LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Raw strava

Raw strava, vitariánství, živá strava nebo raw food diet je zejména v poslední době velkým trendem ve stravování, na který přechází stále více lidí. Jak může živá strava lidskému organismu prospět a kdo by se jí měl raději vyhýbat?


Co raw strava vlastně znamená?

Jedná se o způsob stravování, jehož zastánci jedí potraviny, které během zpracování neprošly vyšší teplotou než 42–45°C. Taková strava je většinou čistě rostlinná a je složená z opravdových potravin. Základem raw food je  hlavně ovoce, zelenina, naklíčené luštěniny, obiloviny, oříšky, semínka nebo třeba mořské řasy.

Zmínila jsi, že potraviny mohou být tepelně zpracované pouze do 45°C. Znamená to, že vitariáni nevaří?

Ano, je to tak jak říkáš. Raw food strava je založená především na syrové stravě bez tepelné úpravy. Kromě vaření se dále nevyužívá technologických postupů, jako je pečení nebo smažení. Naopak se upřednostňuje mixování, máčení ořechů a semínek a dnes také velmi oblíbené nakličování luštěnin a bylinek.

A proč?

Protože šetrný způsob zpracování právě pod teplotu 45°C v potravě neničí enzymy, které jsou velmi důležité pro naše tělo.

Co to jsou konkrétně ty enzymy?

Enzymy jsou látky proteinové povahy, které v těle zajišťují nejrůznější metabolické přeměny. Jsou to katalyzátory chemických reakcí. Trávicí enzymy štěpí potravu na jednodušší složky, které jsou následně v těle využity, například k budování svalové hmoty nebo jako zdroj energie. Jsou tedy ke správnému fungování našeho těla velmi důležité. A protože teploty nad 45 stupňů tyto enzymy ničí, chceme přijímat co nejvíc syrové raw stravy.

Jaké jsou další výhody raw stravy?

Pro běžného západního člověka je raw food diet velmi odlehčený způsob stravování. Je také šetrná k životnímu prostředí, protože rostlinná strava a s ní spojená produkce představuje nižší ekologickou zátěž než strava živočišná. Raw food přirozeně obsahuje daleko menší podíl soli. Neobsahuje téměř žádné škodlivé trans tuky či umělá aditiva.

Naopak obsahuje vyšší podíl vitamínů a minerálů, jako je vitamín B9, kyselina listová, draslík nebo hořčík. Za zmínku stojí určitě i velký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Díky raw jídelníčku tak můžeme snadno odlehčit svému tělu a mít více energie.

Teď to skoro vypadá, že raw food s sebou přináší jenom samá pozitiva. Mohou být u této stravy i nějaká rizika?

Ano, určitá rizika zde být mohou. Stejně jako jakýkoliv jiný výživový směr, má i raw food svá úskalí. Obecně považuji tuto stravu za ne tak zcela plnohodnotnou a pro většinu lidí v České republice ne úplně vhodnou. Zejména v zimních obdobích, protože to je strava přirozeně ochlazující.

Takže i raw strava má svá pro a proti…

Přesně tak. U striktních vyznavačů raw food může z dlouhodobého hlediska snadněji dojít k nedostatku určitých vitamínů, jako je vitamín B12, který je typicky přítomný v živočišných produktech. Dále může docházet k nedostatku důležitých minerálů, jako je jód, zinek nebo selen, které jsou nezbytné pro správný růst a výživu vlasů, nehtů a pokožky.

Živá strava obsahuje také méně omega 3 nenasycených mastných kyselin a případně i jiných esenciálních aminokyselin z bílkovin. A pokud člověk pojme raw stravu tak, že bude z velké části jíst pouze ovoce, snadno dojde v těle k nadbytku fruktózy. A to může velmi zatěžovat játra.

Jaký způsob stravování je tedy pro člověka nejlepší?

Já bych asi obecně nedefinovala to, jakým konkrétním způsobem je nejlepší se stravovat. Nemusíme to striktně nálepkovat. Nejdůležitější je vyvážená strava. Určitě je dobré zařadit do jídelníčku co nejvíce raw potravin, tedy potravin syrových, tepelně nezpracovaných. Zejména z toho důvodu, že obsahují ještě více enzymů a některých vitamínů. Nic však není dobré přehánět. Proto doporučuji postavit jídelníček na syrové stravě maximálně ze 60–80 % a zbytek ponechat pro klasické, šetrně tepelně upravené potraviny.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

V-TALK #6: Alternativy cukru

V-TALK #6: Alternativy cukru

2023-01-26

Čas od času si každý z nás chce dopřát nějakou tu sladkost. Na druhou stranu, všude na nás vyskakují články, jak je klasický bílý cukr...

čítať celý článok

V-TALK #5: Veganství

V-TALK #5: Veganství

2023-01-11

Veganské pokrmy si čím dál víc razí cestu do našich jídelníčků, trendy bister a vlastně do celého životního stylu. Chutnají vám veganská...

čítať celý článok

V-TALK #4: Skutečné potraviny

V-TALK #4: Skutečné potraviny

2023-01-06

Chcete se stravovat zdravě a dávat svému tělu ty správné živiny? Postavte svůj jídelníček na základních potravinách, které prošly jen...

čítať celý článok

V-TALK #3: Sacharidy

V-TALK #3: Sacharidy

2023-01-04

Sacharidy představují významný zdroj energie pro naše tělo. O této sladké makroživině však koluje velké množství mýtů. Zatímco podle...

čítať celý článok

V-TALK #2: Biopotraviny

V-TALK #2: Biopotraviny

2022-12-07

Biopotraviny jsou v současné době hodně trendy záležitostí. A to především díky zdravému životnímu stylu a ekologickému přesahu, o který...

čítať celý článok

všetky články