LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

V-TALK #4: Skutečné potraviny

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen minimálním zpracováním.

V-TALK #4: Skutečné potraviny

Co to jsou skutečné potraviny?

Jedná se o přirozené, tzv. opravdové potraviny, co nejméně průmyslově zpracované a bez přídatných látek. Říkáme jim také „prvopotraviny“. Takové potraviny a jídlo z nich připravené jsou pro nás tou úplně nejpřirozenější a ke konzumaci tedy nejvhodnější stravou. Tím, že nejsou průmyslově upravované, si v sobě uchovávají velké množství hodnotných látek, jako jsou vitamíny, enzymy nebo antioxidanty.

Které konkrétní potraviny to jsou?

Jsou to všechny základní a minimálně zpracované potraviny rostlinného původu ve své přirozené podobě a z nich čerstvě připravovaná jídla – nejlépe doma. Ideálně jsou opravdové potraviny i lokální a sezónní. Patří sem ovoce, zelenina, luštěniny, jádra nepražených a nesolených ořechů, semínek a celozrnných obilovin.

Dále sem patří také potraviny živočišného původu, které ideálně pocházejí z ekologického zemědělství.

Které potraviny naopak nepatří mezi skutečné potraviny?

Nepatří sem potraviny, které jsou vysoce průmyslově zpracované. Typicky hotová jídla, třeba už i zmražená, polotovary, konzervy, müsli tyčinky nebo přeslazené snídaňové cereálie. Nepatří sem ani brambůrky a spousta jiných potravin.

A co průmyslově vyráběné potraviny obsahují? Proč bychom se jim měli vyhýbat?

Samozřejmě záleží potravina od potraviny. Mohou obsahovat například trans tuky, které mají nepříznivý vliv na hladinu krevního cholesterolu. Zvyšují nám LDL, což je takzvaně „zlý cholesterol“ a naopak nám snižují HDL cholesterol. Také často obsahují ztužené tuky, které přispívají ke vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Kromě toho se do většiny průmyslově zpracovaných potravin navíc přidávají konzervační látky, umělá barviva a rafinované cukry. Ty pak bývají častou příčinou kožních vyrážek, alergií ale i podrážděnosti a výkyvů nálad. U dětí způsobují například také hyperaktivitu.

S výběrem naší stravy také souvisí to, že velkou část populace trápí nadváha. Mohou být skutečné potraviny dobrou cestou, jak shodit kila?

Určitě je to dobrý začátek. Když lidé jedí skutečné potraviny, většinou se nepřejídají. Nenajdete člověka, který by se přejedl ovesnými vločkami. Lidé se přejídají vysoce zpracovanými potravinami, jako jsou třeba brambůrky nebo párky, ve kterých je velké množství soli, škrobů a umělých dochucovadel. A ty chuť k jídlu ještě víc podporují.

Jak tedy zařadit opravdové potraviny do našeho jídelníčku?

Úplně jednoduše. Stačí, když přejdete od průmyslových produktů k přirozeným surovinám. Jídlo ze skutečných potravin se připravuje v kuchyni, ne ve fabrice. Namísto přeslazených cereálií a instantních kašiček uvařte dětem kaši z jáhel nebo ovesných vloček. A místo přípravků s vlákninou si dávejte dostatek zeleniny a obiloviny v co nejméně zpracované podobě.

Jak to máš ty osobně, co se týká skutečných potravin?

Samozřejmě ne vždycky je to možné, ale pokud mi to čas dovolí, připravuji si jídlo doma. Případně, když vím, že budu někde na cestách, tak si s sebou vždycky nachystám krabičku s oříšky, abych nesnědla hned to úplně první, co uvidím. V práci si zase s kolegy připravujeme z opravdových surovin společné saláty a obědy. Základem je vždycky zelenina a ovoce, které nakupujeme od lokálního farmáře v bio kvalitě. A pokud si chci občas zajít na jídlo do restaurace, tak si vybírám takovou, kde vím, že vaří z kvalitních surovin.

***

Děkujeme, že jste byli s námi a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.


Podobné články

V-TALK #6: Alternativy cukru

V-TALK #6: Alternativy cukru

2023-01-26

Čas od času si každý z nás chce dopřát nějakou tu sladkost. Na druhou stranu, všude na nás vyskakují články, jak je klasický bílý cukr...

čítať celý článok

V-TALK #5: Veganství

V-TALK #5: Veganství

2023-01-11

Veganské pokrmy si čím dál víc razí cestu do našich jídelníčků, trendy bister a vlastně do celého životního stylu. Chutnají vám veganská...

čítať celý článok

V-TALK #3: Sacharidy

V-TALK #3: Sacharidy

2023-01-04

Sacharidy představují významný zdroj energie pro naše tělo. O této sladké makroživině však koluje velké množství mýtů. Zatímco podle...

čítať celý článok

všetky články