LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

8 tipů, jak si posílit imunitu a odolat virům

Chladné počasí je pro tělo už z principu energeticky náročné a organismus si zaslouží posilu. Imunitní systém stojí za to si hýčkat. Naštěstí máme k dispozici mocné pomocníky pro udržení pevného zdraví a vnitřního elánu. Chce to jen vědět, po čem sáhnout. Dopřejte si příliv vitamínů a minerálů z kvalitních potravin nebo přírodních doplňků stravy, ať vás jen tak něco neskolí.

Tuhý kořínek a psychická odolnost jsou základní zbraně proti neduhům. Pojďte se s namí podívat na to, jak podpořit normální obranyschopnost a obstát i v náročnějších časech. Zůstaňte zdraví a fit, i když vaše okolí smrká, kašle, kýchá a stůně!

1) Pasujte vitamín C na čelního obránce

Všichni víme, že stěžejní pomocník pro normálně fungující imunitu je vitamín C. Tento vitamín je důležitý pro obrovské množství procesů v těle. K budování pomyslného ochranného štítu vašeho zdraví je dostatečný příjem „céčka“ naprostý základ.

I z dlouhodobého hlediska nebudete litovat. Vitamín C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a pomáhá k normální činnosti nervové soustavy. Má také zásadní vliv na stav kostí, zubů a pojivových tkání a v neposlední řadě podporuje regeneraci organismu. Jeho nedostatek se může projevit únavou a slabostí, ale také poruchami metabolismu či psychickými obtížemi. 

Lidský organismus si vitamín C nedokáže tvořit sám. Musí jej proto získávat zvenčí. A protože jde o vitamín rozpustný ve vodě, tělo si ho neukládá a nelze se jím předávkovat. Proto se v období zvýšených nároků nebojte zintenzivnit dávky „céčka“ a užívejte ho klidně i několikrát denně, pravidelně po 4 hodinách. 

A v jakých přírodních zdrojích vitamín C najdete? Spoustu ho obsahuje zejména šípek nebo rakytník, také rajčata, papriky, špenát, černý rybíz, brusinky, kiwi nebo citrusy. Všechny tyto plody však v obsahu vitamínu C předčí superpotraviny jako acerola, acai, baobab či camu camu. 

Náš tip: Perfektně vstřebatelný suplement je Liposomální vitamín C, ze kterého si tělo dokáže vzít maximum, co je jen možné – více jak 90 %. A pokud hledáte přírodní zdroj vitamínu C, doporučujeme rozemletý prášek camu camu nebo Přírodní vitamín C z plodů aceroly, camu camu a amly. Tato superovoce obsahují extrémní množství koncentrovaného vitamínu C. Jejich výhodou jsou i další živiny zvyšující celkový benefit pro organismus. Přírodní vitamíny jsou výborné pro dlouhodobé užívání jako celková podpora správně fungujícího imunitního systému.

2) Nasaďte úderné duo zinek – selen

Stejně jako vitamíny, jsou pro tělo nezbytné i minerály a stopové prvky. Mezi ty nejdůležitější patří selen a zinek, o jejichž klíčovém významu pro imunitní systém se v dnešní době mezi odborníky hodně mluví. 

Selen, jakožto složka enzymu glutathionperoxidázy, přispívá k normální funkci imunitního systému. Z dlouhodobého hlediska pak napomáhá k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Také zinek hraje důležitou úlohu pro imunitní systém. Zabezpečuje množství metabolických a enzymatických reakcí v těle. A k tomu navíc ještě přispívá k udržení dobrého stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky.

Kombinace zinek – selen má tedy určitě smysl smysl pro udržení normálně fungujícího imunitního systému.

Mezi hlavní zdroje selenu patří mořské řasy, sójové boby a ořechy. Zinek nalezneme ve vysokém množství např. v dýňových semínkách, sóji, pšenici špaldě nebo kakaovém prášku. Oba prvky jsou obsaženy také v některých zdrojích živočišného původu.

