V-TALK #8: Tuky
Vyhýbáte se tukům s vírou, že je to pro vaše tělo prospěšné, a domníváte se, že jejich vyřazení vám pomůže zhubnout nebo nastartovat zdravější životní styl? Pak vězte, že celá problematika není tak černobílá, jak se může na první pohled zdát. Není tuk jako tuk a některé tuky jsou pro nás prospěšné, ba dokonce nezbytné, a jejich absencí si můžete uškodit. V tomto dílu V-talk probereme, které tuky jsou pro nás přínosné a proč je zařadit do jídelníčku.
O tucích se často vykládá spousta mýtů a polopravd. Začněme proto od základu. Co to ty tuky vlastně jsou?
Tuky jsou živiny, které našemu tělu dodávají energii. Dle poměrového zastoupení jednotlivých skupin mastných kyselin je můžeme dělit buď na nasycené nebo nenasycené. Nedá se říct, že jsou tuky nebo obecně některé potraviny zcela „špatné“. Z dlouhodobého hlediska jsou však některé tuky zdravější než jiné a měli bychom je při výběru minimálně upřednostňovat.
Proč jsou pro nás tuky důležité?
Jak už bylo řečeno, tuky jsou pro naše tělo důležitým zdrojem a zásobárnou energie. Vytváří prostředí pro rozpouštění biologicky aktivních látek, jako jsou léčiva, hormony, ale i vitamíny A, D, E a K. Tuky jsou nedílnou součástí buněčných stěn a tkání, chrání naše vnitřní orgány před mechanickým poškozením nebo tepelnými ztrátami. V neposlední řadě jsou také nositeli chuti.
Jaké druhy tuků známe? Na začátku jsme zmínili, že se rozlišují na nasycené a nenasycené mastné kyseliny. Lidé mají tendenci říkat, že ty nasycené jsou nezdravé. Je to pravda?
Tuk se skládá z glycerolu a mastných kyselin. Mastné kyseliny jsou buď nasycené nebo nenasycené. Záleží na typu vazby mezi uhlíky. Zní to možná složitě, ale zdánlivě malé rozdíly v chemické struktuře se významně projevují ve formě a především na vlastnostech tuků.
Pokud je mezi uhlíky jedna nebo více dvojných vazeb, mluvíme o tuku nenasyceném (typicky rostlinné oleje). „Nenasycené“ se ale automaticky nerovná „zdravé“. Mezi nenasycené tuky patří i transmastné kyseliny, většinou průmyslově vytvořené tuky, které našemu tělu neprospívají. Jde vlastně o způsob přeměny zdravých rostlinných olejů na ztužené tuky. Typickým příkladem je margarín.
Druhou kategorií jsou pak tuky nasycené. Nasycená vazba uděluje tuku zejména stabilitu vůči oxidaci. Doporučují je proto v kuchyni k tepelné úpravě pokrmů, protože se nepřepalují. Sem řadíme sádlo, ale i exotické tuky, jako je tuk palmový a kokosový. Naše tělo je v menší míře potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovat a není potřeba se jim úplně vyhýbat.
Které tuky jsou nezdravé?
Nejhorší jsou ztužené tuky. Jsou součástí nekvalitních margarínů, vysoce zpracovaných potravin (keksy, chipsy, zmrzliny, sušenky, tyčinky, krémy a polevy). Dlouhodobé jezení těchto trans-tuků zvyšuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a s tím i riziko srdečních onemocnění.
Které tuky jsou naopak zdravé?
Zdravé nenasycené tuky najdeme především v rostlinných olejích, ořeších a semínkách, které obsahují i spoustu vitamínů a minerálů. Mezi nejvýživnější patří například vlašské ořechy a mandle.
Vesměs ale dávejte tělu pestrost. Pokud si vyberete jakékoliv ořechy v nepražené a nesolené podobě a budete jimi zpestřovat své ranní kaše/ smoothies apod., uděláte dobře.
Kolik tuků máme denně zkonzumovat?
Denní příjem tuků by se měl pohybovat okolo 25–35 % z celkového energetického příjmu. U běžného 70–80 kg dospělého člověka to tedy vychází na 75–100 g tuku za den. Jsou však i lidé, kterým bude vyhovovat zaměřit stravu více na tuky a upozadit ostatní složky. Kolik tuků má kdo přijímat, je proto velmi individuální.
A jak to máte s tuky vy? Už víte, čím nahradíte při večerním mlsání chipsy? My ve Vitalvibe milujeme náš oříškovo-kakaový mix Cashew cacao clusters. Je plný zdravých nenasycených tuků, nádherně křupe a bezvadně chutná.
***
Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!
CO JE TO V-TALK
V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.
✦
Ing. Marcela Vinklárková
moderátorka V-talk, naše dlouholetá event manažerka
Networking s komunitou se zájem o vědomý životní styl i vlastní letité zkušenosti ji přivedly k šíření těchto informací mezi co nejvíc lidí. To dalo vzniknout pořadu V-talk.
✦
Ing. Petra Vašková
autorka obsahu V-talk, naše expertka na výživu a zdraví
Věnuje se výživovému poradenství a lektorování jógy. Vystudovala technologii potravin se zaměřením na výživu. Na téma zdravého stravování také přednáší.
✦
Sabina Doskočilová
kameramanka a produkční, tvůrkyně našich videí
Její dvě vášně: profesionální výtvarnická praxe a vědomý životní styl se spojily dohromady při tvorbě videí pro Vitalvibe. Zde uplatňuje svoji kreativitu a estetické cítění.