Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

Život podle hygge – buďte vědomě spokojení

Věděli jste, že Dánové jsou považováni za nejšťastnější národ na světě? Znají totiž kouzelný recept na spokojený život, kterému říkají „hygge“. Inspirujte se, jak vnést styl hygge i do svého života, a naučte se radovat z každého dne! Pro začátek si připravte měkkou deku, svíčky, hrneček voňavého kakaa a naučte se sdílet radost s ostatními.

Co je to hygge?

„Hygge, to je nalézání štěstí v každodenních maličkostech.“

Ptáte se, co vlastně ono prazvláštní „hygge“ znamená? Sami obyvatelé Dánského království tvrdí, že význam tohoto zaklínadla nelze vyjádřit jedním nebo dvěma slovy, ale musí se zkrátka prožít. Hygge je o prožitku všedních činností, je o uvědomění si půvabných maličkostí, které nám život každý den nabízí. Hygge je například společná snídaně s rodinou, vychutnávání si šálku dobré kávy, odpoledne strávené s kamarádkou nebo čtení hezké knížky v posteli. Cílem toho všeho je navození příjemné atmosféry a hlavně pocitu vnitřního klidu a spokojenosti.

Dánové si skrze umění hygge odmalička osvojují schopnost zůstat i ve všechních dnech v pohodě. Systematicky tak dokážou čelit stresu. Díky tomu, že sdílejí tento sympatický kulturní fenomén, učí se od sebe navzájem prožívat hloubku a krásu života, navzdory dlouhým nocím a chladnému, deštivému počasí. 

Recept na šťastný život podle hygge

Hygge jsou krásné  a vědomé okamžiky během dne, které může prožívat opravdu každý z nás. Žijte ve stylu hygge i vy! Máme pro vás jednoduchý návod, jak vytvořit ve svém životě to pravé hygge. 

A není to jen o svíčkách, skandinávských sušenkách či interiérových doplňcích. Hygge znamená umění příliš se nestresovat, klást na první místo lidi a schopnost laskavým způsobem si zpříjemnit šeď každodenní rutiny.

Výsledky pravidelného šetření OSN – World Happiness Report, zjišťující subjektivní blahobyt mezi obyvateli jednotlivých států, ukazují, že Dánové se dlouhodobě umísťují na špici. Tak proč nevyužít jejich osvědčenou metodu? 

Základní ingredience šťastného života podle hygge:

  • Atmosféra – Ztlumte světla a zapalte svíčky nebo krb.
  • Přítomnost – Vypněte mobilní telefon, buďte tady a teď.
  • Potěšení – Dopřejte si čokoládu, domácí sušenky nebo kousek dortu.
  • Pohodlí – Uvolněte se, noste oblečení, které je vám pohodlné.
  • Vděčnost – Radujte se i z obyčejných maličkostí během dne.
  • Rovnost – Buďte vstřícní k ostatním.
  • Pospolitost – Setkávejte se s rodinou a přáteli, vytvářejte vztahy a nové příběhy.

Tip, jak vytvořit  hygge u vás doma

Chcete vnést klid a pohodu i do vašeho domova? Zkuste na chvíli odložit telefon a počítač, pusťte si příjemnou hudbu a pozitivně se nalaďte. Oblečte si hřejivé ponožky, zabalte se do deky, ztlumte světlo a zapalte svíčky – neboť ty jsou pro vytvoření té správné hygge atmosféry nezbytné. Nezapomeňte také připravit něco dobrého na zub, ať už to jsou domácí sušenky, jahody v čokoládě nebo hrneček horkého kakaa. A přizvěte k tomu také svoje přátele! Povídejte si spolu, zahrajte si deskové hry a vnímejte radost ze společného setkání. 

Žijeme v uspěchané době, kdy nám často uniká krása přítomného okamžiku. Hygge je skvělý recept, jak na chvíli zpomalit, náležitě si tyto chvíle vychutnat a být zkrátka a jednoduše šťastný…_______________________________________

Tipy na literaturu:

[1] WIKING, Meik. Hygge: Prostě šťastný způsob života. 2017. ISBN 9788075651112.

[2] TOURELL SODERBERGOVÁ, Marie. Hygge – Cesta ke štěstí. 2017. ISBN 9788075493071.

Podobné články

Jak být v životě vděčný?

Jak být v životě vděčný?

2019-02-27

Lidé, kteří si zapisují každý den vděčnosti, žijí šťastnější a naplněnější život. Jak být vděčný? Jak prožívat život šťastněji a...

čítať celý článok

9 důvodů, proč začít meditovat

9 důvodů, proč začít meditovat

2019-02-18

Dává vám to, co děláte, smysl, nebo je to prázdné a ve skutečnosti jen před něčím utíkáte a nedokážete se zastavit?

čítať celý článok

Potraviny, které vás zbaví stresu

Potraviny, které vás zbaví stresu

2015-10-01

Nepodléhejte podzimním chmurám, vychutnejte si všechny barvy života! Vybavte se dávkou energie, pořádnou náloží přírodních vitamínů a...

čítať celý článok

všetky články