LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Probiotika – V-TALK #71

Probiotika jsou kultury živých mikroorganismů, které jsou pro prospěšné nejen pro naše střeva ale i celkové zdraví. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu a zneškodňují patogenní bakterie. Kdy a v jakých případech (proč) se jimi cíleně posilnit?


Protože se velmi rádi věnujeme našemu střevnímu mikrobiomu, dnes otevřeme téma, které s tím hodně souvisí. Probiotika. V současné době, když lidé dostanou antibiotika, tak většinou už ví, že si k nim mají přibrat ještě nějaká probiotika. V jakých dalších případech nám mohou probiotika pomoci?

Probiotika mohou dále pomoci lidem, které trápí zácpa nebo průjmy. Lidem, kteří mají chronická autoimunitní onemocnění střev – například crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu.

Probiotika využijí (ocení) i lidé, kteří cestují do exotických zemí, protože působí preventivně proti průjmům způsobené bakteriemi typu E. coli, Salmonelou nebo Campylobacter.

Dále poslouží lidem, které trápí potravinové alergie a intolerance – například na laktózu. Lidem, kteří mají chronicky oslabený imunitní systém. V neposlední řadě mohou pomoci lidem, kteří mají nejrůznější plísňová onemocnění pokožky, vaginální kvasinkové infekce nebo atopický ekzém.

A ještě k těm antibiotikům, která jsi v úvodu zmínila. Probiotika je důležité užívat s co největším časovým odstupem od antibiotik. Bereme-li antibiotika po osmi hodinách, tak je dobré brát probiotika ideálně po čtyřech hodinách. Doporučuji přitom vybírat takové kmeny, které jsou vůči antibiotikům odolné.

Zazněl atopický ekzém. Někoho by mohlo překvapit, že se probiotika využívají u něčeho, co se týká pokožky.

Naše zdraví začíná ve střevech. Pokud se nejedná o zlomeninu ruky, spousta onemocnění má spojitost právě se střevním mikrobiomem a jeho nerovnováhou. Proto se ve funkční medicíně většinou začíná léčit na základě analýzy střevního mikrobiomu a následnou úpravou stravy.

Cílem je mít v správném poměru bakterie prospěšné i ty neprospěšné. Pokud ale budeme mít převahu patogenních bakterií, nastane dysbióza a sliznice střeva se může stát propustnou – tomu se říká syndrom propustného střeva. Do těla pak budou vpouštěny toxiny a látky, které tam nemají být. Na to imunitního systém odpoví odezvou – často v podobě zánětu, autoimunitního onemocnění nebo se objeví atopický ekzém.

Jak tedy probiotika fungují? Jak mi pomohou? Když mám atopický ekzém, nasadím si probiotika a je vyřešeno? Takhle to asi nefunguje, že?

Nefunguje. Probiotika jsou spíše doplňková léčba. Něco, co stojí na vrcholku pomyslné pyramidy celkového zdraví. Vždycky se musíme nejprve podívat na to, jaká je naše strava, jak spíme, jak se hýbeme, jak zvládáme stres. Až bude tato základna v pořádku, až budeme každý den jíst opravdové potraviny, které prospívají našemu střevu, tak potom můžeme zařadit doplňkovou kúru v podobě probiotik. Určitě ale není dobré si myslet, že probiotika vyřeší celý náš problém. Pomohou, ale nevyřeší příčinu.

A jak dlouho probiotika fungují, když je začneme užívat?

Probiotika fungují v té době, kdy se užívají. Nikdo asi nechce být závislý na probioticích 365 dní v roce. Proto je důležité zaměřit se na celkovou stravu a mít přirozený zdroj probiotik z potravin. Probiotika ve formě doplňku pak užívat pouze v případech, kdy řešíme akutní problém – například již zmíněný průjem. Zkrátka, nesmíme probiotika brát jako něco, co nás zbaví nemoci.

Takže, více se zaměřit na celkové zdraví a prevenci. Na to, co jíme a jak se hýbeme. 

Přesně tak.

Pokud vás téma zajímá, podívejte se na náš další V–TALK #77: Podle čeho vybírat probiotika.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Súvisiace produkty

Podobné články

Negativní (prázdné) kalorie – V-TALK #70

Negativní (prázdné) kalorie – V-TALK #70

2024-06-07

Opravdu existují zázračné potraviny, díky kterým spálíme více energie, než přijmeme? Jsou negativní kalorie mýtus nebo ideální způsob jak...

čítať celý článok

Lepek – V-TALK #68

Lepek – V-TALK #68

2024-05-24

Lepek je směs bílkovin, která je přirozenou součástí obilovin jako je pšenice, ječmen, oves a žito. Proč ale někdo reaguje na lepek tak...

čítať celý článok

všetky články