SKRÁTENÁ OTVÁRACIA DOBA: V stredu, štvrtok a piatok bude naša predajňa v Brne otvorená do 15.00 hod. Ďakujeme za pochopenie.

Co jste nevěděli o přírodních sladidlech

Máte rádi sladké? Tak jistě víte, že to nemusí nutně znamena přejídání nezdravými cukry. Máme totiž k dispozici spoustu tělu prospěšnějších alternativ. Jste ale trochu zmatení z té přemíry „zdravých“ přírodních sladidel na našem trhu a nevíte, jak se v tom množství zorientovat a které z nich vybrat? Pojďme se podívat, jak to s těmi zdravými cukry vlastně doopravdy je.

Glykemický index – to je, oč tu běží?

Jedna ze základních pouček zdravé stravy je doporučení volit vždy potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI). Ten říká, jak rychle se cukry vstřebají do krve. Čím vstřebatelnější cukr, tím rychleji zvedne náš „krevní cukr“ a tím dříve po něm budeme mít zase hlad. GI je hodnota důležitá pro diabetiky, jejichž tělo nedokáže větší výkyvy kompenzovat, a tak si jej musí hlídat cíleně.

Obecně platí, že potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou pro lidské tělo nutričně málo přínosné. A naopak, potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou cestou k udržení zdraví a dlouhověkosti. Studie prokazují, že snižují nejen riziko vzniku diabetu 2. typu, ale také celého balíčku spolu souvisejících nemocí. Tomu říkáme metabolický syndrom – vedle diabetu zahrnuje také hypertenzi, vysokou hladinu „nezdravého“ cholesterolu v krvi a obezitu.

To ale rozhodně neznamená, že bychom měli spoléhat při výběru potravin slepě na konkrétní číslo označující glykemický index. V praxi se totiž používají dva způsoby měření – hodnota potraviny se srovnává s hodnotou bílého chleba nebo s hodnotou čisté glukózy (tedy nejrychlejší energie pro fungování lidského těla). Ty se pochopitelně od sebe zhruba o třetinu liší. Proto samostatná číselná hodnota může být velmi zkreslující.

Tři tipy, jak poznat skutečně zdravé přírodní sladidlo:

  1. Není cukr jako cukr – nejrychleji se vstřebávají samotná glukóza a fruktóza (tzv. monosacharidy). O poznání pomaleji potom sacharóza (řepný cukr), ale také třeba laktóza, maltóza atd. Nejvíce pozvolné je vstřebávání energie z polysacharidů, které si trávicí systém musí naštěpit na menší kousky, které může vstřebat. Základní tabulka výživových hodnot sice tak podrobný popis většinou nezahrnuje, ale už samotné číslo vyjadřující obsah jednoduchých cukrů, může být prvním orientačním bodem.
  2. Sladce nechutná pouze obyčejný cukr – sladkou chuť mají i další látky v přírodě. Každý jistě zná třeba stévii. Méně známá už je ale skutečnost, že i některé polysacharidy chutnají sladce, a přitom se z nich energie uvolňuje postupně. I takové u nás najdete.
  3. Není to jen o cukru – velký vliv na zdravotní přínosy nebo rizika mají i kombinace s ostatními látkami. Vláknina například zpomaluje vstřebávání cukru do krve, a snižuje glykemický index celého pokrmu. Podobně působí i přítomné bílkoviny a tuky. Pokud preferujete zdravější přístup, volte sladidlo s obsahem vlákniny.

Tip pro vás: Patříte mezi ty, kteří doslazují raději ovocem? Vyměňte datle za moruši. Datle obsahují přirozeně množství volné fruktózy a také se udává, že mají glykemický index asi 103! Sušená moruše s GI kolem 40 dosladí vaše pochoutky stejně dobře, a navíc přidá i příjemnou medovou chuť. 

Zdraví je pro nás důležité. Nejsme ale žádní striktní dogmatici, je to o míře a nutričním bohatství, které zdravé sladidlo tělu s pokrmem navíc přináší. 

Sladidla s obsahem kokosového cukru – zdravější verze bílého, rafinovaného

Řeč bude o kokosovém nektaru a z něj sušením vyráběném kokosovém cukru, které se získávají z okvětí kokosových palem. I když se jedná o skutečný cukr, jde stále o jedno z nejoblíbenějších přírodních sladidel. O tom, zda lidskému tělu škodí, nebo prospívá, se vedou mnohaleté spory. Možná jde jen o úhel pohledu.

