Naša predajňa v Brne je teraz ZATVORENÁ. Preberá ju Centrum Letokruh, kde si od piatku 31. 5. budete môcť opäť vyzdvihovať objednávky z nášho e-shopu.

Přírodní očista jater: mýty a fakta o játrech a jejich zdraví

Věděli jste, že játra jsou nejdůležitějším orgánem pro čištění těla od toxinů? A nejen to. Stojí také za částí metabolických procesů a jsou rezervoárem krve a některých živin.

Zdravá játra

Mnoho lidí podceňuje schopnost jater rychle se regenerovat, ale udržovat zdraví tohoto životně důležitého orgánu je zásadní pro správné fungování celého těla.

Pojďme se podívat játrům na zoubek, ať zjistíme, proč se zaměřit na jejich očistu, a hlavně, jakými přírodními cestami je podpořit.

Obsah článku:

Játra jako „filtr“ těla

Játra jsou velmi významným orgánem pro fungování celého těla. Mají za úkol „filtrovat“ krev od toxinů a nežádoucích látek – bez této funkce bychom se zjednodušeně řečeno otrávili. Kromě této úlohy jsou centrem látkové výměny, trávicí žlázou a zásobárnou živin. Pro zachování jejich zdraví musíme nejdřív pochopit, jak důležitý je tento orgán pro naše tělo a co všechno má na starost.

přírodní očista jater

Jaké role tedy játra v těle zastávají:

 • čistí a filtrují krev, zbavují ji toxinů a látek, které nemají v těle co dělat,
 • produkují žluč a trávicí enzymy důležité k trávení potravy v žaludku,
 • podílejí se na metabolismu makroživin, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy,
 • produkují některé hormony,
 • slouží jako zásobárna železa, ale i glykogenu nebo vitamínů,
 • tvoří se zde bílkoviny krevní plazmy.

Proč se pustit do očisty jater

Teď už je tedy zřejmé, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů vůbec. I když mají silnou regenerační funkci a sama se čistí, někteří lidé tento proces významně přeceňují a svá játra nadměrně zatěžují. 

Jenomže: pouze zdravá játra mohou správně pracovat a zachovat tak zároveň zdraví celého organismu. Péči o játra bychom tedy měli vnímat jako zásadní krok k celkovému zdraví.

Jak se poznají přetížená játra

V dnešní době zatěžujeme játra celou řadou vnějších vlivů. K těm samozřejmě patří především alkohol, ale také průmyslově zpracované potraviny plné umělých barviv, konzervačních látek nebo sladidel. 

Vhodná není ani častá konzumace mastných a tučných jídel, pití slazených a sycených nápojů nebo nadměrná konzumace kávy a černého čaje. Mezi významné hepatotoxiny, tedy látky, které ohrožují zdraví jater, patří i některé léky, například paracetamol, nebo nadměrný příjem vitamínu A.

Přetížení jater se projevuje různými způsoby, mezi nejčastější příznaky patří:

 • zvýšená únava,
 • charakteristický zápach z úst,
 • tmavá a čpavkem zapáchající moč,
 • nadměrné pocení,
 • nevolnosti a problémy s trávením,
 • bolest pod pravým žebrem,
 • otoky nohou a zadržování vody v těle,
 • zvýšená citlivost na alkohol a některé léky, 
 • rychlé přibírání či úbytek váhy a její špatná regulace, 
 • v některých případech dokonce nažloutlé oční bělmo a kůže.

Je tedy zřejmé, že přetížení jater není nic příjemného a je potřeba tomuto problému aktivně předcházet, případně ho včas řešit. 

Podpora zdraví jater

Další potíže s játry

Kromě „zatížení“ jater vlivem nezdravého životního stylu se můžeme setkat i s dalšími, o něco vážnějšími problémy. 

Jsou-li játra hepatotoxinům vystavená pravidelně či ve velké dávce, může dojít dokonce k jejich poškození, a to i nevratnému. 

Nejčastěji se setkáváme s cirhózou jater ve spojení s alkoholismem nebo nadměrným užíváním léků či jejich nevhodnou kombinací. Játra mohou poškodit i toxiny z hub, zánět (hepatitida), infekční choroby a nádory. 

Liposomální glutathion pro podporu zdraví jater

Tučná játra – co na odtučnění jater?

Ještě častějším problémem, než jsou jaterní choroby, je jejich ztučnění, odborně zvané steatóza. Tuk se v orgánu hromadí a způsobuje jeho zhoršenou funkci.

