Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

Mixéry, které zvládnou jakýkoliv úkol

Líbí se vám představa vlastnoručně stvořeného smoothie, neodolatelných čerstvých pomazánek, hlaďoučkých vegan dipů, raw zákusků, domácí zmrzliny, oříškových másel nebo živého „pečiva“? Určitě budete potřebovat pořádný mixér. A věřte tomu, že nebudete litovat. Výkonný pomocník vám zkvalitní a zjednoduší život v kuchyni a vaše vaření s ním získá nový rozměr. Luxusní a výživné pochoutky totiž utvoříte v cuku letu.

Běžné smoothie si vyrobíte s jakýmkoliv mixérem. Ale pokud se chcete pustit do mletí oříšků, obilovin nebo zmrzlého ovoce, bude to chtít výkonného pomocníka.

V tomto článku bychom vám chtěli doporučit námi vyzkoušené a léty prověřené mixéry, které si hravě poradí i s těmi nejtvrdšími ingrediencemi. Jsme si jistí, že (stejně jako my) tyto všestranné pomocníky z kuchyňské linky už jen tak nesundáte. Silné blendery vám skutečně velmi usnadní život a urychlí tvoření životadárných pokrmů. A k tomu všemu budou ve vaší kuchyni nádherně vypadat.


Není nad kvalitního pracanta

Velmi zjednodušeně lze říci, že čím více se rozhodnete zainvestovat, tím všestrannějšího pomocníka získáte. Stolní mixér pořídíte již za pár set korun, ale také za částky přesahující 20 tisíc korun. Téměř všechny přístroje rozmělní čerstvé ovoce na smoothie, ale s ostatními surovinami u těch hodně levných zřejmě budete mít problém. Kvůli nízkému výkonu a malým otáčkám totiž nejsou schopné zaručit tak dokonale rozemleté směsi.

Vysokorychlostní kvalitní blendery pak rozšmelcují cokoli na dokonale jemné krémy, másla či pomazánky. Po pěkných pár zkušenostech s kulinařením za pomoci vysokorychlostních přeborníků bychom rozhodně neměnili. A zaručujeme i vám, že takového pomocníka už nebudete chtít nikdy v kuchyni postrádat.

Mixér Omniblend z limitované edice Love of Raw

Mixér Omniblend z edice Love of Raw

Jak vybrat dobrý mixér? Srovnejte klíčové parametry

Počet otáček

Velmi důležitý je počet otáček, který se udává v množství za minutu. Zde tedy platí: čím vyšší hodnota, tím lépe. S vyššími otáčkami rozmělníte stejný objem nejen rychleji, ale především jemněji. Dokonale krémovitá konzistence vás pak rozhodně překvapí, když si porovnáte kvalitu mixování levnějších verzí mixérů s těmi vysokootáčkovými. Počet otáček je zkrátka velmi důležitý, pokud se nechcete omezit jen na ovocné smoothie, ale hodláte experimentovat třeba i s použitím bylinek, listové zeleniny, ořechů či semínek a chcete si umixovat vše od rostlinných mlék, dortů, ořechových másel až po vyšlehanou zmrzlinu. Vysokootáčkové blendery tyto suroviny totiž rozsekají zcela najemno. Nenašli jsme přísadu, kterou by kterýkoliv z námi prověřených úderníků nezvládl.

Nádoba

Klíčovou roli hraje také provedení mixovací nádoby. Ty plastové by rozhodně měly mít certifikaci BPA free. Mixér musí mít nádobu dostatečně velkou, z naší zkušenosti je deální objem okolo 2 litrů. Velkou roli hraje i její tvar, kvalita provedení, počet a způsob zatočení nožů, stejně jako celková ergonomie mixování. Je docela alchymie poskládat všechno tak, aby to nakonec fungovalo v dokonalé souhře. Proto je určitě lepší vybrat si výrobce, který se mixéry opravdu zabývá a mixování dokonale rozumí.

Vřele doporučujeme firmu Vitamix nebo mixér Omniblend od firmy JTC. Obě značky mají nádoby designované naprosto dokonale a blendery zvládnou opravdu jakýkoliv úkol. U těchto modelů jsme prověřili, že i když má nádoba 2 l, díky jejímu perfektně zvládnutému provedení umixuje i menší množství směsi dokonale. Nemusíte se tedy obávat většího objemu a zároveň si vystačíte s jediným dílem.

Blendery Vitamix a Omniblend jsou si vzhledově i parametry velmi podobné

Omniblend a Vitamix jsou svým vzhledem i technickými parametry velmi podobné

Další, ze zajímavých vysokootáčkových tahounů na trhu je například G21 Perfect Smoothie Vitality, který má nádobu o objemu úctyhodných 2,5 l. Zde je výborná zkušenost s mixováním tekutých pokrmů. Při tvorbě pomazánek či jídel připravovaných v menším množství někdy mohou kvůli přebývajícímu prostoru suroviny zůstat uvíznuté pod noži nebo nalepené na stěnách nádoby. Má to ale řešení, u výrobce lze zvlášť dokoupit menší 0,9 litrovou nádobu, s níž zvládnete veškeré recepty hravě.

