Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

V–TALK #47: Jaké vitamíny a minerály doplňovat v těhotenství?

Během těhotenství je zdravá strava důležitější víc, než kdy jindy. A to nejen vzhledem k miminku, ale i k tělu budoucí maminky, které už od početí prochází řadou změn. Možná si o radě našich babiček  „jíst za dva“ všichni myslíme své, pravdou je, že více vitamínů a minerálů organismus v těhotenství zkrátka potřebuje.


Jaké vitamíny a minerály jsou v období těhotenství potřeba?

Na začátek je důležité říct, že ne všechny ženy potřebují suplementovat. Kromě jednoho zásadního vitaminu, k tomu se ještě dostaneme.

Velmi záleží na tom, jak se těhotná žena stravuje. Je-li strava pestrá, vyvážená a bohatá na vitamíny a minerály, tak téměř žádné doplňky užívat nemusí.

V praxi se však setkáváme s tím, že těhotné ženě nejčastěji chybí vitamíny B12, B9 (folát – kyselina listová), železo, vápník, hořčík, zinek, a pak také vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E a K).

Vím, že vitamíny rozpustné v tucích se rády v těle ukládají. Mohou být rizikem pro těhotné ženy? Hrozí tam třeba předávkování?

Hodně se o tom mluví zejména v souvislosti s vitamínem A, který dokonce může způsobovat až teratogenitu.

Nicméně, osobně si myslím, že k předávkování může dojít jenom při nevhodné a nepřiměřeně vysoké suplementaci. Typicky v případě, kdy by žena užívala opravdu velké množství suplementů a všechny by byly bohaté na vitamín A.

Stále běžnější je však jeho nedostatek a spolu s ním i ostatních vitamínů rozpustných v tucích, zejména pak vitamínu D. Jeho nedostatek může být příčinou osteomalácie nebo deformity pánve u těhotné ženy. U vyvíjejícího se plodu pak hrozí neonatální křivice, nedostatečná mineralizace zubní skloviny i růstová retardace. 

A co vitamíny rozpustné ve vodě?

U těch se předávkování bát nemusíme, protože případný nadbytek tělo vyloučí močí. Potřebné jsou již zmíněné vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro vývoj kardiovaskulárního a nervového systému.

Z nich nejdůležitější je vitamín B9 (kyselina listová) jako prevence vzniku defektu neurální trubice a dále vitamín B12, který slouží jako prevence anémie jak u plodu, tak u těhotné ženy. Právě nedostatek vitamínu B12 je v těhotenství velmi častý, takže jeho příjem je dobré si hlídat. 

A co minerální látky?

Zmíním ty nejdůležitější. Je to vápník, jakožto faktor růstu, jehož potřeba se u těhotné ženy zvyšuje z 1 g/ den na 1,5 g/den.

Dále hořčík, který je významný pro rozvoj centrální nervové soustavy, pro růst a metabolické děje.

Potom jód, který je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Pokud žena nepřijímá jódu dostatek, může se v nejvážnějších případech narodit miminko s vrozeným kretenismem. A opět, potřeba jódu v těhotenství stoupá z běžných 150–200 μg/ den na 250 μg/den.

Významný je i zinek pro vývoj a růst plodu a často opomíjená měď. V neposlední řadě připomenu železo, potřebné pro tvorbu hemoglobinu červených krvinek a pro neurologický vývoj plodu.

Zmínila jsi toho opravdu hodně. Doporučuješ všechno suplementovat?
 

Jak jsem řekla na začátku, záleží na výchozím stavu těhotné ženy a suplementace je vysoce individuální záležitost.

Více obezřetné by měly být ženy, které mají například těhotenství rychle po sobě, kuřačky nebo ženy, které měly nízkou hmotnost předtím, než otěhotněly a také ženy, které se stravují alternativně – vegetariánky, veganky nebo ženy na makrobiotické stravě.

Ženě na rostlinné stravě bych doporučila minimálně tyto doplňky: B9, B12, D3, vápník a železo. 

Ideálně by vám se suplementací měl poradit váš lékař. Pokud to tak není, je spousta lidí, kteří se výživou zabývají. Buďte ale opatrní, komu se svěříte do péče.

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

2023-12-08

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

čítať celý článok

všetky články