Lidská játra samozřejmě nejsou úplně bez tuku. U zdravých jater se setkáváme s asi dvěma až čtyřmi procenty tuku z celkové váhy orgánu. Pokud obsah tuku přesáhne pět procent, už jde o steatózu, kterou je potřeba řešit s lékařem. 

Příznaky steatózy jsou v podstatě stejné jako u přetížení jater. Zahrnují nevolnosti, bolest v horní části břicha a velmi silnou únavu, která omezuje běžné každodenní fungování.

Příčinou steatózy není jen nezdravý životní styl, nadváha nebo alkoholismus. Jsou i další rizikové faktory, mezi které patří: 

 • syndrom polycystických vaječníků,
 • vysoký tlak, cholesterol a celkově kardiovaskulární potíže,
 • diabetes,
 • užívání některých léků.

Ať už je příčina jakákoliv, takovou „první pomocí“ by vždy měla být změna stravování, dostatek pohybu a zahájení nejen očisty jater, ale celého organismu. Jak postupovat, si můžete přečíst v článku Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl.

Přírodní očista jater

Přírodní očista jater – je vůbec možná?

V první řadě si řekněme, že zdravá játra se čistí sama a nic k tomu nepotřebují. Neexistují žádné studie, které by přímo spojovaly očistu jater s nějakými preparáty či bylinami. 

Abychom si játra zachovali čistá, musíme se starat nejen o ně, ale také o celé tělo. Nejlepším detoxem pro játra je totiž úplné vyřazení alkoholu, cigaret, nepotřebných léků a průmyslově zpracovaných potravin. 

I když játra nemůžeme „vyčistit“ nebo „detoxikovat“, jak uvádějí mnohé články a „zaručené“ tipy na internetu i v časopisech, jejich činnost přece jen podpořit lze. Velmi oblíbenou bylinkou v souvislosti s játry je ostropestřec mariánský. Ten totiž podle některých vědeckých článků může pomoci s rychlejší rekonvalescencí při zánětech jater1 nebo se snížením vysokých hladin cholesterolu2, který játra také významně zatěžuje. 

Jejich činnost se dá vedle zdravého životního stylu podpořit také potravinami bohatými na antioxidanty, které zbavují organismus volných radikálů. Výborným pomocníkem je například antioxidant glutathion, který je k dostání i ve formě kapslí. Jeho lipozomální forma navíc zlepšuje vstřebávání a činí ho tak využitelnějším.3

Koupit liposomální glutathion na Vitalvibe

 

5 přírodních tipů na detox jater

1. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), známý též jako mariánský bodlák, je léčivá rostlina s dlouhou historií v tradičním používání pro podporu zdraví jater.

Klíčovou látkou obsaženou v semenech ostropestřce je silymarin, silný antioxidant a hepatoprotektivní činidlo. Silymarin podporuje regeneraci jaterních buněk, chrání játra před toxiny a podporuje tok žluči.4

Tyto vlastnosti rostlině přisuzují schopnost podpořit detoxikaci jater a chránit je před poškozením. Kromě toho může být také užitečný jako podpora při léčbě různých jaterních onemocnění včetně jaterní cirhózy a tukového onemocnění jater.5

Ostropestřec mariánský pro podporu zdraví jater

2. Chlorella a další zelené potraviny

Chlorella a zelené potraviny obecně sice nepomáhají přímo s čištěním jater, některé studie však přece jen naznačují, že na tento orgán pozitivní vliv mají. 

Zelené potraviny jsou také skvělým pomocníkem při odbourávání těžkých kovů z těla. No a právě ty se často v játrech hromadí a zbytečně je zatěžují.6 Zapomínat bychom neměli ani na silné antioxidační účinky green foods. Například taková chlorella pomáhá s ničením volných radikálů, které zatěžují celé tělo včetně jater.7

Koupit zelené potraviny na Vitalvibe

 

3. Artyčok

Artyčoky obsahují látku zvanou cynarin. I ta pomáhá s rychlejším uvolňováním toxinů, které se pak zbytečně nehromadí v těle.8 Extrakt z artyčoku je výborný i na snížení vysoké hladiny cholesterolu, což je jeden z dalších důvodů potíží s játry.

4. Kurkuma

Kurkumin má mnoho skvělých účinků na lidský organismus. Jedním z nich je jeho antioxidační účinek, díky kterému podporuje snížení oxidačního stresu a ochranu buněk před volnými radikály. 

