v-talk #21: Překyselení organismu
Může mít překyselení organismu neblahý vliv na naše zdraví?
Na internetu koluje neuvěřitelné množství článků. Velká část z nich říká, že snad všichni umřeme na překyselení organismu. Jak to doopravdy je?
Příznivci teorie překyselení organismu tvrdí, že překyselení stojí za příčinou celé řady onemocnění. Způsobuje oslabení imunitního systému, náchylnost k infekcím, bolesti hlavy, migrény, překyseluje krev a dokonce může způsobit „kyselou smrt“. Tyto výroky jsou však přehnané. Je potřeba se totiž podívat, co překyselení organismu doopravdy znamená.
Co je překyselení organismu a jak se zjišťuje?
Konkrétní části lidského těla, jako jsou játra nebo ledviny, pracují na různých úrovních pH a jejich hodnoty se velmi odlišují. Například pankreatická šťáva má hodnotu pH > 8 a je tedy zásaditá. Naopak v žaludku je pH velmi kyselé, okolo 1–1,5.
Bavíme-li se však o kyselosti organismu, ta se zjišťuje z pH krve, pro kterou se udává normální hodnota 7,4. Překyselení nastává při pH 7,36, naopak příliš zásadité prostředí při pH 7,44. Přesto, že se jedná o nepatrné rozdíly, jsou pro správné fungování organismu zásadní.
Chápu to správně, že kyselost organismu nezjistíme z pH moči, jak se to často dělá, ale z pH krve?
Přesně tak. Domácí měření pH moči lakmusovými papírky je zbytečné. Kyselost moči totiž neustále kolísá. Jiné pH má ráno nalačno, jiné pak po snídani nebo večeři. Ph moči je sice ovlivněné tím, jestli poobědváme zeleninu nebo maso, neurčuje však pH celého organismu.
Takže není potřeba si hlídat, zda jíme zásadotvorné či kyselinotvorné potraviny?
Samotná konzumace potravin přímý vliv na pH krve nemá. O jeho regulaci se stará náš organismus a skladbou jídelníčku ho není možné změnit. Pokud opravdu v těle dojde k metabolické acidóze, bývá většinou způsobena následkem jiných onemocnění.
Jak si udržet optimální pH?
Doporučuji mít zdravé denní návyky. Dávejte přednost opravdovým potravinám, jako je zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy a naopak se zdržte konzumace alkoholu. Důležitý je také dostatečný a kvalitní spánek, pravidelné cvičení a co nejméně stresu.
Pokud sáhnete po potravinových doplňcích, dávejte si pozor na tzv. „odkyselující přípravky“, které se běžně prodávají na internetu nebo v obchodech. Častokrát obsahují umělá sladidla, která pro naše zdraví nejsou nijak prospěšná.
***
Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!
CO JE TO V-TALK
V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.
✦
Ing. Marcela Vinklárková
moderátorka V-talk, naše dlouholetá event manažerka
Networking s komunitou se zájem o vědomý životní styl i vlastní letité zkušenosti ji přivedly k šíření těchto informací mezi co nejvíc lidí. To dalo vzniknout pořadu V-talk.
✦
Ing. Petra Vašková
autorka obsahu V-talk, naše expertka na výživu a zdraví
Věnuje se výživovému poradenství a lektorování jógy. Vystudovala technologii potravin se zaměřením na výživu. Na téma zdravého stravování také přednáší.
✦
Sabina Doskočilová
kameramanka a produkční, tvůrkyně našich videí
Její dvě vášně: profesionální výtvarnická praxe a vědomý životní styl se spojily dohromady při tvorbě videí pro Vitalvibe. Zde uplatňuje svoji kreativitu a estetické cítění.