Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

Jarní detox aneb pojďme si zmapovat obličej!

Na jaře máme naprosto přirozenou potřebu konzumovat zelené potraviny a odlehčovat jídelníčku. Naším tématem se stává detoxikace organismu – chceme si v sobě zkrátka uklidit a očistit se zevnitř. Jak jsme na tom s jednotlivými orgány? Tradiční čínská medicína hledá odpověď v mapování částí obličeje, kde se jejich stav zračí. Poté můžeme sáhnout po konkrétních superpotravinách, které jejich činnost podpoří a napomohou regeneraci. Jak na to? Čtěte dál, protože přesně o tom je tento článek.

Po chladných měsících, kdy všichni upřednostňovali těžší, tučnější a uzemňující jídla – mimochodem pro naše mírné klimatické pásmo přirozená – se vrátilo období lehkosti. Nicméně přirozeně pěstovaná zelenina stále není k dispozici, a přitom naše chuťové buňky i tělo už touží po změně, po svěží zelené barvě, a to nejen v podobě jarní travičky kolem nás. Můžeme si proto vypomoci výbornými zelenými superfoods, které napomohou vnitřnímu pročištění a dodají nám spoustu potřebných živin. Vnitřní proměna do krásy a vitality začíná!

Strava jako blahodárná manna

Tradiční čínská medicína říká, že jídlo působí jako lék. Nicméně vzápětí dodává, že tím má na mysli kvalitní stravování, jež pak vyrábí kvalitní palivo – energii a krev – a tím zajišťuje i přirozeně zdravý a kvalitní chod organismu. Dalším důležitým moudrem je, že plnohodnotnou stravu představuje právě to, po čem se cítíme dobře, ideálně lépe než před jídlem. A pokud se stravujeme přirozeně, tak nám to, co je pro nás dobré, zároveň i chutná. Z toho logicky vyplývá, že po nekvalitní či pro nás nevhodné stravě se necítíme komfortně a z dlouhodobého hlediska tak tělu zavdáváme příčinu ke vzniku mnoha nemocí.

Obličej zrcadlem organismu

Kondice vnitřních orgánů se podle starověké čínské praxe odráží na celém těle, dobře je čitelná v různých oblastech našeho obličeji. Pojďme nahlédnout na stav našeho organismu a poté mu dopřejme dokonalou jarní očistu. Za detoxikaci nám poděkuje i naše pleť. Uvidíte, jak se na ní stav pročištěného organismu pozitivně projeví.

Náš vnitřní čistič

Špatná funkčnost jater se projevuje zhoršením pleti bezprostředně nad nosem, mezi obočím. Jedna nebo více svislých linek mezi obočím a často se vyskytující akné jsou jasnými projevy oslabených jater. Přitom jsou játra zásadní čisticí orgán, nezastupitelný při detoxikaci organismu. Pokud je chcete posílit, využijte účinky houby reishi, známé též pod názvem „královna hub“, která se používá již více než čtyři tisíce let a patří mezi životabudiče jater.

Játrům jsou velmi prospěšné zelené potraviny, například mladá pšenice a mladý ječmen. Tím, že detoxikují a čistí trávicí ústrojí, pomáhají i jejich správnému fungování. Další skvělou možností je Liver rescue. Tato směs bylin je zaměřená přímo na zdraví jater a jejich odolnost. Zvyšuje detoxikační potenciál jater, pomáhá pročistit krev a zbavovat ji toxinů.

Distributoři životní energie

Slezina je důležitý orgán, protože funguje jako krevní filtr a navíc je odpovědná za produkci životodárné energie a krve, kterou potom rozesílá do ostatních orgánů. Oblast sleziny a její stav se na obličeji zračí od vnějšího konce obočí až po vlasy, samozřejmě na obou stranách hlavy.

Z pohledu tradiční čínské medicíny se přebytky energie posléze ukládají na horší časy a jsou posílány dále do dráhy ledvin. Ta je vysledovatelná pod očima. Při nedostatku energie jsou právě ledviny prvním oslabeným orgánem, protože organismus nejdříve spotřebuje energii přirozeně nastřádanou v jejich dráze. Pověstné tmavé kruhy nám tedy dávají jasnou zprávu ukazující tímto směrem.

Zažívání jako správné získávání živin z potravy

Podle pradávné čínské tradice symbolizuje tenké střevo čelo, tlustému střevu zase odpovídá oblast brady a rtů, od špičky nosu k hornímu rtu se nachází oblast vypovídající o kondici žaludku. Předsunutý nebo zduřelý spodní ret značí příliš uvolněná, a tím pádem nesprávně fungující střeva. Zduřelý horní ret zase dokazuje špatnou funkčnost žaludku. Ústní koutky nám prozrazují stav dvanáctníku. Bílé skvrny na rtech jsou znamením, že se v zažívacím traktu vytvářejí hlenové nebo tukové usazeniny. Tmavé skvrny ohlašují tvoření vředů.

