LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Negativní (prázdné) kalorie – V-TALK #70

Opravdu existují zázračné potraviny, díky kterým spálíme více energie, než přijmeme? Jsou negativní kalorie mýtus nebo ideální způsob jak zhubnout?


Dnes tu máme téma, nad kterým jsme se opravdu zasmály a hodně o něm diskutovaly, protože je z Blesku.

Ano, titulek nesl název: „Existují prázdné nebo dokonce negativní kalorie?“ A dále následovala odpověď: „Ano, potraviny s nula kaloriemi skutečně existují. I když ne tak doslova. Tyto potraviny mají tak mizivý počet kalorií, že i minimálním pohybem při jejich konzumaci je hned spálíte. Pointou je, že po jejich snědení tělo nepřijme žádné nové kalorie.“ 

Za negativní kalorie jsou označovány takové potraviny, které nejen, že nemají žádné kalorie, ale jejich jezením budeme ještě spalovat tuk. 

Což by bylo ideální.

To by bylo super a nemálo z nás by to uvítalo. Bohužel to ale takhle nefunguje, nebo alespoň to věda zatím neprokázala. Mezi takové potraviny se řadí celer, zelí, brokolice, grapefruit, meloun, limetka nebo citron.

Jak vlastně vznikla teorie negativních kalorií?

Pokud by měla tato teorie fungovat, tak by to bylo možné za předpokladu, že termický efekt potravy je vyšší než 100 %. Zkrátka, abychom hubli a spalovali tuk, musí být náš energetický příjem o něco menší než výdej. Náš energetický výdej se skládá z bazálního metabolismu, což je minimální energie, kterou potřebujeme z jídla za den přijmout jenom pro zachování základních životních pochodů. Dále je to fyzická aktivita, ať už z běžné denní činnosti, nebo pokud si jdeme třeba na hodinku někam zasportovat. A potom také termický efekt potravy, tedy energie vynaložená pro vstřebání a přeměnu přijaté potravy v těle. To znamená, že naše tělo spotřebovává energii i na samotné trávení potravy, což možná ne každý ví. Největší termický efekt mají bílkoviny (20 %), a potom (okolo 5 %) tuky a sacharidy. Za průměrný termický efekt potravy se tedy považuje 10 %.

Pro lepší představu to ukážu (vysvětlím) na příkladu:
Dejme tomu, že za den sníme (přijmeme) 2000 kcal. Pokud by tedy existovala teorie negativních kalorií, znamenalo by to, že abychom hubli, musí být termický efekt jídla 2100 kcal. To však není možné. Termický efekt jídla je v průměru 10 %, což v našem případě odpovídá 200 kcal. V reálu tak přijmeme 1800 kcal, ale v žádném případě ne -200. 

Takže, když nám kamarádka bude radit: „Jo, okurku si klidně večer k televizi dej, to nemá žádné kalorie“, tak pozor, pozor. 

Ano, zřejmě to bude lepší než chipsy, o tom žádná. Není to ale tak, že bychom okurkou spalovali tuky.

Myslím, že asi všichni víme, co si o těchto článcích myslet…

Je to tak, i když článků na negativní kalorie vyšlo docela dost. Naštěstí jsou ale už i takové, které říkají, jaký je to obrovský blud a mýtus. Proto vždycky, když se objeví nějaká taková „zázračná“ novinka, je dobré použít selský rozum.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

Lepek – V-TALK #68

Lepek – V-TALK #68

2024-05-24

Lepek je směs bílkovin, která je přirozenou součástí obilovin jako je pšenice, ječmen, oves a žito. Proč ale někdo reaguje na lepek tak...

čítať celý článok

V-TALK #67: Proč máme studené končetiny

V-TALK #67: Proč máme studené končetiny

2024-05-17

Teploměr v místnosti ukazuje příjemných 25 °C, ale vaše ruce a nohy jsou jako led? Co je toho příčinou a jak rozproudit krev v žilách se...

čítať celý článok

všetky články