V-TALK #57: Přerušovaný půst
Může podpořit hubnutí, zlepšit metabolické zdraví, chránit před chorobami a dokonce prodloužit život. Co je přerušovaný půst? A jak s ním začít?
V současné době je tento typ půstování hodně moderní. Je to nějaká forma diety?
Přerušovaný půst je trend už docela dlouhou dobu. Není to přímo dieta, ale spíš jde o způsob stravování. Neřeší se jako u diet co se jí, ale kdy se jí. Obvyklé schéma u přerušovaného půstu je tzv. 16/8. To znamená, že 16 hodin člověk nejí a ve zbývajícím 8-hodinovém okně jí normálně. Jestli to bude jedno, dvě nebo tři jídla, záleží na preferencích člověka, energetickém výdeji ad.
Tento režim velmi dobře sedí mužům. Ženám se doporučuje spíše schéma 14/10, tedy 14 hodin půstu a 10-hodinové okno, kdy se může jíst. V praxi vypadá schéma 16/8 typicky tak, že den obvykle začíná v 11 hodin pozdní snídaní (nebo dřívějším obědem) a končí nejpozději v 19. hodin večeří.
Jaké benefity přináší přerušovaný půst?
Z mého pohledu je velkým benefitem paradoxně úspora času. Člověk nemusí od rána do večera řešit, co jí. Nemusí si často připravovat žádné krabičky, svačinky apod. U lidí, kteří mají inzulinovou rezistenci nebo diabetes mellitus II. typu, může dojít ke zlepšení zdravotního stavu. Půst má ale celou řadu dalších benefitů. Podporuje regeneraci buněk, snižuje hladinu tuků v krvi, snižuje i takzvaný „zlý“ LDL cholesterol. Říká se, že půst zbystřuje smysly jako jsou čich, chuť a zrak. V neposlední řadě zvyšuje produkci BDNF (Brain-derived neurotrophic factor), což je růstový faktor nezbytný pro tvorbu nových neuronů.
A konečně, asi nejlákavějším benefitem půstu pro většinu lidí je hubnutí. Bylo prokázáno, že stravování v kratším časovém úseku je pro tělo lepší, než když se stejné množství jídla přijme v průběhu celého dne od rána do večera.
Je přerušovaný půst vhodný pro všechny?
Nemyslím si, že nějaký výživová styl nebo směr se může aplikovat obecně na všechny. A to platí i u přerušovaného půstu.
Peti a jak to máš ty s přerušovaným půstem?
Mně přerušovaný půst velmi vyhovuje v období, kdy je venku tepleji – například na jaře nebo v létě. Naopak v zimních měsících cítím, že potřebuji zahřát a hodně snídat – zejména teplé kaše. V tomto období tedy přerušovaný půst nedodržuji.
A jak to máš Marci ty?
Však víš, mám to stejně. Ty teplé kaše jsou v chladnějších měsících opravdu výborné. A když je teplo a krásně, dělám si ráno snídani podle toho, jak potřebuji.
***
Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!
CO JE TO V-TALK
V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.
✦
Ing. Marcela Vinklárková
moderátorka V-talk, naše dlouholetá event manažerka
Networking s komunitou se zájem o vědomý životní styl i vlastní letité zkušenosti ji přivedly k šíření těchto informací mezi co nejvíc lidí. To dalo vzniknout pořadu V-talk.
✦
Ing. Petra Vašková
autorka obsahu V-talk, naše expertka na výživu a zdraví
Věnuje se výživovému poradenství a lektorování jógy. Vystudovala technologii potravin se zaměřením na výživu. Na téma zdravého stravování také přednáší.
✦
Sabina Doskočilová
kameramanka a produkční, tvůrkyně našich videí
Její dvě vášně: profesionální výtvarnická praxe a vědomý životní styl se spojily dohromady při tvorbě videí pro Vitalvibe. Zde uplatňuje svoji kreativitu a estetické cítění.