LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

V-TALK #6: Alternativy cukru

Čas od času si každý z nás chce dopřát nějakou tu sladkost. Na druhou stranu, všude na nás vyskakují články, jak je klasický bílý cukr škodlivý a měli bychom ho nadobro odstranit z našeho jídelníčku. Je to skutečně pravda? Jak se orientovat v regálech plných jeho alternativ s názvem „zdravá“ sladidla?

V-TALK #6: Alternativy cukru

Jak je to s těmi cukry doopravdy?

Hned na začátku je potřeba připomenout, že v rozumné míře ani obyčejný cukr není žádným zlem. Většina onemocnění je s ním spojená z důvodu konzumace nadměrného množství, často v kombinaci s nasycenými tuky a celkově špatnou životosprávou a životním stylem. Pokud jsme aktivní a dbáme na kvalitu, pestrost a vyváženost jídelníčku, určitě se nemusíme příležitostného slazení obávat. Každopádně je dobré o příjmu cukru přemýšlet a sladit opravdu jen výjimečně.

Jsou alternativy bílého cukru zdravější?

V poslední době můžeme v obchodech najít různé přírodní alternativy obyčejného slazení. Některé, ač mnohdy slibují zázraky, se však svými hodnotami rafinovanému cukru často vyrovnávají. Proto bychom i je měli brát spíš jako chuťové zpestření našeho jídelníčku než jako zdravou variantu. Nicméně místo bílého rafinovaného cukru jsou přírodní alternativy ke slazení určitě vhodnější.

Pojďme si je tedy blíže rozebrat. Existuje spousta přírodních sirupů. Ať se jedná o javorový, agáve nebo kukuřičný. Lidé si je rádi přidávají do kaší a ranních cereálií. Sladí opravdu zdravě?

Co se týče sirupů, tak například agávový sirup obsahuje asi tak 3/4 fruktózy. A právě fruktóza v nadbytečném množství může být velkým problémem pro tělo, protože se ráda ukládá ve formě tuku. Takže agávový sirup úplně nedoporučuji.

O něco vhodnější je sirup javorový, který má pouze třetinový podíl fruktózy. Ještě zajímavější je ale sirup čekankový. Mezi sladidly vyniká obsahem inulinu, tedy vlákniny, která prospívá trávení a má prebiotický efekt pro náš střevní mikrobiom. Také má velmi nízký glykemický index i kalorickou hodnotu.

Co je to glykemický index

Hodnota, která označuje, jak rychle daná potravina zvýší hladinu cukru v krvi. Čím nižší číslo je, tím pomaleji se vstřebává glukóza do krve, a tím déle tělu dodává energii.

A kterým sladidlům bychom se měli opravdu vyhnout?

Určitě nedoporučuji konzumovat vysoce fruktózový kukuřičný sirup neboli „high fructose corn syrup“. Vyrábí se z kukuřičného sirupu, kde je záměrně přeměněna určitá část glukózy na fruktózu. Jak jsme si na začátku řekli, fruktóza nepředstavuje pro naše tělo nic dobrého, je li konzumována ve vysokém množství a pokud ji konzumujeme ve své nepřirozené podobě (tj. formou průmyslově zpracovaných sladidel). Přirozeně se vyskytující fruktóza v ovoci určitě není problém.

Fruktóza obsažená v takových sladidlech přispívá ke zvýšení LDL cholesterolu, snižuje HDL cholesterol a vytváří v těle prozánětlivý stav, což nikdo z nás nechce.

Potom bych se vyhnula umělým sladidlům, která se přidávají do cukrovinek, sladkých nápojů a dalších průmyslově zpracovaných potravin. Typicky jsou to sladidla jako sacharin, aspartam, nebo sukralóza. Uvádí se, že mohou narušovat střevní mikrobiom, přispívají k inzulinové rezistenci a mohou vést k rozvoji cukrovky 2. typu.

A určitě ne bílý cukr – takový, který najdeme v cukřenkách.

