LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Jak ladně projít přechodem a zvládnout menopauzu

Přechod a menopauza mají někdy skoro strašidelnou pověst. Vznáší se kolem nich mlhavá představa návalů horka, přibývajících kilogramů a dalších tajemných změn, které z vás ze dne na den udělají protivnou důchodkyni.

Jak zvládnou menopauzu

Menopauza ale není žádný bubák, je to přirozená fáze ženského života – jen se o ní příliš nemluví, jako bychom se za ni snad měly stydět. 

Menopauza má přitom důležitý evoluční význam: nejen že chrání ženu před riziky těhotenství ve vyšším věku, ale také vlastně vytváří babičky, které pomáhají svým dospělým dětem, chrání rodinu a přispívají společnosti svou moudrostí a životními zkušenostmi.1

Přirozený nemusí bohužel znamenat bezproblémový. Přechod má své typické projevy, které mohou být docela obtěžující a zdravotně i psychicky náročné, a mnohem lépe se snáší, když se vyzbrojíte informacemi.

Obsah článku:

Co je to menopauza?

Nejprve si ujasněme, co je to menopauza, co je to přechod, klimakterium či perimenopauza.2

Přechod se říká období, během kterého se pomalu ukončuje plodný věk ženy. Klimakterium je synonymum pro přechod. Začíná premenopauzou a končí postmenopauzou.

Premenopauza je první část přechodu, kdy začíná pomalu klesat produkce některých hormonů, především estrogenu. V průměru k ní dochází mezi 40. a 50. rokem věku. Perimenopauza nastává těsně před menopauzou (kolem padesátky) a změny jsou ještě výraznější.

Menopauza je – přísně technicky řečeno – okamžik, kdy uplyne 12 měsíců od poslední menstruace. Přichází většinou ve věku 50–55 let. Dojde-li k vymizení menstruace před 40. rokem, jde o předčasnou menopauzu. Po menopauze nakonec přichází postmenopauza.

menopauza příznaky

Hormony v menopauze

Přechod je období výrazných hormonálních změn. Tím se podobá pubertě; je to tak trochu „puberta naruby“, dokonce i některé příznaky mohou být podobné. Pupínky, nepravidelná menstruace a naštvanost na celý svět vás mohou provázet v patnácti i v pětačtyřiceti.

Hormonální cyklus ženy

Nejdůležitějšími hormony v ženském těle jsou estrogeny, progesteron, folikulostimulační hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH).

Menstruační cyklus má čtyři fáze: folikulární fázi, ovulaci, luteální fázi a samotnou menstruaci

 1. V době menstruace jsou hladiny všech hormonů nízké, s výjimkou FSH. Tento hormon je vylučovaný hypofýzou a stimuluje růst folikulů ve vaječnících. Proto se této fázi říká folikulární.
 2. Rostoucí folikuly vylučují estradiol, hlavní formu estrogenu vznikající v plodném věku. Jeho hladina dosáhne maxima během ovulace.
 3. Ovulaci, tedy uvolnění zralého vajíčka z folikulu, spouští luteinizační hormon vylučovaný hypofýzou. Bývá to kolem 12.–14. dne cyklu. Samotná ovulace trvá obvykle 24–36 hodin.
 4. Pokud neotěhotníte, začne hladina estradiolu, FSH a LH po ovulaci klesat. Cyklus vstoupí do luteální fáze, začíná se tvořit progesteron. Po dalších cca 14 dnech opět přichází menstruace.

Ženský cyklus a hormony

Cyklus v přechodu

V období před menopauzou (tedy v přechodu, perimenopauze/premenopauze) se hormonální nastavení začíná měnit.

Folikuly již nedozrávají tak ochotně a nedokážou vytvářet tolik estrogenu. To má někdy za následek zvýšené vylučování FSH – tělo se tak snaží donutit vaječníky k vyšší produkci estrogenu. Zpomaluje i tvorba progesteronu.

Měření hladiny FSH na začátku cyklu patří k diagnostickým nástrojům premenopauzy a menopauzy.