Je pravda, že spousta prodejců uvádí jeho opravdu nízký GI 35, na základě čehož argumentují skvělými zdravotními přínosy. Pravdou však je, že toto číslo pochází z jediné studie s nepříliš jasnými podmínkami provedení. Nízkou hodnotu GI vysvětlují tyto zdroje přítomností vlákniny, které však obsahuje kokosový cukr opravdu nevýznamné množství (o tom se můžete přesvědčit sami).

My jsme zapátrali a našli i výsledky seriózních měření. Ty udávají hodnoty okolo 55, což je rozhodně reálnější číslo (pro srovnání: řepný cukr má 68). Tak jako tak, kokosový cukr obsahuje i přirozeně obsažené minerály. A hlavně – neskutečně báječně chutná a voní.

Kokosový cukr doporučujeme pro přípravu zdravější varianty klasických zákusků nebo cukroví. Ani ten největší odpůrce zdravé stravy tuto změnu nepostřehne. Možná právě naopak – bude mu chutnat ještě víc.

Yacon – opravdový poklad mezi přírodními sladidly

Yacon je prášek získaný z hlízy rostliny (mimochodem, koho by napadlo, že je blízce příbuzná s macou). Celá usušená hlíza pomletá na jemný prášek obsahuje asi 70 % sacharidů, ale pozor – z nich jen malá část je tvořena volnou glukózou a fruktózou. Naopak většina je vázána do polysacharidů, které energii uvolňují postupně, ale přesto chutnají příjemně sladce. Tedy sladce chutná, ale jako cukr se v našem těle nechová.

A to ještě není všechno. Tento typ polysacharidů je blízce příbuzný betaglukanům, známým pro své široké spektrum příznivých účinků. Dokáží například přispět k harmonizaci celého imunitního systému nebo snížení cholesterolu v krvi.

Vhodnost potravin z yaconu pro přípravu diabetických pokrmů, redukčních diet a jídel pro pacienty s chronickými jaterními onemocněními byla prokázána také studií provedenou ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Tyto skvělé vlastnosti pro naše zdraví má ale pouze yaconový prášek. Na trhu existují i sirupy, které však obsahují spoustu jednoduchých cukrů a pro tělo zdaleka nejsou takovým přínosem. Příznivé účinky yaconu jsou přímo závislé na kvalitě zpracování suroviny.

Yacon jezkrátka ideálním pomocníkem, pokud chcete chránit své zdraví a zároveń mlsat. 

Zajímavost: Listy yaconu vylučují látky odpuzující hmyz, proto není třeba rostlinu ošetřovat herbicidy.

Lucuma – zdravý kompromis

Peruánské ovoce lucuma, známé svou sladkou chutí a ovocnou vůní je další možností, jak si jemně osladit život. Vedle obsahu cukrů (asi 30 g na 100 g prášku) je bohatým zdrojem vlákniny. Proto se pyšní GI jen kolem 35. Navíc obsahuje přirozeně některé vitamíny B a také řadu minerálů.

Je skvělým pomocníkem při tvoření sladkých dobrot. Nejen že dosladí, ale také osvěží chuť tradičních i netradičních pamlsků.

Děkujeme vám za přečtení tohoto článku. Byl pro vás jeho obsah inspirující? Tak se o něj podělte se svými přáteli na sociálních sítích.

Súvisiace produkty

Podobné články

Vánoční punč

Vánoční punč

2016-12-19

Tradiční vánoční punč plný aromatického koření krásně voní a ještě lépe chutná. Nemusí se ani vařit, koření se v něm vyluhuje i tak a...

čítať celý článok

Lískooříškové sušenky

Lískooříškové sušenky

2016-12-14

Lahodné sušenky plné oříšků jsou tradiční sladkostí k čaji nebo kávě. Zkuste je v raw verzi a uvařte si k němu třeba rooibos s rostlinným...

čítať celý článok

Cukr a děti

Cukr a děti

2016-12-13

Už zase chce lízátko! Dneska už ale měla dvě! A k tomu půlku pytlíku gumových medvídků a kus čokolády! A na večeři nesní nic jiného, než...

čítať celý článok

Tipy Martiny Greenberg na raw vánoční cukroví

Tipy Martiny Greenberg na raw vánoční cukroví

2016-11-29

Advent je již v plném proudu a nastává čas, kdy se v domácnostech rozvoní cukroví. Výhodou raw cukroví je, že nemusíte nic připravovat...

čítať celý článok

všetky články