V–TALK #50: Anémie

Chybí vám energie? Jste dlouhodobě unavení natolik, že vyjít pár schodů vás zcela vyčerpá? Nejspíš si říkáte, že máte jen málo odpočinku, což dnes trápí kde koho. Co když ovšem příčina vězí jinde? Možná máte problém s červenými krvinkami.


Co je to anémie, neboli chudokrevnost?

Jedná se o stav, kdy máme v těle snížené množství červených krvinek, nebo máme sníženou koncentraci hemoglobinu pod normu stanovenou dle věku a pohlaví. Hemoglobin je protein bohatý na železo, který dává krvi typickou červenou barvu. Jeho hlavní funkcí je, že přivádí kyslík z plic do tkání a naopak odvádí oxid uhličitý z tkání do plic. Proto hlavními příznaky anémie bývá únava, malátnost, mozková mlha (duševní únava) nebo i svalová slabost. 

Zmínila jsi nejčastější příznaky. Ty jsou ale společné pro spousty dalších neduhů, které nás mohou trápit. Jsou nějaké typické příznaky, díky kterým poznáme, že se jedná právě o chudokrevnost?

Určitě. U anémie můžeme pozorovat bledost kůže a sliznic, dušnost, zadýchávání se při námaze, silné bušení srdce, poruchy chuti k jídlu nebo pískání v uších. Sideropenická anémie z nedostatku železa má pak ještě specifičtější příznaky jako jsou lámavé nehty, lžičkovitý tvar nehtů a lámavé vlasy, které též hodně padají. Také se tvoří záněty v koutcích úst a rty bývají často popraskané, jazyk bývá viditelně lesklý a pálivý na špičce. Tento specifický druh anémie se nejčastěji objevuje u žen se silným menstruačním krvácením, u lidí s hemoroidy nebo se zánětlivým střevním onemocněním. 

Jaké rizikové faktory jsou spojené se vznikem chudokrevností?

Příčiny anémie jsou různé. V prvé řadě to může být porucha u červených krvinek. Právě ony ke své tvorbě potřebují železo, vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12. Jejich nedostatek hrozí zejména u lidí, kteří mají nějaký alternativní způsob stravování – nejčastěji u vegetariánů a veganů.

Anémie je častá také u těhotných žen, starších lidí, u lidí s kvasinkovou infekcí a lidí s autoimunitním či ledvinovým onemocněním. Objevit se může ale i u lidí se zažívacími problémy, Crohnovou chorobou a těch, které trápí vředová onemocnění. Rozvinout se může dále u lidí, kteří užívají léky na snížení bolesti nebo léky potlačující produkci žaludeční kyseliny. V neposlední řadě může být anémie i vrozená. 

Jsou faktory, které nemůžeme ovlivnit jako je stáří a dědičnost. Co ale ovlivnit můžeme, je strava. Mám pravdu?

Je to tak. Jak jsem už říkala, důležitý je dostatečný příjem železa, vitamínu B9 a B12 ve stravě. Rizikovou skupinou, které by mohly chybět tyto látky, jsou právě již zmínění vegetariáni a hlavně vegani. Prevencí anémie je pestrá a vyvážená strava složená z opravdových potravin a minimum průmyslově zpracovaných potravin, které jsou bohaté tak akorát na prázdné kalorie, cukr a většinou neobsahují dostatek zmíněných vitamínů a železa. Dále pozor na kombinaci potravin s obsahem vápníku a železa. Udává se, že vápník v množství nad 100 mg inhibuje absorpci železa až o 50 %. Stejně tak se nemají rádi ani železo s kávou nebo černým čajem. Dobré je proto užívat železo (ve formě doplňku) a danou potravinu s odstupem alespoň 2 hodin. 

A které potraviny jsou dostatečně bohaté na železo?

Největšími zdroji hemového, neboli vysoce vstřebatelného železa, jsou živočišné potraviny – hlavně červené maso a mořské plody. V rostlinné říši se nachází železo nehemové, které je pro nás daleko méně vstřebatelné. Najdeme ho v luštěninách, obilovinách jako je quinoa, dále v brokolici, ořeších, tofu, dýňových semínkách nebo máku.

Jelikož anémií trpí až 30 % světové populace (0,5 miliardy lidí), doporučuje se zejména rizikovým skupinám doplněk s obsahem železa, případně i doplněk s obsahem vitamínu B9 a B12. Železo je dobré kombinovat rovněž s vitamínem C, který zlepšuje jeho vstřebatelnost.

Můžeme si pomoci i bylinkami?

Můžeme. Uvádí se, že při anémii pomáhá echinacea, pampeliška, kopřiva a jetel luční.

Řekla jsi, že železo z rostlinné stravy není pro naše tělo dobře vstřebatelné. Je nějaká možnost, jak vstřebatelnost podpořit?

Jedním ze způsobů, jak udělat železo pro tělo více dostupnější, je máčení a klíčení semínek, luštěnin a obilovin, a také jejich delší tepelná úprava vařením. Tím se odstraní antinutriční látky, které brání vstřebávání železa.

Takže nezapomínejte namáčet a kafíčko si dejte s odstupem času.

***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Podobné články

Co je to keto dieta? – V-TALK #49

Co je to keto dieta? – V-TALK #49

2024-01-18

Pokud se zajímáte o zdravé stravování a trendy ve výživě, určitě jste v posledních letech slyšeli o fenoménu s názvem ketonová dieta. Jak...

čítať celý článok

Propustné střevo – V-TALK #37

Propustné střevo – V-TALK #37

2023-11-11

Je známo, že střeva jsou základem dobré imunity. Existuje však onemocnění, které může zdraví střev narušit a způsobit zdravotní potíže....

čítať celý článok

Jak aktivovat semínka

Jak aktivovat semínka

2023-09-19

Jsou chutné a prospěšné pro zdraví. Víte ale, že než se do nich rovnou pustíte, můžete je vylepšit a udělat křehčí, výživnější a lépe...

čítať celý článok

V-TALK #7: Veganství a vitamín B12

V-TALK #7: Veganství a vitamín B12

2023-02-07

Pokrytí vitamínu B12 je jedním z nejkontroverznějších témat veganského stravování. Pro lidské tělo je totiž přirozeně vstřebatelný pouze...

čítať celý článok

V-TALK #4: Skutečné potraviny

V-TALK #4: Skutečné potraviny

2023-01-06

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen...

čítať celý článok

všetky články