LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Jak te s námi vraceli stromky lesu

Podzim je ideální čas na sázení stromů. Jedno takové sázení jsme za Vitalvibe nedávno zorganizovali a krásně si ho společně s vámi užili. Sešli jsme se 3.listopadu 2019, abychom ve spolupráci se zkušenými lesníky symbolicky vysadili poblíž Babího lomu u Brna 250 zbrusu nových stromečků. Mýtina, která se zanedlouho zazelená, to opravdu potřebuje. Pojďte si zavzpomínat na nevšední atmosféru darování nového života a budování společného díla, která se dala skoro krájet.:-)

O co se vlastně jedná?

Na jaře 2019 jsme spustili projekt Strom pro přírodu (#chtejvicstromu). Za každou objednávku nad 1500* od té doby necháváme automaticky zasadit strom. Výsadba stromu se také dá podpořit samostatně. Na pomoc jsme si vzali Lesy Města Brna jakožto odborníky v péči o jihomoravskou přírodu. Sázejí za nás ve velkém v době, která je pro stromy z vegetačního hlediska nejlepší. 

Do projektu se zapojila také Love of Raw, sázející za každý prodaný mixér Omniblend, dále kniha Živý princ a Taraka Solei s nedávno vydanou knihou Triša – když duše tančí. 

* Od 28. ledna 2022 sázíme strom za objednávku nad 1800 Kč.

Proč má výsadba stromů smysl? 

Stromy a Vitalvibe k sobě od samého začátku zkrátka patří. Není náhoda, že jsme si tento pradávný symbol života vybrali do našeho loga. Stromy totiž mají zcela zásadní úlohu v ekosystému: zvlhčují okolní prostředí a poskytují domov i zdroj potravy mnoha živočichům. Tam, kde je dostatek košatých ochránců, je i větší druhová rozmanitost. 

O tom, že to ale není samozřejmost, nás přesvědčuje dění posledních let. Naše lesy chřadnou kvůli probíhajícím proměnám klimatu. Dlouhotrvající sucha způsobují kromě usychání stromů také jejich větší náchylnost k napadení škůdci a různými patogeny. Lesníci se tento stav snaží napravovat, a tak v místech poškozeného lesa postupně vysazují odolnější listnáče, jež mají nahradit choulostivé smrkové monokultury. 

Kvůli zvýšenému množství zdevastovaných lesů jsou problémem také finance nutné na obnovu. To je pro nás jako firmu výzva! Dobře si totiž uvědomujeme, že naše existence a provoz „něco“ z přírodních zdrojů stojí. Sázení zelených krasavců je pro nás krásná cesta, jak přírodě alespoň částečně vrátit energii, kterou si z ní dopravou výrobků a jejich balením bereme. Dává nám to hluboký smysl. Vážně díky, že do toho jdete s námi!

Brigáda a setkání zároveň

Ráno se scházíme u horkého kořeněného kakaa, které pro nás připravili Zuzka a Honza Noah. Kvůli několika várnicím lahodného kořeněného moku a kurkuma latté si pěkně přivstali.

Vítáme se ve společném kruhu okolo plápolajícího ohně a připíjíme na zdar celého díla.

Kdo pozná správně stopy lesních zvířat nebo stromy podle listů? Děti si přichází na své u stánku s lesní pedagogikou, který pro nás připravily Lesy města Brna. 

Ale to už se vydáváme procházkou asi 500 m daleko na místo, kde se bude sázet nový zelený porost.

Na zpustošené mýtině, kde má výsadba probíhat, jsou již připravené semenáčky.

Pan Hájek, který má na starost správu lesa v okolí Babího lomu, nám vykládá o tom, jaké přirozené procesy v lese probíhají a jak lesíci svou prací pomáhají lesu udržet rovnováhu.

Sázení stromů není úplné leháro. I když jsou maličké, musí se vykopat jáma o rozměru 70 x 70 cm a vyhloubit na výšku rostlinky. Podloží je docela kamenité a místy to dá zabrat.

Každý si hrdě vysadí svůj stromeček, mnozí jich zvládají i několik. Sází i malé děti. Semenáček, který bude v půdě brzy zapouštět své kořeny a růst, je veliká radost.

Děkujeme, že jste se s námi zapojili do obnovy lesa. Je skutečné krásné, kolika stromům jsme od jara do podzimu 2019 společně s vámi darovali život. Celkem jsme do lesa navrátili 3113 stromků. Za Vitalvibe jsme jich vysadili 2100, za Živý princ 77, za Love of Raw 736 a za Trišu 200.

Těšíme se na příští rok zase s vámi!

#chtejvicstromu

Kompletní fotoreport z akce zde

Súvisiace produkty

Podobné články

Odpoledne plné zdraví i radosti

Odpoledne plné zdraví i radosti

2017-09-25

Srpnové odpoledne pro zdraví a pohodu a následná Vegeparty přineslo soustu vzpomínek, smyslových zážitků a nových setkání. Dramaturgyně,...

čítať celý článok

Návštěva léčivé zahrady v Brodku u Konice

Návštěva léčivé zahrady v Brodku u Konice

2017-06-05

Přidáte se k nám na exkurzi do léčivé a pupenové zahrady v Brodku u Konice?  S Vitalvibem se na toto místo, které je kolébkou...

čítať celý článok

Strom jako terapeut

Strom jako terapeut

2016-09-23

Když jsem před několika lety žila sama v Peru a procházela velmi těžkým obdobím plným smutku, pláče, úzkostí a depresí, neměla jsem kolem...

čítať celý článok

všetky články