LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

Hormonální rovnováha je základním kamenem našeho duševního i fyzického zdraví, a proto je potřeba ji opečovávat. Naštěstí tu máme mnoha generacemi před námi objevené tři grácie naší Matičky přírody – Ashwagandhu, Macu a Schisandru. Byliny, které dodávají energii a současně uklidňují mysl. Jaký je mezi nimi rozdíl? A který z těchto zázračných přírodních životabudičů vám sedne nejlépe? Právě o tom jsme si popovídaly s výživovou poradkyní a odbornicí na stravu a zdraví Míšou Ptáčkovou.  


Všechny tři rostlinky (Maca, Schisandra Ashwagandha) můžeme najít na našem webu v sekci hormonální rovnováha, jaký je mezi nimi rozdíl?

Začnu nejdříve tím, co mají společného. Všechny jsou to adaptogeny, což znamená, že posilují naši schopnost adaptovat se, tedy přežít v různých situacích. Podporují naši imunitu a pomáhají při vyrovnávání se stresem. Pod stresem si nemusíme představit pouze nával rodinných povinností  nebo hořící termíny zakázek, ale i kolonu stojících aut, náročnou fyzickou námahu, hlad, nadměrný hluk či extrémní teploty. Všechny tyto byliny mají významné postavení v rámci domorodých léčitelských systémů jako účinné životabudiče. Ashwagandha v ájurvédě, schisandra v tradiční čínské medicíně a maca je tradiční potravinou vysokohorských Peruánců. Všechny zvyšují fyzický i psychický výkon, kognitivní schopnosti, vyživují, přispívají krvetvorbě, stabilizují krevní cukr, jsou protizánětlivé, podporují plodnost a libido, ale zároveň i uklidňují mysl.

A v čem se tedy liší?

Každá je jiný botanický druh, roste v jiných podmínkách, a liší se tak svými vlastnostmi, a tím i spektrem svých účinků na jednotlivé orgány. Ashwaganda je  nejlepší na nespavost, což napovídá i její český přívlastek snodárná. Stimuluje činnost štítné žlázy a v kombinaci s tuky regeneruje nervová zakončení. Také má diuretický účinek a funguje dobře při edémech.

Schisandra dle tradiční čínské medicíny podporuje energii všech hlavních orgánů a vstupuje do všech meridiánů, energetických drah našeho těla. Studie prokazují významné účinky na regeneraci jater a čištění krve, tudíž je prospěšná při kožních onemocněních. Dokáže taky optimalizovat krevní tlak.

Maca je nejvíce neutrální, lze ji užívat i v těhotenství a při kojení, působí hlavně na pohlavní orgány, vykazuje příznivé účinky např. při léčbě cyst na vaječnících.    

Je nějaký rozdíl i v tom, jak chutnají?

Ano, velký. Ashwagandha je hořká, maca má lehce nahořklou sladkou chuť a u schisandry, i když je ovocem pěti chutí, dominuje kyselá a hořká. Člověk si tedy musí najít způsob, jak je konzumovat. Macu si s radostí přidám do kaše nebo obilné kávy, zbylé dvě doporučuji zamaskovat do sladkého nápoje nebo čerstvé šťávy.

V jaké konzistenci je nabízíte?

Maca a ashwaganda jsou kořeny a většinou jsou dostupné v podobě usušené a rozemleté na prášek. V naší nabídce máme produkt MacaForce, který je obohacený i trávícími enzymy a probiotiky pro lepší stravitelnost. U schisandry lze pořídit celé plody, plody namleté na prášek, koncentrované výtažky nebo tinktury. V budoucnu se u nás doufám opět objeví fantastická tinktura Goji & schisandra drops, jakmile zvládneme celní legislativu, opřenou o dle mého názoru nesmyslnou vyhlášku, která nařizuje prodávat tinktury jako alkohol.

V čem ještě kromě hormonální rovnováhy dokážou člověku pomoct?

Mnoho lidí si neuvědomuje, že hormony jsou alfou a omegou pro to, abychom se cítili dobře a byli zdraví. Vyčerpané nadledvinky stojí za syndromem vyhoření. Pokud je tedy podpoříme, ovlivní to celkově naši regeneraci, náladu a životní sílu. Ne nadarmo si během tisiciletí získaly adaptogeny svou významnou pozici. A v dnešním světě, kdy jsme si na sebe vymysleli přehršel podnětů a nevíme co dřív, jsou skvělými pomocníky, jak žít ve větší pohodě.   

Proč bych si měla tyto produkty koupit zrovna ve Vitalvibe? Jaký je rozdíl mezi plody od vás a od ostatních prodejen?

