LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Výběrové raw kakao: ochutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí

Lidé, kteří vyhledávají výběrové nepražené kakao, jsou jako cestovatelé v džungli zdraví a chuťových dobrodružství. Touží po autentickém zážitku, který je zavede až k samému zdroji a nabídne jim nejčistší formu požitku. Výběrové raw kakao z dílny Vitalvibe je přesně poklad, který tito dobrodruzi hledají.

Raw výběrové kakao

Představte si výběrovou kávu – její cena a kvalita jsou dané pečlivým výběrem zrn, odrůdovou čistotou a zpracováním i skladováním, které zachovává její jedinečné vlastnosti. 

Přeneseme-li tento koncept na kakao, dostaneme produkt, jehož hodnota spočívá v původu, kvalitě, zpracování i správném skladování. Vstupte s námi do světa nejchutnějšího superfoodu v podobě kakaa.

Obsah článku:

Co je výběrové raw kakao?

Výběrové raw kakao bylo vypěstované a zpracované s důrazem na zachování té nejvyšší kvality a nutričních hodnot. Jde v pravém smyslu o superpotravinu.1

A to – podle nejen našeho názoru – o tu nejchutnější.

 • Výraz „raw“ znamená, že kakao bylo zpracované při nízkých teplotách, což pomáhá zachovat jeho přirozené, zdraví prospěšné antioxidanty, vitamíny a minerály. 
 • Výběrové kakao pak znamená, že kakaové boby pocházejí z jedné oblasti nebo plantáže, kde se dbá na specifické podmínky pěstování. To vede k unikátnímu profilu chuti a k nejvyšší kvalitě.

Kakao činí raw a výběrovým několik faktorů

Co činí kakao raw a výběrovým?

Vysoký standard zpracování a skladování kakaových bobů do podoby raw výběrového kakaa a dalších produktů se přirozeně promítá do vyšší ceny

 • S ohledem na intenzitu chuti se raw výběrové kakao konzumuje v nesrovnatelně menších dávkách než chemicky zpracované a upravené čokolády a kakaa s několikaletou dobou trvanlivosti.
Koupit výběrové kakao a čokoládu na Vitalvibe

 

Co znamená symbol tropické žáby na kakaovém produktu?

Tento znak informuje o udržitelném pěstování – v tomto případě kakaových bobů

Certifikát vydává americká nezisková organizace Aliance deštných pralesů a farmáři pro jeho získání musejí splnit přísné podmínky – environmentální, ekonomické i sociální.

Výběrové kakao nesmí projít alkalizací

Jedním z procesů, kterých by mělo být kvalitní kakao ušetřené, je alkalizace neboli „holandské zpracování“. 

Tento proces, při kterém se do kakaa přidává alkalická látka, má za cíl změnit barvu a snížit hořkost. Případně také zakrýt různé chuťové vady vzniklé nesprávným skladováním nebo zpracováním. 

Kakao při něm ale ztratí mnoho prospěšných látek – například se zničí většina antioxidantů2Na obalu kvalitního raw výběrového kakaa byste nikdy neměli najít zmínku o alkalizaci.

To, že vybrané kakao prošlo procesem alkalizace, zjistíte často pouze podle alkalizujících složek zmíněných ve složení kakaa. Jde o regulátory kyselosti, nejčastěji uhličitan draselný (E 501).

 • Na rozdíl od běžného kakaa dostupného v supermarketech neprochází Vitalvibe výběrové kakao chemickým procesem alkalizace, který snižuje množství cenných látek.

Co se týká pražení, tímto procesem dochází k rozvinutí chuti. Daní je však částečné zničení bioaktivních látek a části benefitů, které by kakao jinak nabízelo v raw podobě.

Raw kakaový prášek

Autentický zážitek, který již není vyhrazený jen bohům

Při volbě kakaa v jeho nejčistší a nejautentičtější formě se můžete těšit na požitek, který byl kdysi vyhrazený pouze pro bohy. Nejde jen o jeho jedinečnou, intenzivně hořkou vůni a chuť kakaových bobů, ale také o jejich povzbuzující a stimulující vlastnosti, které z nich činí výjimečnou delikatesu oblíbenou již ve starověku Aztéky.

Latinský název kakaovníku Theobroma cacao stanovil v 18. století Carl von Linné a opravdu znamená „pokrm bohů“. 

S Vitalvibe si nyní můžete užívat božské kakao a produkty z něj i vy. Naše kakaové výrobky jsou zpracované šetrnými metodami, díky čemuž si zachovávají blahodárné antioxidanty3, minerály jako hořčík3, vápník, železo, draslík a fosfor, i další bioaktivní složky včetně theobrominu a v menší míře i kofeinu. 

