Naša predajňa v Brne je teraz ZATVORENÁ. Preberá ju Centrum Letokruh, kde si od piatku 31. 5. budete môcť opäť vyzdvihovať objednávky z nášho e-shopu.

Rozhovor: „Kapky vitamínu B12 od Vitalvibe mě zachránily před injekcemi“

Následující text představuje osobní zkušenosti naší zákaznice, nikoliv naše doporučení. Před jakýmkoliv důležitým zdravotním rozhodnutí doporučujeme konzultaci s odborníkem. Na naše odborníky se můžete obrátit v online poradně či v sekci kontakt.

Eva DudíkováDnes vám představíme Evu, která je už dlouhou dobu veganka. Za posledních 12 let vyzkoušela nejrůznější stravovací styly. Přes makrobiotiku, rawfood, až po vegetariánství a veganství s větším podílem vařené stravy. Nikdy neřešila suplementaci vitamínu B12, ani si jej nikdy nenechala testovat, neboť byla přesvědčená o tom, že i na rostlinné stravě, má jeho zdrojů dostatek.

Náhodou, při krevních testech, jí byl ale odhalen extrémní (až ohrožující) nedostatek vitamínu B12 a paní doktorkou jí bylo doporučeno ihned zahájit jeho injekční podání, než bude pozdě. Injekce ale Eva odmítla a rozhodla se problém vyřešit po svém – kapkami B12 od Vitalvibe (aniž by to s námi předem konzultovala).

Jak to dopadlo?

Ahoj, můžeš nám říct něco o sobě?

Ahoj, jmenuji se Eva a zdravý životní styl a zejména strava je můj velký koníček. Konkrétně živočišné produkty nejím už něco přes 12 let, hned na to jsem vyřadila i bílou mouku a cukr. Nikdy by mě nenapadlo, že bych zrovna já mohla trpět na extrémní nedostatek vitamínu B12. A ani jsem se o toto téma nějak zvlášť nezajímala.

Každý den jsem jedla dostatečné množství řas, fermentovaných sójových výrobků, domácího kysaného zelí i pickles (fermentované zeleniny) a neoloupané BIO zeleniny ze zahrádky. Dle makrobiotiky je v těchto zdrojích vitamínu B12 dostatek a v makrobiotických knihách se o možném nedostatku nic nepsalo, tak jsem to vůbec neřešila.

Pozn.: Výše uvedené zdroje vitamínu B12 nelze považovat za spolehlivé. Obsahují totiž většinou jen nefunkční analogy tohoto vitamínu.

Dočtete se též v článku: Nejvíce diskutovaný, ale také podceňovaný vitamín B12.

Jak se přišlo na tvůj extrémní nedostatek vitamínu B12?

Úplnou náhodou, když jsem se přihlásila na imunologii kvůli mému ekzému a dělal se vstupní krevní obraz. Telefon od paní doktorky mě tehdy trochu šokoval: „Slečno Evo, máte nebezpečně nízkou hladinu vitamínu B12. Musíte ihned zahájit jeho injekční podání. Tak extrémní nedostatek, jako máte vy, není legrace, můžete si tím přivodit poruchy nervového systému. Navyšte množství masa a mléčných produktů ve vaší stravě.“

Stála jsem s telefonem v ruce: „Já? To ne. Začnu jíst ještě více řas a koupím si nějaké přírodní doplňky“, vykoktala jsem tehdy ze sebe zcela zaskočená tou zprávou.

„Podívejte se, ve vašem případě bohužel žádné suplementy a doplňky nepomohou. Vaše tělo by je nevstřebalo a mělo by stále nedostatek. Vy potřebujete velkou dávku – a přímo do krve.“

Naprázdno jsem polkla a přemýšlela, co budu dělat. Kde je pravda? Komu a čemu mám věřit? Jsou injekce opravdu jediné řešení?

A jak jsi to nakonec řešila? Přistoupila jsi na injekční doplnění B12 vzhledem k vážnosti této situace?

Doporučení lékařů pro mě není žádné dogma. Věřila jsem, že je možné jít jinou cestou.

„Prosím tě, co ti může udělat pár injekcí? Bylo na tom už tolik lidí. Neriskuj. Paní doktorka má pravdu.“

Podobné věty jsem slyšela od rodiny v jednom kuse, když jsem jim řekla, že chci problém řešit alternativně. Měla jsem však jako vždy svoji hlavu a své zdraví vzala zcela do vlastních rukou.

Představa injekcí s umělým B12 mi nebyla vůbec příjemná. Nechtěla jsem tělo zatěžovat touto cestou. Co se týče kvality a čistoty, je pro mě Vitalvibe na prvním místě, používám každý den vaše superpotraviny, proteiny, kešu ořechy i jiné dobroty, proto jsem také sáhla právě po vašich kapkách B12 a poctivě je brala.

A jak to dopadlo? Jaké byly výsledky?

Po čtvrt roce braní kapek jsem šla znovu k paní doktorce na testy. Řekla jsem jí, že jsem brala kapky B12 a místo kupovaných mléčných výrobků a jogurtů si dělala svoje fermentované a že bych tedy prosila o kontrolu, jestli je můj stav B12 v pořádku.

Abych pravdu řekla, byla jsem z toho čekání na výsledky trochu nervózní. No a jak to dopadlo?

B12 zcela v normě!

Paní doktorka byla překvapená a hlavně zaskočená. „Co jste to brala za ty kapky? Mohla byste mi napsat jejich název? A jak že vyrábíte ten fermentovaný jogurt bez mléka?“ zajímala se.

Prozradila jsem jí i recept i název kapek a od té doby máme spolu moc příjemný vztah a už mi nic nenutí :-)

Tímto bych chtěla moc poděkovat firmě Vitalvibe za to, že jsou, za kvalitní produkty, které nabízí a za to, co dělají pro nás ostatní! Zachránili jste mě před injekcemi, moc děkuji.

Děkujeme moc Evě za rozhovor a přejeme mnoho dalších životních úspěchů. Vás, naše čtenáře, bychom rádi upozornili, že zkušenost každého jednotlivce může být velice rozdílná, a proto doporučujeme jakákoliv důležitá rozhodnutí konzultovat s odborníky.

Zajímá-li vás téma vitamínu B12, podívejte se na jeden z našich dalších článků:

Nejvíce diskutovaný, ale také podceňovaný vitamín B12.

Je B12 z lékárny škodlivý? A jaké jsou alternativy?

Súvisiace produkty