Naša predajňa v Brne je teraz ZATVORENÁ. Preberá ju Centrum Letokruh, kde si od piatku 31. 5. budete môcť opäť vyzdvihovať objednávky z nášho e-shopu.

Bolestivá menstruace – jak si mohu pomoci?

Trápí vás bolestivá menstruace? Bohužel či bohudík v tom nejste sama. Tato nepříjemnost provází mnoho žen od první menstruace až po menopauzu. Ve velké většině případů se dá bolest zmírnit nebo zcela odstranit.

Jak si můžete pomoci v teple domova a kdy už je lepší požádat o pomoc? Podělíme se s vámi o osvědčené rady. A nezapomeňte, že ať je menstruace jakákoliv, vnímejme ji jako dar, kterého bychom si jako ženy měly považovat. 

Změna perspektivy na těchto pár dní v měsíci může vytvořit zázraky. 

Obsah článku:

Koho postihuje bolestivá menstruace a proč

Bolestivá menstruace postihuje podle lékařských odhadů téměř polovinu žen, přitom každou pátou provází bolest natolik silná, že ji vnímají jako silně omezující.

Tento jev se nazývá dysmenorea a je provázený nejen bolestmi, křečemi, ale také se může přidat průjem, zvracení, bolest hlavy, zad, nevolnost až kolapsový stav.

Bolestivá menstruace se vyskytuje napříč věkovými kategoriemi. Není nic neobvyklého, když bolesti sužují mladé dívky, ale také ženy po porodu či s přidruženými zdravotními potížemi. 

Bolesti jsou častým průvodním příznakem například polycystických vaječníků, endometriózy, myomů, zánětů v oblasti urologické i gynekologické.

Pokud nejde o zdravotní komplikaci jiného onemocnění, bývá bolestivost během menstruace zapříčiněná hormonální nerovnováhou a silnými děložními stahy. Bolest je obvyklá těsně před začátkem krvácení a zpravidla do několika hodin, maximálně dvou až tří dnů ustává.

Bolestivá menstruace

Příčiny bolestivé menstruace

Ani mezi samotnými lékaři není zcela jasno v tom, proč některé ženy bolestmi trpí a jiné nikoliv. Nejčastěji je bolestivost připisovaná hormonální nerovnováze, která menstruační cyklus provází. 

Jak už víme, tuto nerovnováhu můžeme ovlivnit různými faktory: vyváženou stravou, pohybem, psychickou pohodou, dostatkem spánku, ženskými bylinami či vhodnou suplementací. Na tohle téma jsme pro vás sepsali článek 5 tipů jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu.

Dalším důvodem, který již není tak snadno ovlivnitelný, jsou růstové anomálie, kdy děloha nebo vagina může mít neobvyklý tvar či polohu.

Pod třetí důvod zahrňme bolestivost jako sekundární projev jiných onemocnění, jako jsou myomy, polypy, endometrióza, polycystické vaječníky, anémie, ale také gynekologické a urologické záněty.

Posledním důvodem, který ovlivňuje průběh menstruace, je naše psychické rozpoložení. Velmi silný vliv má stres – zejména ten dlouhodobý, partnerské či rodinné nepokoje.

Kdy si mohu pomoci sama a kdy už je nutné vyhledat lékaře

V úvodu bychom rádi zdůraznili, že jakákoliv bolest, která se opakuje nebo vrací, není normální a měla byste ji řešit. V případě gynekologických potíží je dobré konzultovat se svým gynekologem. I v tomto ohledu je volba správného a empatického lékaře namístě. 

V dnešní době již existuje spousta specialistů na personalizovanou medicínu, kteří léčí své klientky komplexně, ne jen předepsáním hormonální antikoncepce na srovnání cyklu. 

Vitalvibe tip: Obrátit se můžete na Mgr. Evu Hájkovou, specialistku v preventivní, funkční medicíně a výživě z Institutu funkční medicíny a výživy.

Pokud nemáte žádné jiné potíže, jen je začátek každé menstruace provázený bolestí, můžete zkusit naše tipy, které by vám měly ulevit. V momentě, kdy jste bolesti neměla a nyní máte, nebo pokud vás bolest zcela paralyzuje, objednejte se na prohlídku k vašemu lékaři, aby vyloučil případné jiné zavinění. 

Bolestivá menstruaceA nebojte: například silná bolestivá menstruace po porodu bývá poměrně častá. Než se hormony usadí, nemusí se jednat o nic závažného.

4 tipy, jak si pomoci sama

Zajímá vás, jak si pomoci při menstruačních bolestech? Připravili jsme pro vás čtyři tipy, které vám nejen mohou ulevit od bolesti, ale také vám pomohou cítit se lépe. Takovou péči si zaslouží každá žena, nejen ta s bolestmi.

