V piatok 29. 03. a v pondelok 01. 04. bude naša brněnská predajňa z dôvodu veľkonočných sviatok ZATVORENÁ. Ďakujeme za pochopenie.

Tradiční čínská medicína a její pohled na detoxikaci

Pro období jara je typický restart celého těla, kdy odchází zima a přírodě zavládne prvek dřeva. Veškerá energie přírody směřuje vzhůru, proto je tento čas tak vhodný pro detoxikaci. O ní jsme si povídaly s Mgr. Evou Osvaldovou , která se s námi podělila o své letité zkušenosti a znalosti z oboru tradiční čínské medicíny.


Evo, mohla byste nám říci, co přesně znamená detoxikace v tradiční čínské medicíně?

Tradiční čínská medicína nahlíží na člověka z komplexnějšího hlediska, jak ze strany fyzického zdraví, tak i z psychického. Jedná se hlavně o náš životní styl, duševní hygienu, v jakém toxickém prostředí žijeme a v neposlední řadě je nutno brát ohled na časoprostorovou mapu. Lidský organismus je na jistou dávku jak emoční tak fyzické toxicity zvyklý. Zdravý imunitní systém si s toxiny dokáže většinou snadno poradit. Toxiny se ale mohou usadit kdekoliv v těle a poté napadají i naši psychiku, která se může začít náhle měnit. Mezi hlavní detoxikační systémy v našem těle tradiční čínská medicína řadí: játra, plíce, kůži, ledviny, střeva a lymfatický systém.

Pokud se zaměříme na samostatný proces. Jak taková detoxikace probíhá?

Tradiční čínská medicína podporuje základ detoxikace úpravou životosprávy, pak následuje užívání bylinných směsí, akupunktury a jiných léčebných metod. Detoxikace v tomto období je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže spojené s akutními onemocněními. Mezi průvodní znaky toxicity v organismu patří únava, zánětlivé procesy, bolesti, zvýšená teplota a psychické potíže. Opakovaná nebo dlouhodobější detoxikace odstraňuje i většinu chronických potíží jako jsou různé formy autoimunitních reakcí, kožních obtíží, stavů dlouhodobé únavy…

Tradiční čínská medicína diagnostikuje pomocí dotazování, kontroly stavu těla jazyku, tepové frekvence a pohmatového zjišťování a dokáže zjistit, které orgány v těle jsou nejvíce energeticky zatížené. Následně se doporučí vhodný léčebný postup tak, aby došlo navrácení rovnováhy. Jako doprovodný systém může použít techniky jako je akupunktura na povzbuzení orgánů, případně i baňkování, které velmi dobře působí na detoxikaci povrchovou, kdy dochází k výraznému prokrvení kůže a následného vyplavování toxinů přes krevní řečiště.

Rovněž detoxikační byliny a funkční houby (jako ganoderma lucidum, coriolus versicolor či cordyceps sinensis) jsou vhodné k urychlení procesu očisty. V neposlední řadě je důležitý i fyzický pohyb jako je například ozdravný Čchikung popřípadě i dynamičtější Tchaj ťi.

I když detoxikace, jak už jste řekla, není jen o úpravě jídelníčku, mohla byste nám prozradit, které strava je vhodná?

Strava by v tomto období měla být co nejlehčí. Játrům, jejichž elementem je právě dřevo, pomáhá v tomto období kyselá a pikantní chuť, která je vyživuje. Je dobré omezit příjem slaných a tučných potravin. Jídlo by se mělo vařit kratší dobu. Mezi doporučené potraviny patří mátový čaj, čerstvé bylinky, výhonky, řeřicha, vojtěška, cibule, zázvor…

Pokud bych se rozhodla pro detoxikaci podle tradiční čínské medicíny, je dle vašeho názoru jiná než ostatní? V čem je popřípadě lepší/horší než jiné?

Důležité je si uvědomit, že každý jsme originál a různé typy detoxikace sebou mohou nést i negativní účinky, jako jsou např. intenzivnější detoxikační projevy, dočasné zhoršení stavu. Zde záleží na citlivosti organismu člověka, na jeho energetické bilanci, i na tom, zda je ochoten detoxikaci skutečně sám ze svého přesvědčení postoupit. Lepší nebo horší můžeme najít pouze ve vlastní mysli. Tradiční čínská medicína zde funguje více než 5000 let a zaměřuje se hlavně na prevenci, tudíž detoxikace je její nezbytnou součástí. Pokud člověk souzní s touto východní medicínou, měla by se stát jeho celoživotní filozofií neboli „cestou zdravého člověka“.

