LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

Co je střevní mikrobiom a proč je pro naše zdraví tolik důležitý?

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

Co je to „mikrobiom“?

V prvé řadě si povíme rozdíl mezi mikrobiomem, mikrobiotou a mikroflórou, protože se tyto pojmy někdy zaměňují. Mikroflóra neboli mikrobiota je označení pro společenství mikroorganismů, jako jsou bakterie, kvasinky, plísně a viry. Oproti tomu mikrobiom je celá genetická informace všech mikroorganismů. Prakticky každá část našeho těla, která je vystavena vnějšímu prostředí, je kolonizovaná nějakými mikroorganismy. Typicky je to urogenitální trakt, dutina ústní, nosní a zejména trakt gastrointestinální.

Střevní mikrobiom, který je dnes na tématu, je v poslední době velmi zkoumán. Uvádí se, že ve střevech každý máme 1–2 kg bakterií, a kromě trávení a vstřebávání živin ovlivňují naše životy víc, než si připouštíme.

Jakou mají střevní bakterie v těle funkci?

Ve střevech se nachází 70–80 % všech imunitních buněk, které slouží k obraně organismu proti různým patogenům. Nejdůležitější úlohou je tedy péče o naši imunitu. Na starosti mají dále trávení a štěpení sacharidů a podílí se na detoxikaci látek, které přicházejí žlučí do střeva. Bakterie ovlivňují naši náladu a to, jak se cítíme. Právě ve střevech se vytváří 90–95 % serotoninu neboli „hormonu štěstí“ a rovněž kyselina gama-aminomáselná, která má uklidňující účinky. 

Ve střevech se však nachází i bakterie, které nám neprospívají. Je proto důležité, aby spolu bakterie žili v symbiotické rovnováze a nedošlo k přemnožení těch špatných.

Co narušuje rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi?

Nejčastěji je to špatný životní styl. Zejména nekvalitní, průmyslově zpracovaná strava plná jednoduchých cukrů, konzervantů, éček a aditiv. Dále nadužívání antibiotik a léků obecně. V neposlední řadě také přílišná hygiena, stres, nedostatek spánku a málo pohybu.

***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

V-TALK: Akné

V-TALK: Akné

2023-10-14

Objevuje se v mládí i dospělosti a často dokáže pěkně potrápit. Jak se přirozeně zbavit nedokonalostí pleti?

čítať celý článok

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

2023-10-10

Jednu z nejlepších a nejpřirozenějších pomocí jak předejít zánětu nenajdete v lékárně, ale v kuchyni. Které potraviny jíst a kterým se...

čítať celý článok

V-TALK #25: Negativní dopady nedostatku spánku

V-TALK #25: Negativní dopady nedostatku spánku

2023-10-07

Co dělá s naším tělem a psychikou spánková deprivace?

čítať celý článok

všetky články