LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Jak pečovat o své srdce

Srdce je symbolem lásky, radosti, štěstí, upřímnosti a statečnosti. Archetypálně vyjadřuje princip sjednocenosti. Odmalička tvoříme různé podoby srdíček pro naše rodiče, první lásky, oblíbená zvířátka nebo jiné živé i neživé bytosti. Tlukot srdce znamená život. O důležitosti srdce není pochyb. Přesto na něj mnoho lidí v průběhu života zapomíná, a dokonce mu dává na frak. Jak správně pečovat o své srdce, aby bylo zdravé a člověk šťastný?

Zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak – jak to vlastně je

Pravda, nebo mýtus?

Poslední desítky let je to často zmiňované téma. Ale v současné době přibyla spousta nových poznatků, o kterých se zatím příliš nemluví. Pojďme se podívat na to, jestli je cholesterol opravdu nebezpečný, nebo spíše jen zbytečný strašák.

Nejprve si musíme uvědomit jednu zásadní věc: cholesterol není náš nepřítel, ale látka, bez které nemůžeme žít. A to doslova, cholesterol totiž najdeme v každé buňce, její buněčné stěně, právě z cholesterolu se v těle tvoří všechny pohlavní hormony atd.

Proč se tedy o cholesterolu říká, že je nebezpečný?

Protože se cholesterolu přisuzuje neblahý účinek. Pokud se ve stěně cévy objední trhlinka, právě tukové částice se ni přilepí a tento nános může ucpat cévu. Takovému stavu se říká ateroskleroza, která často souvisí i s vysokým krevním tlakem. Když se taková sraženina z cévy utrhne a ucpe třeba cévku v mozku, je na světě mozková cévní příhoda.

Má to několik ALE...

Asi nás jako první napadne otázka, jak může vzniknout takové trhlinka v cévní stěně. Dřív se tvrdilo, že za to mohou „škodlivé” tuky, hlavně ty živočišné. Dnes už víme, že hlavním viníkem nejsou tuky, ale především bílý cukr.

Další ALE je skutečnost, že takové sraženiny dokážou vytvořit jen dva rizikové typy cholesterolu (LDL a VLDL). Naopak HDL cholesterol cévy velmi účinně chrání. A to až tou měrou, že pokud máme jeho hladinu dostatečnou, nemusíme se bát vůbec ničeho. Pro posouzení, jestli vám hrozí vyšší riziko cévně srdečních onemocnění, proto není vůbec důležité, kolik máte cholesterolu „dohromady”, ale jestli máte dostatek toho „správného”, tedy HDL. Až vás příště bude lékař strašit, že vaše hodnoty jsou hraniční a musí vám proto předepsat tablety, nepanikařte a raději ho požádejte o kompletní výsledky.

Stravou ke zdravým cévám bez omezení a s úsměvem

Jak už jste asi pochopili, klíčem ke zdravému srdci není dieta bez tuků, ale spíš používání selského rozumu.

Nejúčinnějšími opatřeními jsou omezení bílého cukru ve stravě a zařazení dostatečného množství „zdravých” tuků, tedy nenascených mastných kyselin známých jako omega-3. Přirozeně se vyskytují ve lněném a konopném semínku, nebo třeba v chia. Jen pozor při přípravě. Abychom tyto poklady ze semínek uvolnili, je potřeba je těsně před konzumací rozdrtit nebo rozmixovat.

Vláknina obsažená v ovoci i zelenině pomáhá z těla přebytečné částice cholesterolu vychytávat a antioxidanty navíc chrání cévní stěnu proti jejímu poškození.

Pro zdravé srdce a cévy je zásadní volit potraviny v jejich přirozené podobě, tedy vyhnout se ztuženým a jinak upravovaným tukům, které najdeme třeba v margarínech nebo polotovarech.

Cesta ke zdraví prostě nevede přes nízkotučné produkty ani jiná striktní omezení.

Sportem ku zdraví

Samozřejmě nemůžeme opomenout pohyb. Srdce je sval a je třeba ho trénovat. Nejsilnější kardiovaskulární systém mají ti, kteří si dopřávají pravidelný pohyb. Každý by si měl najít formu pohybu, která je odpovídající jeho možnostem. Nadměrný sport člověka vyčerpává. Obecně lze říci, že nejméně bychom měli ujít denně alespoň 5 kilometrů (10 000 kroků) a čas od času se zadýchat, abychom srdce trochu rozpumpovali. Pokud si pořídíte krokoměr, možná se budete divit, že při sedavém zaměstnání a dopravě autem či MHD toho opravdu moc nenachodíte.

