Naša predajňa v Brne je teraz ZATVORENÁ. Preberá ju Centrum Letokruh, kde si od piatku 31. 5. budete môcť opäť vyzdvihovať objednávky z nášho e-shopu.

Proč a jak si zařadit do života více rituálů?

Milujeme rituály. Ranní, večerní, malé, velké, osobní, partnerské i ty rodinné. Přináším vám příběh jednoho speciálního rodinného rituálu, spojeného s ukončením kojení malé Noemi. Věřím, že vám přinese inspiraci pro vaše vlastní jedinečné slavnostní okamžiky.

Jak jsme s pomocí rituálu ukončili kojení naší dcery

Rituál je pro nás něco, co promění danou událost, oslavu, jídlo, činnost nebo třeba milování v něco výjimečného. Vytváří prostor, který k sobě volá malá či větší kouzla, synchronicity a někdy i zázraky. 

Jeden z našich velkých rodinných rituálů jsme prožili letos ve Slovinsku. Neplánovali jsme ho, najednou přišel impuls jej udělat. Samozřejmě mu předcházelo mnoho okolností a když se zpětně ohlédnu, vše k němu tak nějak postupně směřovalo. Náš pobyt u Bohinjského jezera ve Slovinsku to jen ještě více umocnil. Možná si o rituál řeklo i samo toto magického místo a podpořilo nás. Obřad byl spojený s ukončením kojení naší malé Noemi.

Dceru jsem kojila dva roky a dva měsíce. O tři roky staršího Nea jsem před tím kojila dva a půl roku a přestala jsem v prvním měsíci těhotenství s Noemi. Cítila jsem, že teď už nastal čas na změnu, i moje tělo mi dávalo najevo, že už si potřebuje odpočinout. S dcerou jsem to poslední dva měsíce různým způsobem komunikovala. Už jsme se na možnost odpojení ladily a povídaly si o ní. Nicméně jsem stále ještě kojila dál.

Bylo 21. července a moje blízká kamarádka mi napsala, že už nekojí a že si udělala rituál na ukončení kojení. To byl pro mě poslední impuls. Rozhodnutí ve mně dozrálo a zároveň jsem cítila, že tohle zjištění je opravdu silné, nezdolné, jasné a plné lásky k sobě i k Noemi. Rozhodla jsem se, že 22. července kojit přestanu. Navíc se blížil úplněk ve vodnáři, který byl za další 2 dny. Vodnář je moje znamení, takže vesmírná podpora byla tím pádem jasná. Dle nejrůznějších astrologických článků byla tématem nastávajícího úplňku svoboda, takže se mi tahle souhra líbila ještě víc.

A tak jsem se 21. července zeptala Noemi, co kdybychom už další den nekojily a že by si místo prsíčka vybrala plyšáčka nebo nějakou hračku. Noemi odpověděla jen: „Ano.” Ty brďo, to je teda jednoduchý, říkám si. Dopoledne jsem ji několikrát nakojila a ona po obědě usnula. Po probuzení si na prso vůbec nevzpomněla a to jí vydrželo až do večera. Tohle se ještě za celé 2 roky nestalo. 

V devět večer jsem si řekla, že co kdybychom už tedy ten den nekojily a další den to celé ukotvily rodinným rituálem. Večer jsme to zvládly. Noemi usnula. V noci se probudila, ale můj muž Honza ji ponosil a spala dál. Já jsem pro jistotu spala s Neem. Ráno už Noemi chtěla mlíčko víc a přišlo pár minut velkého vzteku. Zvládly jsme to, povídaly jsme si o tom a opět se naladila na hračku a rituál a po chvilce si začala hrát s Neem, jako by nic. 

Celý den s rodinou jsme tedy pojali jako oslavu pro Noemi a zpečetění jejího přechodu do samostatnosti. Jeli jsme na výlet do přírody a po cestě jsme sbírali kamínky a věci na rituál. Vytvořili jsme taky korálky, které jsme já a Noemi navlékly se záměrem samostatnosti a odpojení se od mlíčka. Zajeli jsme do slíbeného hračkářství, kde si Noemi vybrala duhového jednorožce se zlatým rohem.

Po celém dni, stráveném výlety po Slovinsku a nějakým časem u řeky, jsme na večer zajeli k Bohinjskému jezeru, kde jsme si z nasbíraných větviček, kytiček a kamínků připravili kruh pro Noemi. Připojili jsme plyšáka, korálky, svíčky a vonnou tyčinku. Noemička i Neo si pokreslili klacíky pastelkami a nazvali je „hůlky síly“. Pak jsme se sešli u kruhu a poděkovali mému tělu za výživu, kterou celou dobu dceři poskytovalo, a Noemičce za sílu ke kroku do další etapy jejího života.

