SKRÁTENÁ OTVÁRACIA DOBA: V stredu, štvrtok a piatok bude naša predajňa v Brne otvorená do 15.00 hod. Ďakujeme za pochopenie.

Esenciální oleje jako všestranní pomocníci v domácnosti, kanceláři i autě

S esenciálními oleji se již setkal snad každý z nás. Ne-li jindy, pak alespoň během zimního času, kdy se v lidech probouzí touha prohřát své domovy plameny svíček a současně navodit hřejivou atmosféru nějakou příjemnou vůní. Spousta lidí však stále neví, že esenciální oleje nejsou pouze kapkami do aromalampy, ale mohou mít velmi široké využití.

Existuje mnoho druhů esenciálních olejů. Každý z nich v sobě nese jiné typické vlastnosti, které přebírá od rostliny, z níž je získáván. Citrón tak například osvěžuje, zvyšuje mentální bdělost a při vnitřním užití může napomoci trávení. Podobné vlastnosti má také máta, která navíc umí navodit pocit sytosti. Levandule a hřebíček jsou oproti předešlým dvěma spíše uklidňující. Dokážou vytvořit atmosféru ideální k relaxování či spánku.

Eukalyptus neboli blahovičník je zase skvěle uplatnitelný při dýchacích obtížích. V tomto výčtu bychom mohli pokračovat do nedohledna. I proto jsme se ve Vitalvibe rozhodli věnovat esenciálním olejům třídílný miniseriál, ve kterém vám spektrum využití esenciálních olejů více přiblížíme.

V příštích článcích se tak můžete těšit na naše tipy, jak esenciální oleje zužitkovat v oblasti péče o vnější krásu našeho těla či v oblasti péče o krásu vnitřní, tedy o zdraví.

Dnešní článek odstartuje tuto trilogii prakticky. Nově nabyté vědomosti budete moci otestovat rovnou doma, v kanceláři nebo třeba v autě.

Zpříjemněte si atmosféru na místech, kde trávíte nejvíce času

Nejvíce využívaná vlastnost esenciálních olejů je vůně. Tu můžeme zvolit podle situace či našeho psychického rozpoložení. Levandule uvolní nervové napětí, zmírní deprese a ukolébá nás ke spánku. Citrusové vůně nás naopak nabudí na dlouhý den a přidáme-li k nim jako bonus mátu, podpoříme také svoji koncentraci.

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem jak provonět svůj byt, kancelář nebo auto je výroba vonné směsi do rozprašovače. Nádobu s rozprašovačem stačí naplnit vodou a přidat pár kapek oblíbeného oleje. Některé povrchy jako jsou autosedačky, povlečení, koberce nebo závěsy navíc dokážou tuto směs vstřebat, čímž si zajistíme dlouhodobé uvolňování vůně.

Můžeme použít také difuzér nebo aromalampu, ale pozor! Některé kvalitní esenciální oleje jako jsou ty od značky Young Living, které máme v nabídce, nelze v aromalampě použít. Vysoká teplota ničí jejich účinek.

TIP 1: Trpíte nespavostí? Zkuste si do rozprašovače připravit směs s levandulovým esenciálním olejem a lehce jí pokropte povlečení.

TIP 2: Provoňte své auto bez použití chemicky napuštěných stromečků. Pro výrobu vlastní voňavky budete potřebovat kousek vlněné plsti či odstřižek starého koberce nebo jiné pevné látky, ze které vystřihnete libovolný tvar, pokapete esenciálním olejem a zavěsíte do auta. Až vůně vyprchá, nemusíte voňavku vyhazovat. Stačí ji jen znovu pokapat olejíčkem.

EKO domácnost

Mít doma čisto nemusí nutně znamenat znečišťovat životní prostředí chemickými látkami. Položte si otázku. Chcete opravdu prostředí, ve kterém žijete, oblečení, které nosíte na těle nebo nádobí, ze kterého jíte ošetřovat prostředky, na jejichž obale je napsáno, jak jsou pro vás nebezpečné?

Ve Vitalvibe se rozhodně přikláníme k ekologickému úklidu, který je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale navíc ho i zpříjemňuje. Použijeme-li esenciální oleje při úklidu, jejich vůně jako bonus positivně působí na naši psychiku. Zde je několik našich tipů, jak na to:

 1. Desinfekce
  Na čištění záchodu, vany, umyvadla nebo dřezu je ideální tee tree oil, který je vysoce antibakteriální. Do rozprašovače nalijte ½ hrnku bílého octa, dolijte horkou vodou a nakonec přidejte 5–6 kapek tee tree. Pro svěžest můžete přidat také 3 kapky citrónového esenciálního oleje. Po aplikaci nechejte směs půl hodiny působit a povrch omyjte. Antibakteriální účinky má dále také rozmarýn nebo hřebíček.
 2. Zrcadla a okna
  Nečistoty a šmouhy vyleštěte směsí ¼ hrnku bílého octa, 2 hrnky vody, 12 kapek citrónového esenciálního oleje. Nejjednodušší aplikace je opět pomocí rozprašovače.
 3. Nádobí
  Napusťte dřez horkou vodou, přidejte 1 hrnek bílého octa a 10–15 kapek citrónového nebo pomerančového esenciálního oleje. V této lázni poté umyjte špinavé nádobí.
 4. Podlahy
  Do kbelíku s teplou vodou přidejte 25–30 kapek esenciálního oleje. Ideální je kombinace eukalyptu s citrónem nebo levandulí. Tato směs podlahu odmašťuje, desinfikuje a vám při tom nevysouší pokožku na rukou jako klasické chemické prostředky.
 5. Prádlo

  10–20 kapek esenciálního oleje nakapejte přímo do bubnu pračky místo aviváže ihned po máchání. Prádlo bude krásně vonět a navíc bude chráněno proti parazitům.
 6. Mastnota

  S mastnotou na sporáku si hravě poradí směs 1 ½ hrnku jedlé sody, ½ hrnku uhličitanu sodného, ½ hrnku soli, ½ hrnku bílého octa a 10 kapek citrónového oleje. Tuto směs nařeďte vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Množství vystačí na několik použití.
 7. WC osvěžovač

  Jakmile vyprchá gelová náplň z vašeho osvěžovače vzduchu, nevyhazujte prázdnou nádobku. Radši ji důkladně vypláchněte a vložte dovnitř vatový tampónek nasáklý nějakým svěžím citrusovým esenciálním olejem. Uvidíte, jak dlouho vám ještě poslouží.
 8. Škůdci
  Komáři, moly i blechy domácích mazlíčků nesnesou vůni hřebíčku a tee tree. Stačí jeden z těchto olejů přidat do rozprašovače s vodou a můžete se s otravným hmyzem rozloučit.
 9. Zápach z bot
  Nechejte přes noc v botách vatový tampón či papírový kapesník nasáklý esenciálním olejem s vůní skořice. Nejen, že budou boty do rána příjemně vonět, navíc také díky antibakteriálním, antivirovým a antimykotickým vlastnostem skořice předejdete vzniku plísní či mykózy.

Pevně doufám, že jsme vás našimi tipy inspirovali a stejně jako my se zamyslíte nad způsoby, jakými lze spojit hezké s užitečným. Dbejte na životní prostředí a na své zdraví! Vždyť je to tak jednoduché a ještě k tomu příjemné. Těšíme se na vás v dalším díle.

Súvisiace produkty