Opět ten stres

Narazíme ale i na vegetariány s vysokým cholesterolem a krevním tlakem. Jaký další faktor ovlivňuje zdraví našeho srdce? Ano, je to stres. Stres funguje do té míry, do jaké si ho připustíme. Je tedy dobré naučit se, jak ho zvládat. Mohou nám s tím pomoci adaptogeny, uklidňující esenciální oleje, zaměření se na dech, dřepy či jiné způsoby uvolnění. Vždy je ale nejdůležitější uvědomit si, co nás vlastně stresuje a co s tím můžeme dělat. Někdy stačí pouze změnit úhel pohledu a rázem je po problému.

Láska je láska

Hřeje mě to u srdce, spadl mi kámen ze srdce, mám zlomené srdce….Všichni víme, jaké pocity na těle dokáží vyvolat prožívané emoce, ať už pozitivní či negativní. Pokud nebudeme šetřit projevy lásky a uznání, budeme vyživovat srdce nejen druhých, ale i ta svá. Lži, výmluvy a sebeklam naopak srdce zraňují, jelikož ono zná pravdu.

Srdce jako císař pohledem tradiční čínské medicíny

I tradiční čínská medicína zmiňuje důležitost srdce a přirovnává ho k císaři, který vládne všem orgánům, vidí každou emoci a ochutná každou chuť. Charakterizuje ho element ohně a emoce radosti, rozhání krev, a tím i živiny a kyslík do všech buněk těla. Stav srdce se dle perspektivy starých číňanů zobrazuje na tváři a špičce jazyka. Rudé tváře značí přílišnou horkost, bledé nedostatek krve, nafialovělé stagnaci energie v těle.

V srdci sídlí duch šen, naše spirituální vědomí. Odpovídá za celkový dojem, který vyzařujeme. Pokud máme dostatek srdeční čchi (energie) a dostatek krve, v které je duch ukotven, jsme spokojení, máme jiskru v oku, elán dotahovat věci do konce a klidný spánek. Zároveň zažíváme-li pocity štěstí, vyživuje to ducha. Nadměrná radost však dle východních nauk škodí, jelikož dochází k rozptýlení energie a ducha, srdce není chráněno a mohou se v něm usadit škodliví démoni, kteří jsou původci psychické neukotvenosti.

Nachází-li se srdce v nedostatku, projeví se to neschopností prožívat radost, bušením srdce, bledostí, studenými končetinami, nespavostí, koktáním, nesoustředěností a úzkostmi. Může dojít až ke stavu vyhoření. 

Naopak, pokud oheň přeroste svou zdravou hranici vlivem emocí, projevují se příznaky horkosti jako červené tváře, červená špička jazyka, záněty, nepatřičný smích a hovornost, náladovost až hysterie, hyperaktivita bez konečného výsledku.

Největšími škodiči krve a srdce jsou káva, alkohol, kouření, drogy, nadměrná konzumace živočišných bílkovin, dlouhodobá emoční zátěž, stres, práce na směny, počítačové hry.

Náš tip: Funkční houba reishi je výživou pro srdce a ducha šen a jako adaptogen pomáhá vyrovnávat se stresem.

Co tedy dělá našemu srdci dobře?

  • přiměřený pohyb, alespoň jednou denně se trochu zadýchat např. chůzí do schodů
  • přirozená strava s větším podílem rostlin, odpovídající fyzické námaze
  • vyhýbat se transmastným tukům, konzervám, uzeninám a jiným průmyslově zpracovaným potravinám
  • dopřát si dostatek odpočinku a kvalitního spánku
  • naučit se techniku, jak zpracovat stres
  • dělat to, co nám dělá radost, ale nepřehánět to s oslavami
  • vyjadřovat lásku a uznání
  • žít v upřímnosti

Každý krok v našem životě by měl být veden srdcem. I my ve Vitalvibe děláme to, co nás baví, abychom lidem prostřednictvím kvalitních produktů, informací a služeb přinesli možnost mít spokojený život. A proto i na našich produktech najdete symbol srdce ;).  

Súvisiace produkty

Podobné články

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

2016-05-26

Vše kolem kvete a májová atmosféra v nás probouzí náladu na něco milého a vášnivého. Zažehněte v sobě elektrizující zdroj milostné...

čítať celý článok

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

2016-05-05

Kokosový olej ještě před pár lety nebyl tak populární, jak je tomu dnes. Postupem času se však jeho podvědomí dostalo do tělové a vlasové...

čítať celý článok

všetky články