Sebepéče

Nejdůležitější tip, bez kterého to nepůjde. Období menstruace a těsně před ní by mělo být obdobím klidu a odpočinku. Snažte se alespoň první dny trávit v teple, dopřát si relaxaci a sebelásku. Myslete na to už během vašeho plánování práce nebo činností a neklaďte na sebe v tomto období přehnané nároky.

Duševní pohoda při probíhající menstruaci bude mít vliv na průběh té příští. 

Zachumlejte se pod deku s knížkou a horkým kakaem, dopřejte si uvolňující masáž, zacvičte jógu. Naopak se zkuste vyhnout nadmíře stresu, velkým fyzickým výkonům, přetěžováním se a jízdě na plný plyn.

Kakaové produkty od Vitalvibe

 

Tip: Slyšeli jste už o hormonální józe nebo cvicích na posílení pánevního dna? Obě tyto aktivity vám dlouhodobě pomůžou od bolesti nejen při menstruaci, ale celkově s hormonální nerovnováhou.

Přírodní preparáty

Z přírodních preparátů bychom při silné a bolestivé menstruaci rádi vyzdvihli drmek obecný, kontryhel obecný, třezalku tečkovanou, pupalku dvouletou a z těch exotičtějších pak macu peruánskou, ashwagandhu či kurkumu.

 • Drmek obecný – je to silný antioxidant, který podporuje menstruační komfort a pohlavní soustavu žen,
 • kontryhel obecný – harmonizuje menstruační cyklus a je doporučovaný při diskomfortu v rámci premenstruačního syndromu,
 • třezalka tečkovaná – přispívá k duševní rovnováze a také harmonizuje menstruační cyklus (pozor kontraindikace jsou antidepresiva),
 • pupalka dvouletá – podporuje (před)menstruační komfort a zároveň posiluje přirozenou obranyschopnost organismu,
 • maca peruánská – podporuje hormonální rovnováhu, pozitivně ovlivňuje vitalitu a přispívá k fyzické i duševní pohodě, 
 • ashwagandha – přispívá k normální funkci reprodukčního systému, je to silný antioxidant, podporuje relaxaci, spánek a harmonizuje duševní činnost,
 • kurkuma dlouhá – silný antioxidant podporující imunitní systém a správné trávení.

Ashwagandha

Je vidět, že u doporučení preparátů se nesoustředíme jen na ženskou pohlavní soustavu, ale současně dbáme o podporu obranyschopnosti, duševní pohody a dobrého trávení. 

Suplementy na Vitalvibe

 

Strava

V zájmu bezbolestné menstruace je vhodné jíst pestře, výživně a vyváženě, vyvarovat se průmyslově vysoce zpracovaným potravinám. Platí tu stejná pravidla jako u zdravého životního stylu. 

Přece jen ale vyzdvihneme některá doporučení, která nám mohou pomoci s hladším průběhem menstruace. 

Soustřeďme se na tyto živiny a potraviny, které jsou jejich bohatými zdroji:

 • Železo je nezbytné doplňovat z důvodu pokrytí krevních ztrát během menstruace, najdeme ho v tmavých luštěninách, celozrnných obilovinách, tmavě zelené listové zelenině, třtinové melase, spirulině, chlorele či semínkách,
 • hořčík doplňujeme kvůli prevenci křečí a hledejme v ořeších, luštěninách, semínkách, banánech, kakau či zelené listové zelenině,
 • zinek zase objevíme v semínkách, celozrnných obilovinách, luštěninách, houbách či kakau, 
 • omega-3 mastné kyseliny si můžete dopřát z lněných semínek, vlašských ořechů, řepkového oleje, ale i z mořských řas, avokáda, dýně či chlorely,
 • probiotika najdeme v zakysaných (ne)mléčných produktech, kvašené zelenině, kombuše či tempehu,
 • vitamíny skupiny B zas najdeme v celozrnných potravinách, semínkách a ořeších, houbách, zelené listové zelenině.

V případě rostlinné stravy si dejte pozor na vitamín B12, který je na rostlinné stravě nutné doplňovat uměle, protože rostlinné zdroje obsahují jen neaktivní verzi a tu naše tělo neumí využít. 

Jak je patrné, prevencí menstruace bez bolesti by měl být zelenina, semínka, ovoce, luštěniny, obiloviny a ořechy.

Výživové doplňky

Pokud z jakéhokoliv důvodu není vaše strava perfektní, není žádnou ostudou sáhnout po kvalitních výživových doplňcích, které mohou zacelit chyby ve vašem stravování. 