Náš tip: Zemědělské plochy jsou zahlceny škodlivinami z používání nadměrného množství agrochemikálií. Jsou unavené a neposkytují nám již tolik cenných minerálních látek, jak tomu bývalo v minulosti. Proto má smysl (zejména v případě veganského stravování) suplementovat. Skvělým doplňkem v dobře vstřebatelné chelátové formě je Zinek a selen s přídavkem mědi od NaturLabs.

3) Nepodceňte „béčka“

Neméně důležitou roli pro normálně fungující imunitní systém zajišťují vitamíny skupiny B. Ve vzájemné spolupráci udržují správnou funkci nervového systému a energetického metabolismu. Vitamín B6 pak přispívá přímo k harmonické práci imunitního systému

Takzvaná „béčka“ se podle lidové moudrosti ordinují hlavně „na nervy“.  V přirozené formě je můžeme nalézt v lahůdkovém droždí, luštěninách, pšeničných klíčcích nebo ořeších.

Náš tip: Pokud chcete B-komplex suplementovat, v prvotřídní kvalitě s čistým složením (bez umělých aditiv, které obsahují běžné tabletky), jej vyrábí např. Premier Research Labs. Vitamín B12 zase doporučujeme v perfektně vstřebatelné liposomální formě od NaturLabs.

4) Dodejte si elán „slunečním“ vitamínem D

Typickým problémem zimy v naší populaci je nedostatek vitamínu D. Ten se vám totiž přirozeně vytváří v hlubokých vrstvách pokožky, zatímco je vystavená přímému slunci. Pokud však během celého roku pracujete v uzavřených prostorách, nestihnete si ho vytvořit dostatek do zásoby a na konci pošmourných zimních měsíců už vám může chybět.

U dětí má vitamín D stěžejní vliv na udržení zdravého chodu imunitního systému.

Dlouhodobý nedostatek vitamínu D se může projevovat pochmurnou náladou, chyběním energie a oslabenou imunitou nebo se může podepsat na stavu kostí.

A kde tedy Vitamín D získat? V té nejpřirozenější formě si jej můžeme doplnit vystavováním se slunečnímu záření. Nejvyšší množství ho obsahují živočišné zdroje. Dalšími zdroji jsou cereálie, houby vystavované UV záření a zelené rostliny. Z čistě rostlinné stravy je vitamín D velmi obtížné získat. Proto je vhodné zejména v případě veganské stravy tento vitamín suplementovat.

Náš tip: Dobře vstřebatelný Liposomální vitamín D3 ve veganské formě kapslí s přídavkem vitamínu K2, který funguje synergicky s vitamínem D3, pro správný metabolismus a distribuci vápníku, vyrábí firma NaturLabs.

5) Nasaďte přírodní komplexy

Chcete-li se nadopovat více vitamíny zároveň, skvělým zdrojem je Liposomální Multivitamín od NaturLabs. Obsahuje komplex těch nejzákladnějších vitamínů a minerálů v perfektně biologicky dostupné liposomální formě. Tento doplněk stravy je pojistkou, aby vašemu organismu nic nechybělo. 

Pokud je vám milejší do svého jídelníčku zařadit spíše lokální potraviny než suplementy, tak se poohlédněte po potravinách jako celer, červená řepa, červená ředkev, česnek a cibule, kořenová zelenina, kapusta, zelí nebo takový tuřín. Nezapomeňte na adekvátní pitný režim, nejlepší je čistá voda, případně čaje – ibiškový, zázvorový, šípkový, kopřivový nebo zelený.

❋ ❋ ❋

Za odbornou podporu při tvorbě článku děkujeme Ing. Petře Vaškové, naší specialistce pro zdraví a výživu.

Máte dotaz? Napište nám ho do online poradny nebo se na nás obraťte přímo v sekci kontakt. Moc rádi vám pomůžeme vaši otázku zodpovědět.

Súvisiace produkty