Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

9 zdravých návyků pro přirozené posílení imunity

Společně s chladnými podzimními dny přichází i období kdejakých nemocí. Kašel, rýma a další potíže dokážou tuto část roku mnohým z nás pěkně znepříjemnit. Nečekejte, až podlehnete bacilům. Začněte posilovat obranyschopnost svého organismu už teď! Máme pro vás 9 zaručených tipů, jak přirozeně a účinně podpořit svůj imunitní systém.

I malými změnami životního stylu můžete zlepšit svoji imunitu a chránit se tak před nemocemi. Pomůžou vám k tomu zdravé potraviny, pravidelné cvičení, doplňky stravy ale i spánek a odpočinek…

1) Pravidelně cvičte

Ano, je to tak. Díky pravidelnému intenzivnímu pohybu si nejen snáze udržíte zdravou hmotnost. Zároveň totiž vyplavíte z těla toxiny a podpoříte tvorbu bílých krvinek i tolik potřebných protilátek. A krom toho ještě cvičení pomáhá snížit krevní tlak a zabraňuje uvolňování stresových hormonů. A to všechno je období všudypřítomných infekcí rozhodně potřeba!

Ptáte se, jestli některé pohybové aktivity podporují imunitu ještě víc? Je dokázáno, že obranyschopnost ideálním způsobem rozpumpuje například běh, jízda na kole, skákání přes švihadlo, turistika nebo rychlé procházky. Skvělé jsou i klidnější činnosti jako jóga, pilates nebo energií nabíjející tai chi.

2) Snižte stres

Již dávno vědci zjistili, že stres oslabuje imunitní systém a má tedy vliv i na naše celkové zdraví. Když jsme v neustálém napětí, snižuje se schopnost našeho těla bojovat s infekcí i jinými negativními vlivy, které působí na náš organismus. V našem těle se pak může snadněji rozvinout nemoc.

A co tedy proti stresu pomáhá? Základem je mít uvnitř pozitivní naladění a udržovat si optimistický stav mysli a myšlenek. K tomu vám velmi dobře pomůže jóga, meditace, sauna, procházka v přírodě a další formy relaxace a odpočinku.

Věděli jste, že…?

Nejhorší vliv na naši imunitu má dlouhodobě přetrvávající, potlačovaný stres, který může přejít až do chronické fáze. Právě takový stres se pro náš imunitní systém stává opravdu velkým problémem a může vést k mnoha zdravotním problémům.

3) Jezte hodně ovoce a zeleniny

Čerstvá, nutričně bohatá strava je jedním z nejdůležitějších pilířů zdravé imunity. Pomocí jídla lze obranyschopnost těla efektivně zlepšit a dlouhodobě udržet při síle. Potřebné živiny vám zajistí dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, ořechů a semínek, které obsahují velké množství důležitých vitamínů a minerálů.

Potraviny, které se určitě vyplatí zařadit do jídelníčku:

 • česnek
 • cibule 
 • meloun
 • tmavě zelená zelenina
 • brokolice 
 • kurkuma
 • pomeranče
 • kiwi
 • grapefruit
 • citron a limetka 
 • zázvor
 • bylinkový čaj

4) Přidejte doplňky stravy

Získat komplexní spektrum vitamínů a minerálů jen ze základních potravin je někdy obtížné. Potřebné složky výživy ale můžete snadno doplnit prostřednictvím konkrétních  doplňků stravy. Mnoho z nich skvěle svědčí imunitě a ještě víc vás posílí!

Doplňky stravy pro posílení imunity:

 • echinacea 
 • česnek 
 • supergreens (spirulina, chlorella, mladá pšenice, ječmen a vojtěška a další) 
 • extrakt z grapefruitových jadérek
 • extrakt z bezinky

5) Nekuřte

Je prokázáno, že kouření negativně ovlivňuje imunitní systém a způsobuje větší náchylnost našeho organismu k respiračním onemocněním. Kouřením také ve svém těle významně zvyšujeme riziko pro rozvoj rakoviny.

6) Dopřejte si kvalitní spánek a odpočinek

Pravidelný a kvalitní spánek je rovněž nezbytný pro udržení dobré kondice našeho imunitního systému. Dopřejte si proto každou noc oněch doporučených 7 až 9 hodin nerušeného podřimování. A podaří-li se vám v pokoji vypnout veškerou rušivou elektroniku, jako je televize, počítač nebo telefon, zkvalitníte svůj odpočinek na maximum.

7) Dodržujte hygienické návyky

Možná vám to přijde jako banalita, ale v sezóně nemocí může základní hygiena hrát klíčovou roli. Proto nepodceňujte důkladné mytí rukou po jízdě v hromadné dopravě, při kašlání do dlaně a samozřejmě také před přípravou jakéhokoliv jídla během dne. Dodržováním těchto jednoduchých hygienických návyků ochráníte nejen sebe, ale zabráníte také šíření infekcí na ostatní.

8) Vyhýbejte se alkoholu

Pití alkoholu může narušit naše zdraví mnoha způsoby. Především proto, že negativně ovlivňuje fungování jater a narušuje střevní mikroflóru, kde může dojít k přemnožení nežádoucích bakterií. Pokud se tedy snažíte posílit svůj imunitní systém, dejte si od pití alkoholu pauzu nebo alespoň výrazně omezte jeho konzumaci.

9) Udržujte si zdravou váhu

Možná by vás nenapadlo, že dokonce nadváha a obezita mohou oslabovat imunitní systém a snižovat bojeschopnost s infekcí. K dlouhodobě zdravé hmotnosti pomáhá dodržování pár základních principů. Zopakujme si je.

Mezi své činnosti během dne určitě zařaďte dostatek pohybu. Jak už zde zaznělo, pravidelné cvičení je zkrátka základem pěkné postavy, vnitřní síly i dobré nálady.

Jezte  zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály. A vyhýbejte se vědomě tomu, co vám nesvědčí. Je to jednoduché, ale podstatné. Určitě dávejte přednost potravinám s nižším obsahem cukru. Cíleně se pak vyhýbejte rafinovaným sacharidům nebo průmyslově zpracovaným potravinám.

Kdybyste si s optimálním jídelníčkem nevěděli rady, rádi vám pomůžeme v naší poradně. Neváhejte se zeptat.

***

Přejeme vám zimní sezónu plnou zdraví a vitality!

Zdrojem článku byl text na zahraničním webu www.sunwarrior.com, který jsme pro vás upravili a výrazně odborně rozšířili o vlastní poznatky zkušenosti.

Podobné články

8 tipů, jak si posílit imunitu a odolat virům

8 tipů, jak si posílit imunitu a odolat virům

2020-02-27

Chladné počasí je pro tělo už z principu energeticky náročné a organismus si zaslouží posilu. Imunitní systém stojí za to si hýčkat....

čítať celý článok

všetky články