že by měla menší otěruvzdornost a trvanlivost. Je to taková alchymie vychytat ten správný poměr měkkosti a otěruvzdornosti.

Jak se na barefooty dívají fyzioterapeuti?

Jsou dva tábory - jedni vidí jejich jednoduchou logiku a doporučují je, druzí jsou konzervativní a nezaměřují se na příčinu vzniku problému, orientují se pouze na nápravu důsledku stejně jako většina západní medicíny, která se zaměřuje pouze na symptomy. Zapomínají na skutečnou podstatu celé věci - že odmalička měníme pohybový vzorec těla botami.

Existují případy, kdy barefooty nejsou vhodné?

Ano, pokročilé stádium cukrovky a neuropatické stavy, kdy v chodidle není citlivost.

Děkujeme za rozhovor.

Pathik bude také hostem naší dubnové Vegeparty, kde se o fenoménu barefootové obuvi můžete dozvědět ještě víc. A navíc si pochutnáte na výborném jídle z našeho společného stolu. Více informací na našich stránkách.

Podobné články

Rozhovor: Raw jako začátek nové cesty

Rozhovor: Raw jako začátek nové cesty

2016-04-07

Dnes jsem měla tu čest vyzpovídat Lucii, Honzu a Lenku z Vitalvibe, kteří praktikují raw veganství již několik let. Povídali jsme si o...

čítať celý článok

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

2016-03-07

Tomáš je majitel a šéfkuchař pražské restaurace Rawcha, kde se podávají skvosty jeho vitariánské kuchyně. Poslední tři roky se stravuje...

čítať celý článok

Rozhovor: Vašek Kolář, mistr světa v biketrialu, ambasador Vitalvibe

Rozhovor: Vašek Kolář, mistr světa v biketrialu, ambasador Vitalvibe

2016-01-20

S Vaškem Kolářem, sedminásobným mistrem světa v biketrialu, trenérem a předsedou blanenského oddílu, jsem si povídali nejen o jeho...

čítať celý článok

všetky články