Koupit výběrové kakao a čokoládu na Vitalvibe

 

Kakaový nápoj

Výběrové kakao = synonymum pro ty nejlepší kakaové boby

Lidé, kteří vyhledávají raw výběrové kakao, obvykle hledají produkt, který má vyšší nutriční hodnotu a je považovaný za zdravější ve srovnání s běžně zpracovaným kakaem. 

Vitalvibe usiluje, aby se termín „výběrové kakao“ stal synonymem pro nejvyšší standard v oblasti kakaových produktů.

Šest podob kakaových bobů

V naší nabídce najdete nepražené kakaové boby v různých podobách: od kakaového prášku přes bio kakaové máslo po 100% čokoládu a různé druhy ručně vyráběných RAW čokolád. 

Některé z našich produktů pocházejí ze vzácné odrůdy Criollo, která plodí kakaová jádra nejvyšší jakosti s tou nejjemnější chutí a vůní. Kakaové boby této ušlechtilé odrůdy patří mezi nejkvalitnější na světě.

 1. Kakaové boby: V každém kakaovém plodu je 20–50 semen fialové barvy a výrazně hořké chuti. Až díky dalšímu zpracování získávají kakaovou chuť a barvu. Jsou jednou z nejkomplexnějších superfoods na světě.
 2. Kakaová pasta = 100% čokoláda: Rozmělněné kakaové boby usušené na pastu bez jakýchkoliv dalších přísad jsou nejčistším přímým produktem, který lze z kakaových bobů získat.
 3. Nibsy: Pražené kakaové boby zbavené slupky a nadrcené na menší kousky.
 4. Kakaové máslo: Čistý tuk z kakaových bobů.
 5. Prášek: „Zbytek“ při získávání kakaového másla z kakaové hmoty. Ta se hydraulicky lisuje, po stranách teče kakaové máslo a v lisu zůstane slisovaný koláč, který se pak rozdrtí na jemný kakaový prášek.
 6. Čokoláda: Oblíbená pochutina, do které je přidávané sladidlo a další – mnohdy levné – tuky nebo jiné ingredience. Se superfoods v podobě kakaového bobu už většinou mají společného jen velmi málo. To samozřejmě neplatí o raw čokoládě od Vitalvibe.

100% čokoláda

Hlavní benefity raw výběrového kakaa

Náš raw kakaový prášek se odlišuje svou výjimečně bohatou chutí a aromatem, což je výsledek použití vybraných nepražených bobů té nejlepší biokvality. 

Díky opatrnému zpracování si zachovává celou škálu nutričních hodnot včetně minerálů, antioxidantů a cenných bioaktivních látek, jako je theobromin nebo tryptofan.

 • Dodává energii: Kakao obsahuje látky podobné kofeinu – například theobromin, který vás povzbudí, ale nezpůsobí závislost ani přestimulování.
 • Posiluje obranyschopnost: V kakau jsou antioxidanty, které chrání naše buňky, pomáhají nám bojovat s nemocemi a zpomalují stárnutí.
 • Zlepšuje krevní oběh4: Látky v kakau pomáhají rozšiřovat krevní cévy, snižují krevní tlak a zlepšují tok krve. Také pomáhají snižovat cholesterol a zabraňují tvorbě sraženin v krvi.
 • Zlepšuje náladu: Kakao obsahuje fenylethylamin, který nás může udělat šťastnějšími, protože stimuluje uvolňování endorfinů (hormonů štěstí) a zvyšuje účinek látek, které nám pomáhají cítit se dobře.
 • Pomáhá kontrolovat hladinu cukru: Kakao zpomaluje vstřebávání cukrů, což pomáhá udržet hladinu cukru v krvi stabilní.
Koupit výběrové kakao a čokoládu na Vitalvibe

 

Benefity raw výběrového kakaa

Jak skladovat a používat kvalitní kakao?

Skladování a používání kvalitního raw výběrového kakaa je důležité pro zachování jeho výživových hodnot a chuti. Zde je několik tipů, jak ho správně skladovat a používat.

Skladování

 • Skladujte kakao v suchém a chladném prostředí, ideálně při teplotě mezi 15 až 18 °C. Vyšší teploty mohou způsobit tání tuků obsažených v kakau a znehodnotit jeho kvalitu.
 • Udržujte ho mimo vlhkost, protože vlhkost může vést k růstu plísní a bakterií.
 • Chraňte kakao před přímým slunečním světlem a silným umělým osvětlením, které může způsobit oxidaci a ztrátu nutričních hodnot.
 • Skladujte ho v dobře uzavřených nádobách, aby se zabránilo kontaktu s kyslíkem, který by způsoboval degradaci oxidací.
 • Kakao může snadno absorbovat pachy, proto je důležité ukládat jej odděleně od potravin se silným zápachem.