Ovládání mixéru

Čím jednodušší, tím lepší. Dle našich zkušeností a dlouholeté mixovací praxe se nám osvědčilo prosté ovládání kolečkem. Displejové ovládání je pro nás méně praktické a není nad to si dle potřeby zvýšit či snížit rychlost právě středovým kolečkem.

Záruční doba

Dalším parametrem je doba záruky. Tu máte u Omniblendu zakoupeném přes nás 7letou, a to i v profesionálních provozech, což je opravdu ojedinělé. U Vitamixu je záruka 2 až 10letá v závislosti na tom, kde si jej koupíte, a 1letá při použití v profesionálním provozu. My poskytujeme u obou kuchyňských klenotů tu nejvyšší možnou záruku.

Mixér G21 poskytuje standardní 2 letou záruku s možností prodloužení na 4 roky po zaregistrování přístroje. Druh provozu výrobce nerozlišuje.

I cena se počítá…

Důležitým měřítkem je pochopitelně cena, která je u našich mixérů snad úplně největším paradoxem. Vitamix pořídíte od 18 tisíc Kč a Omniblend už za 8400 Kč. Podle nás je Omniblend z hlediska porovnání parametrů, funkčnosti a svými vlastnostmi jednoznačně skvělou volbou. Kvalitou svých funkcí (a v podstatě i vzhledem) se Vitamixu velmi podobá, hodí se i do profesionálních provozů a má nadstandardně dlouhou záruku. To vše v porovnání se špičkovým Vitamixem za zlomek ceny.

Čestné uznání si zaslouží také G21, který je přeborníkem ve své kategorii za poměr cena/výkon. Za krásných 5 790 Kč pořídíte výkonnou, robustní mašinu, která si poradí se všemi typy pochoutek včetně zmrzliny nebo semínek rozemletých na mouku.

Mixér G21 Perfect Smoothie Vitality

G21 Perfect Smoothie Vitality

Videotestování mixérů Vitamix a Omniblend 

Śéfkuchařka Love of Raw natočila srovnávací videa, na kterých uvidíte, jak pracují navzájem si podobné blendery Omniblend a Vitamix. Zkoumala, jak budou suroviny rozmixované, sledovala jejich konzistenci, jemnost a hladkost jednotlivých surovin a nakonec zjistila, že přístroje mixují opravdu totožně.


Test s citrónem

Test s řapíkatým celerem

U celerové šťávy bohužel nezvážila celery a až z videa pak zjistila, že u Vitamixu je větší kus celeru, takže tento test vyšel tak, že u Vitamixu je více šťávy. Ale i tak video zveřejnila, abyste si mohli prohlédnout, jak to vyšlo.

Test s pohankou

Srovnání mixérů v tabulce

Pro zvětšení tabulky stačí kliknout na obrázek.

Další inspirace

Stovky videoreceptů s mixérem Omniblend najdete i na webu Love of Raw, kde se můžete přesvědčit o tom, že tento přístroj zvládne opravdu cokoliv.

Článek jsme aktualizovali v červnu 2021.

Súvisiace produkty

Podobné články

Grepové smoothie s goji a zázvorem pro detox a energii

Grepové smoothie s goji a zázvorem pro detox a energii

2016-01-11

Tento svěží ovocný nápoj je plný vitamínů a antioxidantů. Dodá vám okamžitou vnitřní vzpruhu v době odlehčování stravy a očisty...

čítať celý článok

Špenátové smoothie s baobabem

Špenátové smoothie s baobabem

2016-01-05

Dopřejte si dopolední zelený koktejl plný svěžesti a energie! Toto smoothie je plné vitaminů a minerálů. Ovoce baobabu je totiž bohatým...

čítať celý článok

Detoxikační jahodové smoothie s koriandrem

Detoxikační jahodové smoothie s koriandrem

2015-05-18

Může vám znít divně přidávat do smoothie koriandr, ale tato kombinace jahod, ibišku, koriandru, limetky a banánu skvěle chutná i...

čítať celý článok

Brazilské smoothie pro krásnou pleť

Brazilské smoothie pro krásnou pleť

2015-05-18

Mrkněte na tento recept nacpaný bílkovinami a živinami, které dokonale zregenerují vaše svalstvo a zanechají vaši pokožku a vlasy...

čítať celý článok

Konopné proteinové řezy

Konopné proteinové řezy

2015-05-18

Máme pro vás rychlou svačinku na cestu, která je nejen výtečná, ale zároveň extrémně výživná.

čítať celý článok

Ultimate smoothie

Ultimate smoothie

2015-05-18

Snídaně může pro každého znamenat něco úplně jiného. Ale ve výsledku, to, co ráno sníte nebo nesníte, může ovlivnit celý váš den.

čítať celý článok

všetky články