Menstruační cyklus se v premenopauze může prodloužit, nebo naopak zkrátit. Přibývá cyklů, ve kterých neproběhne ovulace. Krvácení někdy slábne, někdy může naopak přechodně zesílit. Mění se i příznaky před menstruací – a opět to může být jak k horšímu, tak k lepšímu.

Jak zvládnout příznaky menopauzy a přechodu

Příznaky přechodu mohou být velmi zjevné, například vynechávání menstruace nebo návaly horka, které patří mezi ty nejznámější, ale i mnohem nenápadnější. Najednou máte citlivější pokožku, uprostřed cyklu vás pobolívá hlava nebo si připadáte nějaká zapomnětlivá? I to může být překvapivě v hormonech.

Menopauza

Přichází v okamžiku, kdy od vaší poslední menstruace uplynulo 12 měsíců. Změní se hormonální profil, místo estrogenu estradiolu začíná převládat estron, který má slabší biologickou aktivitu – nezvládá tedy estradiol zcela zastoupit. Hormonální změny se obvykle projevují typickými příznaky:

 • Návaly horka: některé ženy je mají jen občas, ale některé trpí silnými návaly několikrát denně. Návaly nejsou psychosomatické, jak se někdy tvrdí, ale jsou plně v režii hormonů
 • Noční pocení
 • Nespavost
 • Bušení srdce
 • Změny nálad: protože jde opět o působení hormonů, nelze nálady zcela ovlivnit vůlí. U některých žen se mohou objevit i vážnější problémy, například silné deprese nebo úzkosti, které je nutné řešit s lékařem
 • Přibývání na váze, přestože jste nezměnily svou stravu ani pohybové návyky
 • Řídnutí kostí, osteoporóza
 • Vaginální atrofie a menopauzální genitourinární syndrom: ubývání estrogenu má za následek vysychání a ztenčování vaginální sliznice. To se může projevovat svěděním, pálením, zarudnutím, výtokem, bolestí při sexu, na kterou nepomáhá ani používání lubrikantů
 • K tomu se někdy přidává podráždění močového ústrojí, inkontinence, časté záněty močových cest, problémy při močení. Na slabší potíže stačí volně prodejné zvlhčovací krémy, na silnější může gynekolog předepsat lokálně působící krém s obsahem estrogenu

Příznaky menopauzy

Perimenopauza

Zatímco o menopauze se přece jen obecně ví, informace o premenopauze/perimenopauze jsou nedostatkové zboží. Bývá totiž vnímaná jen jako krátké přechodové období, během kterého se nic zásadního neděje.

Premenopauza ale může trvat i 810 let a mohou se během ní objevit příznaky, z nichž některé bychom na první pohled vůbec nepřičetly přechodu:

 • Změny menstruačního cyklu
 • Změny ovulace: ovulace probíhá dříve nebo později, vynechává, máte při ní nové příznaky jako bolesti v podbřišku, špinění
 • Kožní potíže: vyrážky, pupínky, suchá kůže
 • Bolesti hlavy, migrény
 • Suchá pokožka, sucho v ústech, suché oči
 • Alergie: nové alergie, nesnášenlivost potravin
 • Motání hlavy, závratě, problémy s rovnováhou
 • Nevolnosti, reflux, nechutenství
 • Bolesti kloubů
 • Snížená nebo žádná chuť na sex
 • Únava, neschopnost soustředit se, zapomnětlivost
 • Stresová inkontinence, tedy únik moči při kašli, sportu, zvedání těžkých předmětů

Seznamem symptomů vás určitě nechceme vylekat, spíš naopak: pokud se u vás některé z nich projeví, vězte, že jsou jen dočasné. Některé z vás možná uklidní i to, že příznaky jsou skutečné – opravdu nejsou jen ve vaší hlavě. Až se uklidní premenopauzální hormonální bouře, zmizí i spousta příznaků. 

Hormony, bylinky nebo vitamíny?