Můžu mluvit pouze za nás. U nás zákazník najde vždy tu nejlepší kvalitu. Když už se tedy člověk rozhodne, že chce investovat do svého zdraví, byla by škoda, aby investoval do něčeho, co je plné těžkých kovů, pesticidů nebo jiné chemie, což je v Číně i Indii čím dál větší problém.

Jak je nejlepší to konzumovat?

Kořeny se tradičně vařily, ashwagandha např. v čerstvém mléce a nápoj se dosladil medem nebo melasou. Šlo právě o to, že v tuku se rozpustily další účinné látky. Schizandra se v rámci stodenní kúry konzumovala čerstvá nebo se připravoval odvar z předem namočených sušených plodů, který se táhnul na mírném ohni 10–15 minut, poté se přidaly plody kustovnice a nápoj se nechal 10 min odstát. Bulvy macy se vařily nebo pekly v popelu a následně celé konzumovaly. Dnes je oblíbené a jednoduché pouze přidat prášek do freshe nebo smoothie, jelikož rozemletá forma je snadněji vstřebatelná. Tento způsob je fajn hlavně v teplých dnech, v chladnějších si ráda připravuji teplé nápoje alá kakao z ořechového mléka, doslazené datlemi, lucumou nebo javorovým sirupem.  

Existuje něco, s čím by se to rozhodně nemělo jíst?

Nic mě teď nenapadá, jde asi hlavně o chuť výsledné kombinace. Mohou se ale ovlivňovat s chemickými léky, např. s barbituráty (léky tlumící nervovou soustavu) nebo léky na štítnou žlázu, proto je důležité být pod dohledem lékaře, který reguluje dávkování léků.  

Užíváš sama jeden z těchto produktů?

Ano, mám ráda macu, tu můžu celoročně. Schisandra je detoxikační a je fajn hlavně na jaře a na podzim ve formě očistné kúry, ale samozřejmě pokud to náš stav vyžaduje, lze začít kdykoli. Ashwagandha je chuťově trochu hořčí než maca. Každopádně pokud si nejste jisti, co je pro vás vhodné, doporučuji nechat si poradit, aby se nepřiživil terén, který je nutné nejdříve vyčistit nebo odblokovat. Je důležité rozpoznat, jaká je příčina např. únavy. U člověka, který jí málo vlákniny a bude mít pravděpodobně zanesená střeva, je na prvním místě očista a až poté se zaměříme na doplnění živin.    

  

Královny pospolu

 

Ashwagandha

Maca

Schisandra

Latinský a český název 

withania somnifera,

vitánie snodárná

lepidium meyeni,

řeřicha peruánská

schisandra chinensis,

klanopraška čínská

Jiné názvy

indický ženšen; zimní třešeň; ta, která páchne po koních;

peruánský ženšen; peruánská viagra

gomishi, plod nebo ovoce pěti chutí

Čeleď

lilkovité, polokeř

brukvovité, rostlina

klanopraškovité, dřevitá liána

Používaná část rostliny

kořen

kořen

plod

Země původu

Indie

Peru

Čína

Chuť

hořká

hořká, sladká

kyselá, hořká, sladká, pikantní, slaná

Energie podle tradiční čínské medicíny

suchá, teplá

chladná

suchá, teplá

Společné vlastnosti

adaptogen, antioxidant, dodání energie, zklidnění, protizánětlivý účinek, imunitní systém, hormonální rovnováha, nespavost, podpora trávení, menopauza, afrodiziakum, krvetvorba

V čem jsou vyjímečné?

nespavost, štítná žláza, regenerace nervových zakončení, diuretický účinek, edémy

pohlavní orgány, cysty na vaječnících, lze užívat v těhotenství a při kojení

energie všech hlavních orgánů, regenerace jater, čištění krve, kožní onemocnění, krevní tlak

 

 

 

Podobné články

Rád se pohybuji na hranici možností. S Jiřím „Denisou“ Procházkou o jeho vnitřním světě

Rád se pohybuji na hranici možností. S Jiřím „Denisou“ Procházkou o jeho vnitřním světě

2021-04-30

S českým MMA bijcem Jirkou “BJP“ Procházkou jsme letití kamarádi. Celý svět teď žije jeho střetem s americkým ranařem Dominickem Reyesem...

čítať celý článok

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

2016-05-26

Vše kolem kvete a májová atmosféra v nás probouzí náladu na něco milého a vášnivého. Zažehněte v sobě elektrizující zdroj milostné...

čítať celý článok

Jógou na hormonální nerovnováhu

Jógou na hormonální nerovnováhu

2016-05-19

Zvýšená reprodukce potu, malátnost, emoční nestabilita, návaly horka často napovídají možnou hormonální nerovnováhu. Její známkou je...

čítať celý článok

všetky články