Kakao a čokoláda

Používání

 1. Množství: Raw kakao je bohaté na antioxidanty, minerály a další výživné látky, je ale také velmi intenzivní, takže stačí malé množství, aby bylo dosaženo požadované chuti a účinků.
 2. Zpracování: Můžete jej přidávat do nápojů, smoothies, ovocných mís, müsli nebo ho využít v raw dezertech. Vzhledem k vlastnostem nealkalizovaného raw kakaa, které není chemicky upravené, je vhodné prášek důkladně rozmíchat nejprve v malém množství tekutiny (rostlinného mléka).
 3. Teplota: Při přípravě jídel s raw kakaem se snažte vyhnout vysokým teplotám, které by mohly zničit některé živiny. Místo vaření nebo pečení zkuste kakao přidávat do jídel připravovaných za pokojové teploty, nebo až po uvaření.
 4. Kombinace s jinými potravinami: Raw kakao se dobře kombinuje s různými potravinami. Můžete jej smíchat s ořechy, semínky, sušeným ovocem nebo přidat do rostlinného mléka.
 5. Výživový doplněk: Jako doplněk stravy může být raw kakao užitečné především pro zvýšení příjmu železa, hořčíku a antioxidantů. 

Pozor: Pamatujte, že i když je raw kakao považované za zdravější alternativu k běžně zpracovanému kakau, je stále bohaté na kalorie a tuky, takže by mělo být konzumované v rozumném množství.

Vitalvibe tip: Raw výběrové kakao je ideální pro provádění oblíbených kakaových rituálů a ceremonií. Už samotná příprava kakaa od Vitalvibe je rituálem, který vám zlepší den.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Vitalvibe (@vitalvibe)

Kakaová mise Vitalvibe

Na vlastní kůži jsme se přesvědčili o superschopnostech raw výběrového kakaa. Naším cílem je nejen šířit osvětu týkající se nejkvalitnějšího kakaa, ale především ho přiblížit každému z vás. 

Věříme, že v blízké době ho budete moci ochutnat i ve vaší oblíbené kavárně, restauraci nebo wellness centru.

Dopřát si zážitek v podobě raw výběrového kakaa a čokolády od Vitalvibe můžete již nyní například ve VIBE superfood bistru v Praze nebo v Saunové zahradě Salori

Chcete se zapojit se svým podnikem? Informace najdete na samostatné stránce.

Kakao

Objevte s námi to nejlepší ze světa kakaových bobů

Raw výběrové kakao od Vitalvibe je víc než jen superpotravina5. Je to pozvánka do světa, kde se poctivost a starostlivost o produkt odráží v každém šálku a kousku čokolády. 

Je to závazek k tradici, udržitelnosti a hlavně k nezapomenutelnému zážitku, který se může stát částí vašeho každodenního života. Přidejte se k této misi.

Koupit výběrové kakao a čokoládu na Vitalvibe

 

ONLINE KURZ: Základy suplementace

Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.

Jaké další články si na Vitalvibe přečíst?

Zdroje:

Súvisiace produkty

Podobné články

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

2024-06-26

Ashwagandha patří mezi nejdůležitější rostliny v ayurvédské medicíně a řadíme ji mezi adaptogeny. Může nám tedy pomoci lépe zvládat...

čítať celý článok

Cacao Magic

Cacao Magic

2024-01-10

Vyladěná receptura na teplé krémové kakao z unikátní criollo 100% čokolády. Můžete ho znát z našeho Miracle Cacao Baru a postupně ho...

čítať celý článok

Inspirace: Recepty na lámanou čokoládu od našich ambasadorů

Inspirace: Recepty na lámanou čokoládu od našich ambasadorů

2023-12-15

Kvalitní čokoláda je skvělá superpotravina. Díky našemu dokonale voňavému kakaovému máslu si ji navíc snadno zvládnete připravit sami...

čítať celý článok

Lámaná čokoláda podle Love of Raw

Lámaná čokoláda podle Love of Raw

2023-07-30

Vytvořte si doma vlastní čokoládu, kterou si zamilujete. Recept na lámanou raw čokoládu má na blogu Love of Raw už přes sto tisíc...

čítať celý článok

všetky články