Žádná z nás to rozhodně nechce slyšet, ale nedá se nic dělat: tělo v přechodu začíná stárnout. Zatím jen zlehka, a pokud žijete aktivní život a nemáte jiné zdravotní problémy, nemusíte si toho ani všimnout. Jestli ale víte, že by váš životní styl potřeboval trochu zlepšit, je na to teď ta pravá chvíle.

Menopauza a jak zmírnit příznaky

Hormonální terapie

Předpokládáme, že vás zajímá spíš nemedicínské řešení projevů menopauzy, pro pořádek ale zmíníme i hormonální substituční terapii (HT). Ta umožňuje doplnit chybějící estrogen a progesteron a předepisuje ji lékař – gynekolog. Není všespásná, ovšem pokud příznaky přechodu výrazně negativně ovlivňují kvalitu vašeho života, může být dobrým pomocníkem.

Vitalvibe tip: Pokud se zajímáte o celostní přístup k tělu a hledáte péči odborníka, doporučujeme Mgr. Evu Hájkovou, specialistku v preventivní, funkční medicíně a výživě z Institutu funkční medicíny a výživy.

Bylinné přípravky na menopauzu

S přechodem a menopauzou se potýkaly už naše dávné předchůdkyně. Z té doby se zachovaly bylinné recepty ve starých herbářích, z nichž některé pak i moderní věda potvrdila jako účinné.

Mnoho volně prodejných přípravků na příznaky menopauzy obsahuje izoflavony ze sóji a červeného jetele. Ty se svou chemickou strukturou podobají estrogenům. Některé studie zjistily pozitivní vliv sóji na návaly horka3 nebo hladinu cholesterolu v krvi.

Oblíbenou bylinou je také ploštičník hroznovitý. Extrakt z ploštičníku může podle některých studií přispět ke zmírnění návalů horka, pocení a nespavosti v menopauze.4

Drmek (Vitex agnus-castus) se už ve středověku užíval především na zmírnění premenstruačního syndromu a jeho využití na tyto potíže zkoumá i moderní věda. Některé studie uvádějí, že drmek skutečně může přispět k redukci premenstruačních příznaků. 5

V některých přípravcích pro ženy v přechodu najdete také včelí pyl (nebo „včelí chléb“ – fermentovaný pyl perga) či včelí mateří kašičku. Některé studie ukázaly, že tyto včelí produkty příznivě ovlivňují hormonální rovnováhu v přechodu a přispívají ke zmírnění některých symptomů, například návalů horka.6

Poznejte včelí pyl

 

Včelí pyl na zmírnění příznaků menopauzy

Zdravé kosti

Velkým tématem v přechodu je řídnutí kostí a osteoporóza. Ženy po menopauze jsou jí kvůli hormonům ohrožené víc než muži; po padesátce trpí osteoporózou přes 20 % žen, ale jen asi 7 % mužů.7

Chcete-li udělat maximum pro zdraví svých kostí, hýbejte se, zdravě jezte, nekuřte a dbejte na příjem dostatečného množství vápníku a vitamínu D. Nejvíce vápníku je obsaženo v listové zelenině, semínkách, mandlích, luštěninách; hodně jej obsahují také mléčné výrobky, z nich ale nemusí být dobře vstřebávaný. 

Chcete-li vápník suplementovat, zvolte dobře vstřebatelný vápník doplněný vitamíny D a K, které podporují jeho správné využití v těle.

Chelátový vápník s vitamínem D3 a K2

Vápník na Vitalvibe

 

Pevné nervy

Přechod může být pořádně náročný na psychiku. Kolísající hladiny hormonů si pohrávají s naší náladou, k tomu nám občas pocuchají nervy ostatní příznaky, a vědomí, že nás čeká nová, neznámá životní etapa, také nemusí být zrovna příjemné.

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Máte pocit, že je toho na vaši hlavu nějak moc?

