LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

Green food neboli zelené potraviny jsou v oblasti zdravého stravování stále populárnější. Nabízejí totiž množství cenných živin i řadu zdravotních benefitů. Díky vysokému obsahu antioxidantů podporují přirozenou očistu organismu, obsahují železo, ale i poměrně mnoho bílkovin, což z nich činí ideální položku na veganském jídelníčku.

Zelené potraviny

Mezi těmito potravinami najdeme vedle dvou oblíbených druhů řas – spiruliny a chlorelly – také mladé rostliny obilovin nebo třeba čaj matcha.

Co ale všechny spojuje, je právě zelená barva. Má snad ta vliv na naše zdraví? Pravděpodobně ano, není ale sama.

Obsah článku:

Benefity zelených potravin

Co jsou to zelené potraviny

Zdravý životní styl a s ním spojené stravování je prioritou pro stále více lidí. Tento trend je samozřejmě pozitivní – zejména v dnešní společnosti konzumující vysoce zpracované potraviny, které obsahují nadbytek cukru, soli a přídatných látek.

Součástí zdravého stravování se staly také zelené potraviny. Jde o čistě přírodní suroviny, obvykle o řasy a rostliny, které se vyznačují zeleným zbarvením.

Zelený ječmen superpotravina

Některé se konzumují syrové, v jiných případech je ale lepší zelené potraviny nejprve šetrně zpracovat. Příkladem může být chlorella či spirulina, jejichž „raw verze“ bývají při špatném skladování náchylné k plísním.

Ne každému jejich chuť sedne, dají se ale přidat třeba do oblíbeného ovocného smoothie. Benefitů green foodu si můžete užít i díky kvalitním doplňkům stravy ve formě kapslí nebo tablet.

Koupit zelené potraviny na Vitalvibe

 

Chlorella

Chlorella, mikroskopická sladkovodní řasa, je jednou z nejstarších forem života na Zemi. Její potenciál ale objevujeme až v poslední době. 

Řasa se vyznačuje vysokým obsahem živin, jako jsou bílkoviny, celá řada vitamínů a minerálů. Mimo jiné v ní najdeme vitamín B12, železo, hořčík a zinek. Obsahuje také poměrně hodně vlákniny, která podporuje správné zažívání.1

Díky vysokému obsahu chlorofylu, který jí dává typické zelené zbarvení, napomáhá přirozené detoxikaci organismu.2

Chlorella prášek

Mladý ječmen

První lístky mladého ječmene jsou doslova nabité živinami. Vedle zeleného chlorofylu obsahují také bohatou směs vitamínů, jejíž součástí je téměř celý B-komplex, vitamíny C a K. V zelené nati najdeme také železo, hořčík a draslík.

Jednou z nejdůležitějších látek je saponarin. To je flavonoid, který stojí za silně antioxidačními účinky zeleného ječmene. Dle dostupných studií se při pravidelné konzumaci podílí na ochraně buněk před oxidativním stresem.3

Zelený ječmen superpotravina

Spirulina

Další řasou na našem seznamu je spirulina. I tu najdeme ve sladkých vodách a své čestné místo v potravinářství i medicíně si získala díky vysokému obsahu minerálních látek, vitamínů, ale i nenasycených mastných kyselin a bílkovin.

Spirulina prášek superpotravina

Za jejími účinky na lidský organismus stojí také další bioaktivní sloučeniny, jako jsou fenoly a fykocyaninový pigment. Tyto látky se opět podílejí na detoxikaci buněk a jejich ochraně před volnými radikály.4

Koupit zelené potraviny na Vitalvibe

 

Zelené potraviny

Matcha

Jednou z nejznámějších zelených potravin je matcha. Jde o mleté mladé lístky zeleného čaje. Sbírají se ještě před jejich plným vyvinutím z vrcholků větví a najdeme v nich tak největší koncentraci všech látek, které rostlina obsahuje.

V Japonsku a dalších asijských zemích se z prášku připravuje tradiční nápoj už více než 800 let. Zatímco dříve byl výsadou zdejších šlechticů, dnes je dostupný téměř po celém světě. 

Matcha zelený čaj

Matcha prášek je středobodem zájmu mnoha studií. Vědce uchvátilo zejména jeho unikátní chemické složení, které zahrnuje také vysoký podíl katechinů. Ty mají na starosti detoxikaci buněk a společně s theaninem, kofeinem, chlorofylem, vitamíny a minerály podporují nejen zdraví fyzické, ale i psychické.5

Vojtěška „Alfalfa“

Alfalfa, odborně tolice vojtěška (Medicago sativa), dřív byla pouze významnou krmnou rostlinou pro hospodářská zvířata. Její nať ale nabízí tolik benefitů, že své místo našla i na jídelníčku lidí. Obsahuje vitamíny K a C, měď, mangan a folát. 

Její konzumace podporuje trávení a má pozitivní vliv na celý trávicí trakt. Enzymy v ní obsažené pomáhají štěpit bílkoviny, tuky a škroby. Vojtěška minimalizuje nadýmání a zlepšuje chuť k jídlu.

Koupit zelené potraviny na Vitalvibe

 

Detoxikace organismu se zelenými potravinami

Hlavním benefitem pravidelné konzumace zelených potravin je podpora očistného procesu a ochrana buněk před oxidačním stresem.

Tento problém se stále velmi podceňuje i přesto, že je známé negativní působení volných radikálů na lidský organismus. Ty se totiž přímo podílejí na vzniku civilizačních chorob.6

Toxinům je člověk vystavovaný denně. Naše tělo se jim umí poměrně dobře bránit díky játrům, ledvinám, střevům a kůži. Je-li toxinů příliš, potřebuje tělo s tímto procesem trošku pomoct. A

právě tady přicházejí na řadu zelené potraviny – cenný zdroj látek, které si umí s volnými radikály dobře poradit. 

Očistě našeho těla můžeme jít naproti i dalšími způsoby. Základem je dostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu, omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin i pití filtrované vody.

ONLINE KURZ: Základy suplementace

Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.

Jaké další články si můžete přečíst?

Zdroje:
1 Potential of Chlorella as a Dietary Supplement to Promote Human Health

2 Enhancing Health Benefits through Chlorophylls and Chlorophyll-Rich Agro-Food
3 Flavonoids with potent antioxidant activity found in young green barley leaves
4 Trends and Technological Advancements in the Possible Food Applications of Spirulina and Their Health Benefits
5 Health Benefits and Chemical Composition of Matcha Green Tea
6 Free Radicals, Antioxidants in Disease and Health
Chemopreventive properties of young green barley extracts in in vitro model of colon cancer

Súvisiace produkty

Podobné články

MSM: Širokospektrální pomocník pro zdraví a krásu v podobě 100% čisté organické síry

MSM: Širokospektrální pomocník pro zdraví a krásu v podobě 100% čisté organické síry

2024-02-06

MSM prášek neboli organická síra se pomalu, ale jistě dostává do kosmetických přípravků a regálů s doplňky stravy. Svými účinky na krásu...

čítať celý článok

Výběrové raw kakao: ochutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí

Výběrové raw kakao: ochutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí

2024-02-05

Lidé, kteří vyhledávají výběrové nepražené kakao, jsou jako cestovatelé v džungli zdraví a chuťových dobrodružství. Touží po autentickém...

čítať celý článok

všetky články