SKRÁTENÁ OTVÁRACIA DOBA: V stredu, štvrtok a piatok bude naša predajňa v Brne otvorená do 15.00 hod. Ďakujeme za pochopenie.

V-TALK #52: Enzymy

Každý náš pohyb ale i samotná činnost orgánů vyžadují určité množství energie, kterou získáváme z potravy. Proces přeměny jídla na energii potřebnou pro naše každodenní fungování, je poměrně složitý. A v žádném případě by se neobešel bez trávicích enzymů. K čemu jsou dobré a odkud je čerpat?


Jakou roli hrají v našem těle enzymy?

Enzymy jsou po chemické stránce biokatalyzátory chemických reakcí. Jsou to látky bílkovinné povahy, které řídí celou řadu metabolických procesů. Štěpí velké molekuly, jako jsou sacharidy, bílkoviny a tuky, na jednodušší látky, aby mohli prostoupit přes stěnu tenkého střeva do krevního řečiště. Jenom tak je buňky mohou dále využít – například jako stavební materiál.

Nejsou ale enzymy jako enzymy. Některé enzymy v našem těle jsou už přirozeně, jiné musíme získávat skrze stravu. Například v ústech máme přirozeně enzym ptyalin štěpící komplexní sacharidy, lipázu stěpící tuky a v žaludku pepsin štěpící bílkoviny.

Kde se enzymy vyskytují ve stravě?

Najdeme je zejména v čerstvých potravinách jako je zelenina a ovoce. Mezi plody s významným množstvím aktivních enzymů patří ananas, mango a papája, které jsou prospěšné hlavně pro náš gastrointestinální trakt.

A kde enzymů naopak není dostatek?

Málo enzymů je v potravinách, které prošly ozařováním, sterilizací, vysokými teplotami nebo tlakem. Jsou to nejčastěji potraviny v plechovkách, kde výživová hodnota je velmi nízká oproti čerstvým potravinám.

Jak poznáme, že máme nedostatek enzymů?

Asi každý z nás někdy zažil, že mu po jídle bylo těžko. To bývá ale většinou z toho, že se přejíme, nebo špatně zkombinujeme potraviny. Pokud je to jednorázová záležitost, nic hrozného se neděje. Pokud nám ale po jídle opakovaně nebývá dobře, máme nafouklé břicho a trpíme plynatostí, může to být signál toho, že nám enzymy chybí.

Když nás opakovaně trápí zažívací potíže, jsou nějaké doplňky stravy nebo doporučení, kterými si můžeme pomoci?

V prvé řadě doporučuji potraviny pořádně žvýkat a kousat. Vytvoří se tak sliny, které produkují enzymy, důležité pro prvotní natrávení potravy v ústech. Vhodné je také do jídelníčku zařadit fermentované výrobky jako je kimchi, zelí a kvašené okurky. Obsahují jak probiotika, tak i enzymy. Trávení podpoří také jablečný bio nepasterizovaný ocet. Ideální je dát si pár kapek do vody a vypít těsně před jídlem.

Peti, máš pro nás nějaký tip na závěr?

V případě užívání enzymů nalačno, můžeme enzymy využít také jako cílenou terapii. Odborně se tomu říká enzymoterapie. Při ní si přijaté enzymy najdou konkrétní místo v těle, které potřebuje zahojit a vyléčit – například zánět nebo rány po úrazech. Svoje uplatnění mají proto enzymy i v medicíně.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

2023-10-18

Co je střevní mikrobiom a proč je pro naše zdraví tolik důležitý?

čítať celý článok

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

2023-10-10

Jednu z nejlepších a nejpřirozenějších pomocí jak předejít zánětu nenajdete v lékárně, ale v kuchyni. Které potraviny jíst a kterým se...

čítať celý článok

V-TALK #10: Aminokyseliny

V-TALK #10: Aminokyseliny

2023-05-02

Proč jsou pro nás důležité aminokyseliny a jaké potraviny upřednostňovat, abychom jich měli dostatek?

čítať celý článok

V-TALK #4: Skutečné potraviny

V-TALK #4: Skutečné potraviny

2023-01-06

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen...

čítať celý článok

všetky články