 • Pečujte o sebe. Jste zvyklé starat se o všechny kolem, jen ne o sebe? Jste unavené, stresované, máte z toho pocity úzkosti? Asi je vám jasné, že by to tak nemělo být. Zrevidujte své priority
 • Promluvte si o tom. Menopauza by neměla být tabu. Proberte to s kamarádkami nebo anonymně na internetu. Nestyďte se vyhledat odbornou psychologickou pomoc, pokud ji potřebujete
 • Svěží vítr změny: přechod z jedné životní etapy do druhé je přirozenou příležitostí ke změnám. Vyzkoušet nový sport nebo koníček, změnit práci, najít si nové přátele – v tomto věku to sice není tak snadné, je to ale skvělý lék na pocit, že vám život utíká mezi prsty
 • Nasaďte doplňky. Psychické projevy mohou mít i fyzické příčiny. Čím jsme starší, tím hůře tělo zpracovává živiny. V menopauze je důležité dbát nejen na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, ale také vitamínu B12.8 Nedostatek hořčíku se může projevovat podobnými příznaky jako premenopauza: silnějšími menstruačními křečemi, únavou, bolestmi hlavy, nespavostí. Při silném menstruačním krvácení, které se před menopauzou někdy objeví, je důležité hlídat si hladinu železa9
 • Podpora pro nervy: některé vitamíny přímo přispívají k normální činnosti nervové soustavy a normálním psychickým funkcím. Jsou to zejména vitamíny B1, B3, B9, B6, B7 a B12. Nejjednodušší je jejich užívání v podobě B-komplexu
Objevte sílu přírodních doplňků stravy

 

Zmírněte příznaky menopauzy

Nebojte se přechodu

Přechod a menopauza jsou přirozenou součástí ženského života. Někdo z ní má obavy, někdo se na novou fázi života těší, téměř každá žena se ale setká s hormonálními výkyvy a příznaky, které dokážou potrápit.

Důležité je vzít své zdraví a pohodu pevně do rukou. Vyhledejte si informace, zajímejte se o to, co se ve vašem těle děje a jak jej v tomto významném období můžete podpořit. Nestyďte se svěřit se svými problémy ani vyhledat odbornou pomoc.

ONLINE KURZ: Základy suplementace

Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.

Jaké další články si můžete přečíst?

Zdroje:
1Evolution of the human menopause
2Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny
3Soy foods, isoflavones, and the health of postmenopausal women
4Review & meta-analysis: isopropanolic black cohosh extract iCR for menopausal symptoms – an update on the evidence
5Vitex agnus-castus in premenstrual syndrome: A meta-analysis of double-blind randomised controlled trials
6Bee pollen and honey for the alleviation of hot flushes and other menopausal symptoms in breast cancer patients
7Key statistic for Europe | International Osteoporosis Foundation
8Vitamín B12 (kobalamin)
9Železo

Súvisiace produkty

Podobné články

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

2024-06-27

Hormonální rovnováha je stav, který má zásadní vliv na celkovou pohodu našeho organismu. Ovlivňujeme ji vším – co děláme, jak žijeme. Od...

čítať celý článok

V-TALK #66: Jak na zdravé kosti

V-TALK #66: Jak na zdravé kosti

2024-05-10

Na zdraví kosti často zapomínáme. Přitom vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou z hlediska prevence osteoporózy (řídnutí kostní tkáně)...

čítať celý článok

Přírodní zázrak jménem včelí pyl. Víte, jak ho správně užívat, abyste z něj vytěžili maximum?

Přírodní zázrak jménem včelí pyl. Víte, jak ho správně užívat, abyste z něj vytěžili maximum?

2024-05-07

Téměř každý doma jistě má alespoň jednu sklenici medu. Aby ne, vždyť je to tak lahodné sladidlo. Málokdo už ale ví, k čemu je dobrý včelí...

čítať celý článok

Co způsobuje nedostatek vápníku a jak ho funkčně doplnit? Zapomeňte na mléko. I to makové

Co způsobuje nedostatek vápníku a jak ho funkčně doplnit? Zapomeňte na mléko. I to makové

2024-01-19

Nekonečné hodiny v tělocvičně, jídelníček plný zelených smoothies a zdravých potravin, a přesto se cítíte unavení a bez energie. Možná je...

čítať celý článok

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

2023-12-08

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

čítať celý článok

všetky články