Soustředit byste se měly především na dostatek omega-3 mastných kyselin, B-komplex, zinek, hořčík a v případě silné menstruace i na železo. Neopomíjejte ani podporu trávení díky kvalitním probiotikům

Zde bychom rádi vyzdvihli náš speciálně pro ženy vytvořený produkt Her Biotics™ 2.0, který má za cíl pečovat o střevní a intimní mikroflóru žen.

Doplňky stravy na Vitalvibe

 

Her biotics 2.0 pro zdravou vaginální mikroflóru

Cykličnost a vliv na průběh menstruace

V posledních letech se stává čím dál populárnější téma cykličnosti menstruačního cyklu a jeho vlivu na zdraví žen. My jsme tomuto tématu věnovali rozsáhlý článek na téma Hormonální odysea v ženském těle.

Ve zkratce jde o to, že ženský cyklus se dá rozdělit do čtyř fází – folikulární, ovulační, luteální a menstruační, kdy každá z nich je něčím specifická. Stejně jako jsou jiné nároky na fyzickou či duševní aktivitu, tak jsou jiné požadavky na výživu. 

Věděli jste například, že touha ženy během menstruačního cyklu po čokoládě je daná vyšší potřebou hořčíku, a tak je dobré pár dní před očekáváním PMS navýšit jeho příjem konzumací para ořechů, banánů, kakaových bobů či avokáda? 

Vytvořte si vlastní lámanou čokoládu

 

Cyklování semínek

Rádi bychom se s vámi podělili o tip, jak jednoduše podpořit menstruaci bez bolesti. Slyšeli jste o cyklování semínek? Je to jednoduchý způsob, jak postrčit tělo k optimálnímu rytmu menstruačního cyklu. 

Spočívá v tom, že prvních 14 dní cyklu (nebo polovinu cyklu, pokud je jiné délky než běžných 28 dní) žena zařazuje denně 1–2 lžíce čerstvě mletého dýňového a lněného semínka a v druhé polovině cyklu 1–2 lžíce čerstvě mletých slunečnicových a sezamových semínek. 

Výsledkem by mělo být nastolení hormonální rovnováhy a úprava zdravotních obtíží během premenstruačního a menstruačního období.

Bolestivá menstruace není tabu

Bolestivá menstruace by neměla být tématem, o kterém se mlčí a každý měsíc přetrpí. Zdravá žena by při menstruaci neměla trpět velkými bolestmi a cesta k takovým měsíčkům nemusí být složitá. 

Základem je zdravý životní styl doplněný o pár vychytávek, jako je například zachumlat se pod peřinu s knihou a kvalitní hořká čokoláda v ten pravý čas. Staňte se tvůrkyní svého zdraví.

ONLINE KURZ: Základy suplementace

Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.

Jaké další články či videa vás mohou zaujmout?

Zdroje:
What Is Seed Cycling? Effects on Hormones and Menopause
Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)
Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení
Painful Menstrual Periods: Causes, Treatments & More
Period pain (dysmenorrhea): Types, causes, and treatments

Súvisiace produkty

Podobné články

Vychutnejte si pozitivní účinky výběrového kakaa – přírodního elixíru pro zdravé tělo i mysl

Vychutnejte si pozitivní účinky výběrového kakaa – přírodního elixíru pro zdravé tělo i mysl

2024-04-10

Výběrové kakao není jen dalším trendem na poli superpotravin. Je to prastarý zdroj síly, který byl znovuobjevený pro moderního člověka....

čítať celý článok

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

2024-04-04

Jarní očista, detoxikace, detox těla či jater – tyto pojmy se na nás s příchodem jara hrnou ze všech stran. Je opravdu nezbytné naše tělo...

čítať celý článok

Přírodní očista jater: mýty a fakta o játrech a jejich zdraví

Přírodní očista jater: mýty a fakta o játrech a jejich zdraví

2024-04-03

Věděli jste, že játra jsou nejdůležitějším orgánem pro čištění těla od toxinů? A nejen to. Stojí také za částí metabolických procesů a...

čítať celý článok

Jak se připravit na první menstruaci

Jak se připravit na první menstruaci

2024-03-27

První menstruace je rozhodně jedním z největších milníků v životě dívky. V tuto chvíli se z ní stává žena a jedná se o jakýsi pomyslný...

čítať celý článok

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

2024-03-14

Hormonální rovnováha je stav, který má zásadní vliv na celkovou pohodu našeho organismu. Ovlivňujeme ji vším – co děláme, jak žijeme. Od...

čítať celý článok

Výběrové raw kakao: ochutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí

Výběrové raw kakao: ochutnejte to nejlepší, co božský svět kakaových bobů nabízí

2024-02-05

Lidé, kteří vyhledávají výběrové nepražené kakao, jsou jako cestovatelé v džungli zdraví a chuťových dobrodružství. Touží po autentickém...

čítať celý článok

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

2023-12-08

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

čítať celý článok

všetky články