Tipy pro vyvážený jídelníček v těhotenství – V-TALK #46

„Těhotná žena musí jíst za dva a nesmí cvičit!" Podobné věty často vidíme na internetu nebo slyšíme od našich babiček, sousedek a kamarádek. Co jsou mýty a co fakta?


Jako máma vím, že na internetu o těhotenství koluje spousta informací. Některé jsou fajn a mohou nám pomoci, jiné jsou ale jen fámy. Jaké mýty se vztahují k těhotné ženě a ke stravě?

Nepravdivých rad a doporučení je opravdu plný internet. Rovnou vám některé přečtu. Tak třeba: 

„Těhotná žena by měla jíst vše, na co má právě chuť, neboť tělo si říká, co potřebuje.“

„Placenta funguje jako filtr, a tak si mohu dopřávat i nezdravé potraviny. K děťátku se nic nedostane.“

„Těhotná žena musí vypít minimálně 1 litr mléka, aby měla dostatek vápníku.“

„Těhotné nemají cvičit, hrozí riziko potratu.“

„Jsem těhotná, můžu jíst za dva.“

Na tento poslední bod opravdu pozor. Může totiž vést k těhotenské cukrovce, nadváze a obezitě. Těhotná žena by určitě měla přijímat více energie, aby rostla placenta, děloha a plod. Ale určitě ne za dva.

Jak by se tedy měla lišit strava těhotné ženy od ženy, která těhotná není? Pokud se vůbec má lišit.

Skladba jídelníčku u ženy těhotné ale i netěhotné by měla vypadat velmi podobně. Rozdíl je ale patrný u energetického příjmu, kde Světová zdravotnická organizace doporučuje navýšit příjem za den o 300 kcal. Můžeme si to představit jako poloviční porci zeleninového rizota, kterou by těhotná žena měla za den přijmout navíc. Některé zdroje doporučují navýšit tento příjem hned se začátkem těhotenství, jiné až od druhého trimestru – k čemuž se přikláním i já.

Co se týče bílkovin, doporučuje se navýšit jejich příjem o 10 g denně, což odpovídá zhruba ½ balení tofu navíc k tomu, co běžná žena konzumuje. Také na tuky nesmíme zapomenout. Zejména ty s obsahem esenciálních omega 3 nenasycených mastných kyselin jsou velmi důležité pro vývoj zraku a centrální nervové soustavy u plodu. Zde se uvádí příjímat minimálně 300 mg denně pro kyselinu dokosahexaenovou – DHA.

Další doporučení jsou pak velmi podobné jako pro běžnou populaci. Pít dostatek čisté a ideálně filtrované vody, přijímat dostatek vlákniny ze zeleniny, případně z celozrnných výrobků. Omezit cukr, výrobky z bílé mouky, fast food a další potraviny, kde se vyskytují nejrůznější konzervační a přídatné látky.

Pojďme našim posluchačkám dát praktickou radu. Co bys doporučila na problémy v těhotenství jako jsou nevolnost, zácpa a chutě na sladké?

V případě nevolnosti radím popíjet vodu se zázvorem a citronem, případně s jablečným nepasterizovaným bio octem.

Co se zácpy týče, častokrát bývá příčinou nedostatečný pitný režim, špatná skladba stravy, emoční napětí nebo málo pohybu. Pokud je to tedy možné, je dobré zařadit procházky a pít více tekutin.

Pokud těhotnou ženu honí chutě na sladké, pomáhá například 100% ořechové máslo, které je samo o sobě krásně sladké. Obecně chutě v těhotenství jsou běžné a většinou po porodu odezní. Problém ale může nastat, pokud je tam chuť na nepoživatelné věci (často bez nutriční hodnoty), které se odborně říká „pika“. Je to třeba chuť na hlínu nebo na omítku.

Zdá se, že takové chutě mohou signalizovat, že tělu něco chybí. Například upozorňují na nedostatek železa, který bývá v těhotenství docela častý. Chuť na čokoládu zase může ukazovat  na nedostatek hořčíku, chuť na slané na nedostatek sodíku a chuť na mléčné výrobky, že máme málo vápníku. Není to však vědecky podložené a spíš se to jen předpokládá.

K těm chutím přidám tip. Je fajn sledovat, jestli máme chuť, protože nám něco chybí, a nebo jestli se jedná pouze o zvyk. A tato rada platí obecně pro všechny.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Podobné články

Jak připravit tělo na těhotenství? – V-TALK #45

Jak připravit tělo na těhotenství? – V-TALK #45

2023-12-12

Plánujete miminko? Zvyšte svoje šance na otěhotnění pečlivou přípravou. Co dělat a čeho se vyvarovat?

čítať celý článok

Proč užívat vitamíny D3 + K2 dohromady? – V-TALK #43

Proč užívat vitamíny D3 + K2 dohromady? – V-TALK #43

2023-11-24

Vitamíny D3 a K2 mají v těle každý zvlášť řadu významných funkcí. Věděli jste, že nejlépe fungují současně, kdy vzájemně zesilují své...

čítať celý článok

V-TALK #19: Alergie a intolerance potravin

V-TALK #19: Alergie a intolerance potravin

2023-09-16

Jídlo nemusí vždy přinášet jen dobrý pocit v břiše. Pokud vás trápí potíže, je dobré vědět, že je rozdíl mezi potravinovou alergií a...

čítať celý článok

V-TALK #17: Tekutiny

V-TALK #17: Tekutiny

2023-09-09

Pitný režim je neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu. Jak vypadá správný pitný režim a jaké tekutiny pít?

čítať celý článok

V-TALK #9: Bílkoviny

V-TALK #9: Bílkoviny

2023-03-07

Bílkoviny neboli proteiny patří spolu se sacharidy a tuky do našeho každodenního jídelníčku. Neslouží však pouze jako živina k růstu a...

čítať celý článok

V-TALK #8: Tuky

V-TALK #8: Tuky

2023-03-03

Vyhýbáte se tukům s vírou, že je to pro vaše tělo prospěšné, a domníváte se, že jejich vyřazení vám pomůže zhubnout nebo nastartovat...

čítať celý článok

V-TALK #6: Alternativy cukru

V-TALK #6: Alternativy cukru

2023-01-26

Čas od času si každý z nás chce dopřát nějakou tu sladkost. Na druhou stranu, všude na nás vyskakují články, jak je klasický bílý cukr...

čítať celý článok

všetky články