Dále bych také zmínila trochu kontroverzní kokosový a palmový cukr. Nepatří sice mezi sladidla, kterým bychom se měli vyhnout, ale často je lidi berou za naprosto neškodnou a zdravou náhradu cukru. Musíme si ale uvědomit, že i přesto, že jsou obohacené o další fytonutrienty, je to stále cukr. Takže to není dobré přehánět ani s nimi.

To stejné platí u stévie. Samotná sušená a drcená rostlina je skvělým přírodním sladidlem. Už o něco méně vhodné jsou potom rafinované produkty, kterých bývá součástí. Často totiž obsahují ještě navíc emulgátory a další aditiva.

Ještě se chci zeptat. Já osobně miluji ranní kaše. Kdybych je chtěla občas něčím přisladit, po čem mám sáhnout?

Úplně nejlepší a pro tělo nejpřirozenější je sladit ovocem. Dále je skvělý například včelí med. Pokud ho nezničíme nešetrnou tepelnou úpravou, zachovává si enzymy a vitamíny. Perfektní je také již zmíněný čekankový sirup.

Ještě velmi zajímavými náhražkami cukru jsou alkoholické cukry. A to xylitol a erythritol. Kdy erythritol vůbec nenarušuje trávení ani střevní mikrobiom. Má téměř nulovou kalorickou hodnotu a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Xylitol dokonce zamezuje vzniku zubního povlaku, a tím pádem i tvorbě zubních kazů. Takže jde o velmi zajímavé náhražky cukru hlavně pro lidi, kteří drží low carb dietu.

Já sama někdy používám namísto klasického cukru lucumu a yacon. Jak jsou na tom tyto produkty?

Yacon i lucuma jsou opravdu zdravější náhradou bílého cukru. A to díky obsahu fruktooligosacharidů, které mají nižší glykemický index. Sladit práškem z těchto plodů se proto nemusí bát ani diabetici.

***

Děkujeme, že jste byli s námi a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.


Podobné články

V-TALK #9: Bílkoviny

V-TALK #9: Bílkoviny

2023-03-07

Bílkoviny neboli proteiny patří spolu se sacharidy a tuky do našeho každodenního jídelníčku. Neslouží však pouze jako živina k růstu a...

čítať celý článok

V-TALK #8: Tuky

V-TALK #8: Tuky

2023-03-03

Vyhýbáte se tukům s vírou, že je to pro vaše tělo prospěšné, a domníváte se, že jejich vyřazení vám pomůže zhubnout nebo nastartovat...

čítať celý článok

V-TALK #7: Veganství a vitamín B12

V-TALK #7: Veganství a vitamín B12

2023-02-07

Pokrytí vitamínu B12 je jedním z nejkontroverznějších témat veganského stravování. Pro lidské tělo je totiž přirozeně vstřebatelný pouze...

čítať celý článok

V-TALK #5: Veganství

V-TALK #5: Veganství

2023-01-11

Veganské pokrmy si čím dál víc razí cestu do našich jídelníčků, trendy bister a vlastně do celého životního stylu. Chutnají vám veganská...

čítať celý článok

V-TALK #4: Skutečné potraviny

V-TALK #4: Skutečné potraviny

2023-01-06

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen...

čítať celý článok

V-TALK #3: Sacharidy

V-TALK #3: Sacharidy

2023-01-04

Sacharidy představují významný zdroj energie pro naše tělo. O této sladké makroživině však koluje velké množství mýtů. Zatímco podle...

čítať celý článok

V-TALK #2: Biopotraviny

V-TALK #2: Biopotraviny

2022-12-07

Biopotraviny jsou v současné době hodně trendy záležitostí. A to především díky zdravému životnímu stylu a ekologickému přesahu, o který...

čítať celý článok

Raw strava

Raw strava

2022-11-22

Raw strava, vitariánství, živá strava nebo raw food diet je zejména v poslední době velkým trendem ve stravování, na který přechází stále...

čítať celý článok

všetky články