SKRÁTENÁ OTVÁRACIA DOBA: V stredu, štvrtok a piatok bude naša predajňa v Brne otvorená do 15.00 hod. Ďakujeme za pochopenie.

V-TALK #53: Fair trade

Potraviny s označením „Fair trade“ získávají stále více na popularitě. Co tato značka znamená a jak ji poznat?


Dnes už hodně lidí o Fair trade ví. Někteří si Fair trade výrobky kupují, ale často pořádně neví, co vlastně tento pojem znamená. Můžeš nám to objasnit?

Hnutí Fair trade začalo už v 50. letech minulého století. Jedná se o obchodní partnerství, které usiluje o férové podmínky a větší rovnost v mezinárodním obchodě. Pomáhá pěstitelům, řemeslníkům a zemědělcům v chudých oblastech k tomu, aby dostali dobře zaplaceno za svou práci a měli tak důstojné podmínky na život. Jde hlavně o země globálního jihu jako je Afrika, Asie nebo Latinská Amerika.

Můžu tedy očekávat, že se nevyužívají na práci děti, nedochází k žádnému otroctví a pro pěstitele jsou nastaveny férové podmínky.

Přesně tak. Fair trade zaručuje, že byly splněny ekologické, ekonomické a sociální standardy. Kromě lepších pracovních podmínek se nepoužívají ani GMO při pěstování a je zde celkově šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů.

A jaké komodity můžeme nejčastěji pod touto značkou najít?

Spousta lidí většinou zná Fair trade kávu a čokoládu. Ale pak to mohou být také čaje, rýže, banány, květiny nebo cukr. Dále rukodělné výrobky jako jsou bavlněné tašky, nebo i nábytek, oblečení či fotbalové míče. Zkrátka, dnes může být Fair trade cokoliv.

Pokud je pro někoho označení novinkou, jak pozná Fair trade produkty? 

Velmi jednoduše. Značku najdeme přímo na potravině. Je tam nápis „Fairtrade“ s certifikační ochrannou známkou. Mimo to ještě existuje druhá větev tradičních fairtradových organizací, které se oficiálně jako Fair trade neoznačují, ale prakticky Fair trade standardy splňují. Proto, když uvidíte na obalech značky jako jsou GEPA, EZA, Tradecraft nebo El Puente, tak máte záruku, že potravina splňuje fairtradové standardy.

A jak to máš Peti ty s Fair trade? Máš nějaké oblíbené potraviny, které si kupuješ?

Ano. Čokoládu.

Máte i vy svou oblíbenou Fair trade potravinu?


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

V-TALK #52: Enzymy

V-TALK #52: Enzymy

2024-02-06

Každý náš pohyb ale i samotná činnost orgánů vyžadují určité množství energie, kterou získáváme z potravy. Proces přeměny jídla na...

čítať celý článok

V-TALK #4: Skutečné potraviny

V-TALK #4: Skutečné potraviny

2023-01-06

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen...

čítať celý článok

V-TALK #2: Biopotraviny

V-TALK #2: Biopotraviny

2022-12-07

Biopotraviny jsou v současné době hodně trendy záležitostí. A to především díky zdravému životnímu stylu a ekologickému přesahu, o který...

čítať celý článok

všetky články