SKRÁTENÁ OTVÁRACIA DOBA: V stredu, štvrtok a piatok bude naša predajňa v Brne otvorená do 15.00 hod. Ďakujeme za pochopenie.

Rozhovor: Michal Volejník - Mistr ČR v triatlonu

Je to ten nejtěžší sport a proto jsem si ho vybral. Princip toho všeho je, že jsem téměř absolutně vyloučil všechno „chemické“ - nepřirozené, a vybírám jen čistě přírodní potraviny, z kterých získávám všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. 

Intro 

Michale, jsi jedním z Ambassadorů firmy Vitalvibe, přinášející na trh superpotraviny v Bio kvalitě. Víme, že podnikáš v oblasti sportu, ale především víme, že tvým hlavním zájmem je budování výkonnosti v dlouhém triatlonu.

Kdy ses začal zajímat o triatlon – co tě k němu přivedlo? 

O triatlon jsem se začal zajímat okolo 16 let. Do té doby jsem hrál žákovskou ligu ve fotbale za Hradec Králové.

V té době jsem se začal více zajímat o výživu, zdraví životní styl, začal jsem si výrazně přidávat v tréninku a oddělovat se tím od zájmů ostatních spoluhráčů. Začal jsem si uvědomovat, že hledám něco individuálnějšího, kde nebude možnost se „schovat“ za výkony ostatních spoluhráčů a kde výsledek bude přímo závislý na mě.

Hledal jsem zároveň ten nejtěžší sport, kde se uplatní veškeré moje ambice, a když jsem viděl poprvé záběry z Ironmana na Havaji tak bylo v podstatě ihned rozhodnuto. 

Co je na triatlonu nejtěžší? A co na něm máš nejraději? 

To je velmi individuální otázka. Co se týče disciplín tak pro mě to bylo, když jsem s tímto sportem začínal především plavání. První závody rozhodně nebyly žádný med. Z fotbalu jsem byl zvyklý, že ani v lize se mnou nebyl nikdo schopný vydržet běhat a s tím jsem také nastoupil do první triatlonových závodů, ale první závod jsem dokončil v Českém poháru na posledním místě. Takže výkonnost jsem budoval opravdu od píky a všechno jsem si vydřel tvrdou prací na všech úrovních.

To je i odpověď na následující otázku, co mám na Ironmanu (dlouhém triatlonu) nejraději. Je to hlavně disciplína. Nejen k tvrdé tréninkové práci, na které si hodně zakládám, ale je to také o disciplíně ve stravování, dostatku spánku, regenerace, která obsahuje hodně složek. Skutečně je to 24 hodinový cyklus a všechno do sebe zapadá. Nelze být zaměřen pouze na jeden aspekt, ale na všechny, které ovlivňují výkonnost a ten, kdo tuto skládačku poskládá nejlépe tak vítězí.

Výrazně mám rád hlavně závěrečný běh, který je častokrát spíše než o běžeckých kvalitách otázkou vůle.

V dlouhém triatlonu se prolíná všechno fyzická tvrdost, mentální odolnost, kvalitní a správně načasovaná výživa a také správně zvolená taktika.

Je to ten nejtěžší sport a proto jsem si ho vybral. 

Jaké jsou tvé dosavadní sportovní úspěchy?

  • Titul Mistra ČR do 24 let ve středním triatlonu
  • Celkový čas Half-Ironmana (1,9-90-21,1km) – 4:16
  • Zaběhnutý běžecký maraton v dlouhém triatlonu (3,8-180-42,2) za 3 hodiny 5 minut.

Jak bys popsal svůj stravovací program? 

Co se týče výživy už jsem si prošel vším možným a hodně dlouhou dobu jsem se v tom hledal.

Budu tedy mluvit o současném stravovacím režimu, který se mi výrazně osvědčil a sedl mi jako žádný jiný v minulosti.

Princip toho všeho je, že jsem téměř absolutně vyloučil všechno „chemické“ - nepřirozené, a vybírám jen čistě přírodní potraviny, z kterých získávám všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Všechno vzniklo koncem roku 2013, kdy jsem zjistil, že mám výraznou intoleranci na všechny mléčné produkty (hlavně bílkovinu kasein) a i na lepek.

Zorientovat se v této problematice mi chvíli trvalo a výrazně mi též pomohli produkty společnosti Vitalvibe a především rostlinný protein Warrior Blend. Obecně produkty Vitalvibe tvoří velkou část mého jídelníčku.

Takže, když to shrnu tak v současné době bez lepku, bez mléka + Vitalvibe = velmi silný triatlon. 

Jak bys popsal svůj aktuální tréninkový program? 

Tréninkový program se výrazně liší podle přípravného období v roce. Popíši tedy stručně, jak vypadá tréninkový program v současné době.

V současné době se nacházím v objemovém období zaměřeném na plavání a běh. Tréninky probíhají 3x denně s tím, že ve čtvrtek je jen ranní plavecká fáze. Čisté hodiny tréninku se teď u mě bez regenerace atd. pohybují okolo 21 hodin/týdně. Za 14 dní se začnu zaměřovat na cyklistiku a hodinová vytíženost půjde výrazně nahoru. 

Jaké máš doporučení pro lidi, kteří právě začínají s trénováním? Je nějaké omezení kdy optimálně začít?

V tomto sportu není žádné omezení týkající se věku. Začít se může v jakémkoli věku. Důležitě je, ale mít někoho, kdo na vás dohlédne, obzvláště pokud za sebou nemáte sportovní minulost a tak trochu vůbec nevíte jak začít a co dělat.

Zároveň budete výrazně eliminovat zbytečné začátečnické chyby a trénink směřující k určitým cílům bude výrazně efektivnější.

Hlavně na plavání doporučuji mít trenéra, protože to je velmi technický sport a tam z vás jen naplavané kilometry plavce neudělají. 


Michale, držíme ti palce nejen v každodenním náročném tréninku, ale především i v závodech – jsme rádi, že můžeme podporovat nadšené sportovce s otevřeným srdcem a jasným cílem, v Tvém případě cesta fyzicky i psychicky náročného Triatlonu. Ať ti tvůj sport přináší radost! Díky

 

Súvisiace produkty