LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Jak se projíst k dobré náladě I.

Zima – málo slunečního světla, zato spousta úkolů a závazků, občasné nachlazení s rýmičkou, a přitom dovolená a odpočinek v nedohlednu… Podobné stavy známe v tomto období asi všichni. Některý rok nám to jde lépe, některý zase hůř. Než se ale naplno projeví nedostatek sluníčka na konci dlouhé chladné sezóny, pojďme se zavčas obrnit proti chmurám. Připravili jsme pro vás dvoudílný článek, ve kterém se dozvíte, jak se pomocí jídla udržet ve výborné psychické kondici.

I když u většiny lidí nejde přímo o deprese v klinickém slova smyslu, pocity duševní tíže nebo šedi prožívá na konci zimy spousta lidí a jsou dokonce brány jako něco „normálního“. Tím nejjednodušším, co můžete udělat, je krátce se zamyslet nad tím, jestli nechybí něco důležitého ve vašem jídelníčku.

Úhelný kámen zvaný bílkovina

Bílkoviny jsou látky, které slouží jako stavební kameny lidského organizmu. Asi takovou formulku nás všechny učili už na základní škole. Víte ale, že bílkoviny, a hlavně jejich stavební komponenty, kterým se říká aminokyseliny, jsou zásadně důležité také pro vaši dobrou náladu nebo silný imunitní systém?

Tryptofan

Je často skloňovaným „zaklínadlem“ proti špatné náladě. Je to aminokyselina, tedy jeden ze stavebních kamenů bílkovin. Slouží jako prekurzor serotoninu a v těle je nezbytně nutný k výrobě serotoninu, tzv. „hormonu dobré nálady“. Mimoto si z něj tělo také staví melatonin, tzv. „spánkový hormon“.

Možná už víte, že tryptofan můžeme přirozeně najít třeba v banánech, v avokádu nebo v kešu oříšcích. Skvělým zdrojem jsou také rostlinné proteiny, například jedna dávka proteinu Sunwarrior Classic, Plus i Blend pokrývá cca polovinu denní doporučené dávky tryptofanu (a také fenylalaninu - viz. níže v článku) při stavech dlouhodobé špatné nálady, podobající se depresivním stavům.

Pochoutkou na míru pro ty největší fajnšmekry jsou kakaové boby drcené s kešu. Tato výtečná kombinace dvou skvělých ingrediencí pro dobrou náladu potěší vaše chuťové pohárky, zklidní pocuchané nervy a zároveň dodá elán i lehce povzbudí. Jako bonus mlsáte zdravě, bez výčitek svědomí.

A pokud si chcete vytvořit během všedního dne soukromou kakaovou ceremonii pro zvednutí nálady, můžete vyzkoušet funkční směsi kakaa, koření a adaptogenních složek Ritual Cacao. Ty vás rozhodně nenechají na holičkách.

Fenylalanin

Složitě znějící jméno patří aminokyselině, která se podílí mimo jiné na zvyšování duševní odolnosti a také zlepšování nálady. Přirozeně se vyskytuje v čokoláde, semínkách nebo droždí. A jak již bylo řečeno, jako aminokyselina je součástí také rostlinných bílkovin.

Nenasycené mastné kyseliny – naše známé „omega-3“

Všichni dobře víme, že nenasycené masné kyseliny jsou důležité pro zdravý vývoj nervové soustavy. Jejich nedostatek ve stravě se dává často do souvislosti se stavem hyperaktivity u dětí a jsou klíčové při rozvoji mozku v kojeneckém věku. Nikoho proto nepřekvapí, že hrají zásadní roli i v dospělosti. Nízké hladiny v organismu mohou totiž souviset s nízkými hladinami serotoninu.

Přirozenými rostlinnými zdroji jsou téměř jakákoliv semínka a ořechy, výjimečný obsah má například konopné semínko nebo chia.

Vysoký obsah omega-3 má i lněné semínko, které tvoří základ jedinečného produktu Complete Power 2.0. Ten vedle dvou základních surovin obsahuje v malých množstvích spoustu dalších rostlin či funkčních hub bohatých na celé spektrum vitamínů, minerálů, aminokyselin a zdravých tuků. Rychlá příprava a jemné vanilková chuť z něj dělají skvělého parťáka do kanceláře i na cesty.

Není nic snazšího, než suplementovat Omega-3 napřímo. Sáhněte ale po kvalitních doplňcích stravy, protože rybí omega-3 může obsahovat jako nevyžádaný „bonus“ také zbytky těžkých kovů, které se vlivem znečištění oceánů usazují ve tkáních ryb. Za nás jednoznačně doporučujeme veganskou „čistou“ a dobře vstřebatelnou alternativu získanou z řas Liposomální Omega-3.

Třezalka tečkovaná

Tradiční a nejsilnější balzám na nervy z řady bylin – třezalka tečkovaná u nás roste skoro na každé louce. Pro dobrý výsledek je ale potřeba dlouhodobé užívání. Trvá několik dní až týdnů, než se účinek plně projeví.

Předtím, než se ale rozhodnete pro tuto přírodní terapii, musíte vědět, že není vhodné užívat ji společně s jakýmikoliv léky včetně antikoncepce. Třezalka totiž snižuje jejich účinky. Pokud chcete užívat třezalku i v letním období, buďte opatrní při pobytu na slunci. Zvyšuje totiž citlivost vůči slunečním paprskům a můžete se tak snadno spálit.

Uzdravte se čokoládou

Než propadnete euforii a začnete konzumovat  čokoládu na  „léčení“ posmutnělé nálady ve velkém, je dobré si uvědomit rozdílnost mezi čokoládami různé kvality.

Z hlediska obsahu prospěšných látek, chuti i požitku se vyplatí sáhnout po té nejkvalitnější. Čokoláda vyrobená z RAW kakaa je bohatá na flavonoidy, které mimo jiné prospívají cévám, a na látky navozující pocit blaženosti i stav příjemné duševní a tělesné svěžesti.

Dobrá zpráva je, že si v nabídce raw čokolád vyberou milovníci sladkého, ale i „fajnšmekři“, kteří již cukr (i ten přírodní) ve stravě odbourali. Vybrat si můžete od napražených kakaových bobů jako takových přes 100% čokoládu bez cukru až po typicky sladkou čokoládu.

Súvisiace produkty

Podobné články

Jak se projíst k dobré náladě II.

Jak se projíst k dobré náladě II.

2018-01-15

Zima je období, kdy příroda přirozeně odpočívá. Dny jsou krátké a studené, a tak všechno živé spoří svou energii. My však zdánlivě nemáme...

čítať celý článok

5 pilířů pro psychickou pohodu v podzimním nečase

5 pilířů pro psychickou pohodu v podzimním nečase

2017-09-26

Po období dlouhých dní plných slunce, které jsme trávili v pohybu a venku přišel skutečně sychravý podzim a s ním uzemněná nálada. Rádi...

čítať celý článok

Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

2017-06-21

Hormonální rovnováha je základním kamenem našeho duševního i fyzického zdraví, a proto je potřeba ji opečovávat. Naštěstí tu máme mnoha...

čítať celý článok

všetky články