Od té doby už se Noemi nekojí. Zvykala si asi 3 dny, kdy si ještě občas vzpomněla. Já jsem jen potřebovala vyřešit to, aby se mléko přestalo tvořit. Na internetu jsem jako jeden z prostředků na zastavení kojení našla šalvěj. Náhodou jsem ji pak objevila u majitelů, kde jsme byli ubytovaní. Měli jí plnou zahrádku. To jsou právě ty malé podporující zázraky, které se objevují, a já mám vždy při těchto malých znameních pocit, jak se o mě celá Existence láskyplně stará na každém kroku.

A protože Neo s námi celý rituál prožíval a chystal, zeptali jsme se i jeho, jestli by chtěl také nějaký rituál a potřeboval se v něčem posunout. Navrhli jsme, že může spát sám ve své postýlce, nebo třeba odevzdat dětskou lahvičku, ze které popíjí rostlinná mléka. Neo si zvolil spaní v pokojíčku samostatně a překvapil nás svojí odpovědí, že ale chce rituál udělat okamžitě. 

Běžel hned na zahradu natrhat květiny, posbíral krystaly a v jeho novém pokojíčku jsme na zemi vytvořili kruh z kytiček, krystalů a jeho věcí. Nakreslil si obrázek, který ho bude v tomto záměru podporovat a opět jsme se sešli celá rodina u kruhu, zapálili svíčky, vonnou tyčinku, chytli se za ruce. Oslavili jsme, že Neo dospěl k tomuto rozhodnutí. Ten večer přišla obrovská bouřka, a tak Neo nakonec sám v pokojíku nespal, postupně se to ale během dvou týdnů naučil. 

Někdy to není hned, již samo rozhodnutí však stačí. Pak už se to děje. Rituálem se záměr vždycky podpoří a vnukne se mu kouzlo, nebo jen přinese sílu něco opravdu zvládnout. Každopádně to ale funguje!Další tipy na rituály

  • Rituálně můžete začínat společné jídlo. Mnohdy stačí jen malé zklidnění, propojení s jídlem a v duchu vyřčené „děkuji“ nebo jakékoli další vyjádření vděčnosti. 
  • Rituál je skvělé přenést i do ložnice, pro milování s partnerem vytvořit opravdu posvátný prostor a díky rituálu se na milování nebo společný čas naladit ještě víc.
  • Rituály vneste do narozenin, výročí, svatby, času pro sebe, všedních rutinních úkonů a zkrátka do každého vašeho dne.
  • Nádherný rituál je třeba přivítání nově narozeného miminka, přechod dívky v ženu nebo ženy v matku či malého kluka v muže.

Život s rituály je totiž ještě kouzelnější. 

A nezapomeňte. Rituál může vypadat opravdu jakkoli. Nevadí, že nevíte. Nevadí, že nemáte krystaly, pérka či vykuřovadla, i když s těmito pomocníky je to také úžasné. Třeba se vám rituály zalíbí a vy si postupně pořídíte speciální věcičky, svíčky, krystaly, vonné tyčinky či esenciální oleje. Důležité je přinést do prostoru přítomnost. Otevřít pole pro cokoli, co je vaším záměrem, a pak už nechte konat život, vesmír a intuici. Uvidíte, co se stane!

♥ Vaše Zuzka Noah

Podobné články

Udržitelné a etické Vánoce

Udržitelné a etické Vánoce

2020-12-04

Vánoce. To jsou třpytivé dekorace, množství speciálních dobrot, krásně zabalené dárečky a načančané vánoční stromky. V pozadí této...

čítať celý článok

Život podle hygge – buďte vědomě spokojení

Život podle hygge – buďte vědomě spokojení

2020-10-13

Věděli jste, že Dánové jsou považováni za nejšťastnější národ na světě? Znají totiž kouzelný recept na spokojený život, kterému říkají...

čítať celý článok

Rozhovor: Skutečně úspěšný Jan Noah

Rozhovor: Skutečně úspěšný Jan Noah

2019-03-01

První Mercedes si koupil ve dvaceti, finančně svobodným se stal již na vysoké škole, má vše, co mnoho lidí označuje jako úspěch....

čítať celý článok

9 důvodů, proč začít meditovat

9 důvodů, proč začít meditovat

2019-02-18

Dává vám to, co děláte, smysl, nebo je to prázdné a ve skutečnosti jen před něčím utíkáte a nedokážete se zastavit?

čítať celý článok

Vitalvibe vánoční menu

Vitalvibe vánoční menu

2018-12-11

Kouzelné Vánoce jsou tady! Dejte si s námi vynikající štědrovečerní pokrmy, které nejen že skvěle chutnají, zachovají vám navíc i pocit...

čítať celý článok

všetky články