Když lidé detoxikaci podstupují, jaký důsledek na jejich tělo tento proces má? 

Účelem detoxikace je odstranit odumřelé buňky, tkáně a toxiny, které se v organismu nahromadí. Toxické látky se v našem organismu hromadí následkem sedavého způsobu života, konzumace nezdravých potravin, které často obsahují příliš velké množství živočišných bílkovin, rafinovaných cukrů, barviv a konzervantů.

Teď bychom se mohli zaměřit na vaše klienty. Kteří lidé vás nejčastěji navštěvují, mají nějaký společný znak? Zkoušeli předtím jiné druhy detoxikace?

Navštěvují mě různí lidé z různých oblastí, dokonce i oblasti zdravotnictví. Jeden ze společných znaků je neschopnost konvenční medicíny řešit některé chronické či akutní stavy. Stále více se setkávám s lidmi, kteří odmítají brát preparáty na chemické bázi a vyhledávají alternativní řešení. Co se týče zkušeností s detoxikací, je to velmi individuální. Někdo ji již má za sebou, ale vrací se zpět do původních kolejí. Tradiční čínská medicína je životní styl, a proto každého klienta důrazně upozorňuji, že jedině vědomou prací na sobě a disciplíně může dojít ke zlepšení zdravotního stavu až k úplnému vyléčení.

Moje poslední otázka je, jak jste se k tradiční čínské medicíně dostala vy? Zkoušela jste detoxikaci sama na sobě, a kde vás mohou lidé kontaktovat a navštívit?

O alternativní přístupy jsem se zajímala už od raného dětství. V podstatě se jedná o celoživotní vzdělávání, které je mým koníčkem. Velký posun a zlom nastal po narození dcery, kdy jsem se rozhodla řešit veškeré potíže přírodními prostředky. Nastoupila jsem studium tradiční čínské medicíny, které mě velmi ovlivnilo a které praktikuji s výtečnými výsledky na celé své rodině. Detoxikaci podstupuji pravidelně již řadu let. Lidé mě mohou navštívit osobně v Brně na ulici Husova 13 nebo v případě dotazů na stránkách institutu: www.institut-therapy.eu

 

Děkuji vám za rozhovor.

Súvisiace produkty

Podobné články

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

Tomáš Vonášek: „Je těžké být na raw, a přitom nejíst bio.“

2016-03-07

Tomáš je majitel a šéfkuchař pražské restaurace Rawcha, kde se podávají skvosty jeho vitariánské kuchyně. Poslední tři roky se stravuje...

čítať celý článok

Rozhovor: Vašek Kolář, mistr světa v biketrialu, ambasador Vitalvibe

Rozhovor: Vašek Kolář, mistr světa v biketrialu, ambasador Vitalvibe

2016-01-20

S Vaškem Kolářem, sedminásobným mistrem světa v biketrialu, trenérem a předsedou blanenského oddílu, jsem si povídali nejen o jeho...

čítať celý článok

Jarní detox aneb pojďme si zmapovat obličej!

Jarní detox aneb pojďme si zmapovat obličej!

2015-05-09

Na jaře máme naprosto přirozenou potřebu konzumovat zelené potraviny a odlehčovat jídelníčku. Naším tématem se stává detoxikace organismu...

čítať celý článok

Zrcadlení našich vnitřních orgánů aneb diagnostika těla pomocí obličeje

Zrcadlení našich vnitřních orgánů aneb diagnostika těla pomocí obličeje

2015-02-23

Napadlo vás někdy, co všechno o nás vypovídá obličej? Nemyslím pouze naši jedinečnou vizáž, mimiku či zobrazení našich nálad, ale...

čítať celý článok

Zelené potraviny aneb nechme se inspirovat přírodou

Zelené potraviny aneb nechme se inspirovat přírodou

2012-11-09

Snad nic v přírodě nevyvolává tak silný pocit zdraví a svěžesti jako „zelenáči“. Že to slovo zatím neznáte? Je to jednoduché – jsou to...

čítať celý článok

všetky články