Zelené potraviny jako hlavní aktéři detoxu

K obnově rovnováhy organismu, a tedy i k podpoře zdraví, přispívá vnitřní očista. Během detoxikace napomáháme orgánům vylučovat škodliviny z těla, aby docházelo k tvorbě nových buněk a organismus se regeneroval.

Jak na jaře detoxikovat organismus? Přečtěte si Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl.

Výborným způsob, jak pročistit trávicí ústrojí a tím restartovat činnost celého našeho organismu, je detoxikace pomocí zelených potravin. Protože jsou přirozené a snadno vstřebatelné, tělo nepotřebuje významné množství energie k tomu, aby je strávilo a přeměnilo na energii nutnou k životu. Naopak jejich trávení je rychlé, a my proto můžeme ušetřenou energii použít k něčemu, co máme rádi. 

Některé zelené potraviny obsahující chlorofyl mající schopnost vyvazovat těžké kovy z těla a příznivě působí na krev. Máme na mysli především jednobuněčnou sladkovodní řasu chlorellu a jednobuněčnou sladkovodní sinici spirulinu. Chlorella je doporučovaná především pro podporu střevní mikroflóry a zklidnění sliznice trávicího traktu, díky vysokému podílu vlákniny má příznivé účinky při chronických zácpách. Spirulina je zdrojem zeleného a modrého přírodního barviva, které jsou vynikajícími antioxidanty. A nadto obsahuje široké spektrum vitaminu B. Díky obsahu železa v souhře s vitaminem B12 podporuje krvetvorbu. Vysoký podíl bílkovin v ní také zlepšuje fyzickou výdrž a může napomoci redukovat pocit hladu.

Pro naše trávení je vhodný též Ormus Super Greens, který je jedinečný i svou mátovou chutí. Jedná se o unikátní směs bylin pěstovaných ekologicky v půdě nabité magnetickými vlastnostmi. Ormus obsahuje množství vlákniny, přispívající ke správnému zažívání a vylučování, která má blahodárné účinky na střevní mikroflóru, pomáhá při kontrole hmotnosti a snižuje chuť k jídlu. 

O zelených potravinách jsme napsali také celý článek: Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

Dnešní doba je taková, že na nás okolní svět působí množstvím rizikových chemických látek. Přesto můžeme ovlivnit – svým životním stylem a stravou, jaký objem jich do svého těla přijmeme. A naštěstí máme skvělé pomocníky mezi potravinami, které nejenže umí podporovat činnost jednotlivých orgánů, ale především čistit a vytahovat z těla toxiny, čímž posílí a regenerují celý organismus.

Súvisiace produkty

Podobné články

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

2024-02-15

Green food neboli zelené potraviny jsou v oblasti zdravého stravování stále populárnější. Nabízejí totiž množství cenných živin i řadu...

čítať celý článok

Půst jako občerstvení pro vaše tělo i ducha

Půst jako občerstvení pro vaše tělo i ducha

2018-01-26

Vypadá to, že zimní čas je pomalu za námi a nedočkavě vyhlížené jaro se ujímá své vlády. Minulo období plná chladu a tmy, kdy jsme si...

čítať celý článok

Jak se projíst k dobré náladě II.

Jak se projíst k dobré náladě II.

2018-01-15

Zima je období, kdy příroda přirozeně odpočívá. Dny jsou krátké a studené, a tak všechno živé spoří svou energii. My však zdánlivě nemáme...

čítať celý článok

Jak se projíst k dobré náladě I.

Jak se projíst k dobré náladě I.

2018-01-15

Zima – málo slunečního světla, zato spousta úkolů a závazků, občasné nachlazení s rýmičkou, a přitom dovolená a odpočinek v nedohlednu…...

čítať celý článok

5 tipů pro spokojená játra

5 tipů pro spokojená játra

2017-03-16

Po dlouhé a vydatné zimě, při které jsme se zahřívali hutnějšími a výživnějšími pokrmy, nastává období jara – čas nových začátků. Jarní...

čítať celý článok

Šťáva Pro zdravou pleť podle Mimi Kirk

Šťáva Pro zdravou pleť podle Mimi Kirk

2017-03-08

Tato šťáva, kterou jsme si vypůjčili z inspirativní knihy Mimi Kirk, má pro pleť hydratační účinky a podporuje obnovu buněk. Pro denní...

čítať celý článok

Jak na detox pleti poradí Petra Kratochvílová

Jak na detox pleti poradí Petra Kratochvílová

2017-03-06

V pubertě nám říkali, že se to za chvíli uklidní, že si na ten obličej nemáme sahat, nebo to budeme mít horší. Ano, řeč je o akné. Akné...

čítať celý článok

všetky články