Tato vlastnost se hodí pro všechny, kdo potřebují trochu ulevit játrům při léčbě zánětů, cirhóze či steatóze.9 Účinky kurkuminu velmi významně násobí piperin obsažený v černém pepři.10

Kurkumin - silný antioxidant

Koupit liposomální kurkumin na Vitalvibe

 

5. Kakao

Dalším silným antioxidantem je kakao. To patří mezi takzvané superpotraviny, protože obsahuje opravdu hodně zdraví prospěšných látek, ať už jsou to flavonoidy, polyfenoly či minerály. Některé studie navíc uvádějí, že kakao paradoxně pomáhá v boji s obezitou a cukrovkou.11

Kakao by mělo být nejen vysoce kvalitní, ale ideálně také nepražené. Proč? Vše vysvětlujeme v článku Výběrové raw kakao: vychutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí. Takzvaná raw varianta obsahuje velké množství flavonoidů, které se jinak právě při tepelném zpracování z kakaových bobů ztrácejí.

Kakao - nápoj bohů

Koupit raw kakao na Vitalvibe

 

Pár rad na závěr

Játra jsou životně důležitým orgánem, o který je třeba náležitě pečovat po celý život. Jejich regenerační schopnost není dobré přeceňovat. Vitalitu jater zajistíme především zdravým životním stylem. Díky některým superpotravinám jim navíc můžeme pomoct s pročištěním při přetížení nebo ztučnění. 

Vedle zmíněných surovin, jako jsou kurkuma, kakao, green foods, artyčok či oblíbený ostropestřec mariánský, pomůže s jejich zdravím také pravidelný přísun všech vitamínů a důležitých minerálů. Pro játra je podstatný především zinek, ale i železo a selen. Nezapomínejte ani na zdravý střevní mikrobiom, který podpoříte například probiotiky.

Na závěr je také důležité zmínit, že zahájení jakékoliv detoxikační procedury by měla předcházet konzultace s lékařem. Jedině tak zjistíte, zda se nejedná o závažnější problém, který vyžaduje spíše odbornou léčbu. 

Kombucha - nápoj pro zdravý střevní mikrobiom

ONLINE KURZ: Základy suplementace

Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.

Jaké další články si můžete přečíst?

Zdroje:
1Does Milk Thistle Help Your Liver?
2Milk Thistle: Benefits and Side Effects
3Efficacy of glutathione for the treatment of nonalcoholic fatty liver disease: an open-label, single-arm, multicenter, pilot study
4Silymarin: not just another antioxidant
5Milk thistle (Silybum marianum): A concise overview on its chemistry, pharmacological, and nutraceutical uses in liver diseases
6Dietary Strategies for the Treatment of Cadmium and Lead Toxicity
7Effect of Chlorella vulgaris on Liver Function Biomarkers: a Systematic Review and Meta-Analysis
8What are the benefits of artichoke extract?
9Curcumin in Liver Diseases: A Systematic Review of the Cellular Mechanisms of Oxidative Stress and Clinical Perspective
10Effect of a herbal extract containing curcumin and piperine on midazolam, flurbiprofen and paracetamol (acetaminophen) pharmacokinetics in healthy volunteers
11Molecular mechanisms underlying the potential antiobesity-related diseases effect of cocoa polyphenols

Súvisiace produkty

Podobné články

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

2024-04-04

Jarní očista, detoxikace, detox těla či jater – tyto pojmy se na nás s příchodem jara hrnou ze všech stran. Je opravdu nezbytné naše tělo...

čítať celý článok

V-TALK #57: Přerušovaný půst

V-TALK #57: Přerušovaný půst

2024-03-08

Může podpořit hubnutí, zlepšit metabolické zdraví, chránit před chorobami a dokonce prodloužit život. Co je přerušovaný půst? A jak s ním...

čítať celý článok

Zelené smoothie s mladým ječmenem

Zelené smoothie s mladým ječmenem

2024-03-03

Zelený ječmen je jednou z nezbytných součástí našeho rodinného jídelníčku, dáváme si ho buď samotný nebo právě ve smoothie skoro každý den.

čítať celý článok

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

2024-02-15

Green food neboli zelené potraviny jsou v oblasti zdravého stravování stále populárnější. Nabízejí totiž množství cenných živin i řadu...

čítať celý článok

všetky články