LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Je káva opravdu tak nezdravá?

Káva vždy byla výsadou společenských setkání. Lahodný šálek hořkého moku v dřívějších dobách spojoval studenty, umělce a obchodníky, a naopak byl trnem v oku pro vyšší vrstvu. Postupem času se však popularita kávy rozšířila natolik, že v dnešní době mají někteří z nás problém představit si bez ní vůbec svůj den. Pojďme se podívat na to, co tento nápoj v sobě vlastně doopravdy skrývá.

Popíjení hořkého životabudiče k sobě váže typickou otázku, o níž se přou odborníci z celého světa: „Je káva opravdu tak nezdravá?“ Těžko hledat jednoduchou odpověď, jelikož do hry vstupuje mnoho aspektů, které ji ovlivňují. Například kvalita kávy, kolik šálku denně si dopřejeme nebo jaké máme zdravotní indikace.

Co je ovšem dokázáno, je existence závislosti na kávě. Obsahuje toziž kofein, který stimuluje mozkové funkce, prodlužuje výkonnost, oddaluje únavu a také snižuje pocit hladu. Tohoto efektu je však možné docílit i mnohem zdravějším způsobem. Stejně tak je možné se závislosti na kávě zbavit, aniž by nás to výrazně zatížilo.

Nejnovější výzkumy naznačují i výrazná pozitiva. Existuje souvislost mezi konzumací kvalitní kávy a poklesem rizika vzniku obezity, diabetu II. typu nebo Alzheimerovy choroby. Kávová zrna jsou totiž poměrně bohatá na skupinu látek zvanou antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály, jež se mohou podílet na vzniku množství civilizačních chorob. 

Bez kávy se neobejdu

Pokud si nechcete svůj horký šálek odpustit, ale dáváte šanci alternativním podobám, pak jsou tyto rady přímo pro vás.

Jak předejít nepříjemnostem

•   Některým lidem způsobuje káva nalačno podráždění žaludku. Jestli se to týká i vás, doporučujeme se před konzumací kávy najíst. Prověřená ochrana citlivého žaludku je také přidat do kávy zdroj tuku, např. lžičku kokosového oleje, který navíc ještě rovnoměrně rozloží účinky kofeinu a zabrání prudkému nárustu a poté propadu energie.

•   Stejně tak bychom se měli napít vody, která nás dostatečně hydratuje, sníží dráždivost žaludku a zároveň nám pročistí chuťové pohárky.

•   Ani pití kávy před tréninkem není škodlivé, jelikož se nám do krevního oběhu uvolní spousta energie, kterou bychom měli správně využít. A k tomu jako bonus kofein snižuje vnímání bolesti a zvyšuje odolnost vůči únavě.

Zdravé alternativy kávy

•   Špaldová káva – je skvělou alternativou pro lidi, kteřé jsou citliví na kofein, případně i pro děti. Špalda je zdrojem sacharidů, bílkovin a v menší míře i tuků. Dále obsahuje vitamíny B1, B2, vyšší obsah hořčíku, vápníku a další potřebné látky, které nám zajistí jak lahodnou chuť, tak i vitalitu.

•   Matcha Tea – matcha obsahuje velmi silnou skupinu antioxidantů známých jako katechiny, které významně chrání tělo v boji proti volným radikálům. Díky aminokyselině L-theaninu matcha podporuje soustředění, posiluje paměť a zlepšuje náladu. Je vhodná pro diabetiky, protože stabilizuje hladinu krevního cukru a stejně tak pro hubnoucí, protože usnadňuje spalování tukových zásob.

•   Mushroom Coffee – prospěšné účinky kávy jsou ještě zesíleny obohacením o funkční houby, popřípadě další adaptogeny. Švédská firma Four Sigmatic vyrábí speciální instantní a mleté směsi kávy s korálovcem ježatým, chagou a kořenem rhodioly (v instantní variantě). Pojďme se podívat na poklady ukryté uvnitř.

Lion´s mane neboli korálovec ježatý je houba, která přirozeně zlepšuje duševní výkonnost, čímž jde ruku v ruce se stimulačními účinky kávy.

Těm lidem, kterým pití kyselinotvorné kávy působí již zmíněné žaludeční obtíže, může pomoci vysoce alkalický výtažek z houby chaga. Aromatické profily kávy a chagy jsou si ve skutečnosti tak blízko, že houba chaga bávala použita jako náhrada kávy během druhé světové války ve Finsku.

Kořen rhodioly je jedním z nejsilnějších adaptogenů, dobře známý pro své účinky na nervovou soustavu, stres a mozkové funkce. Může pomoci zlepšit soustředění, paměť a zbystřit pozornost.

•   Adaptogen Coffee Mix – je prvotřídní káva arabica obohacená o mocné adaptogeny aschwagandhu, tulsi a eleuthero. Kombinace těchto tří bylin, bohatě využívaných již ajurvédou a tradiční čínskou medicínou, chrání před stresem, podporuje trávení, dodává energii, zlepšuje imunitu a celkově posiluje organismus. 

Tuto speciální kávovou směs určitě ocení lidé ve stresu, kteří potřebují zvládat své denní výzvy s nadhledem, a přitom si zachovat pevné nervy. Povzbudí, posilní, dodá energii a zároveň příjemně vyklidní.

•   Maca – používá se již od dob Inků jak pro výživové, tak pro lékařské účely, jelikož je bohatá na esenciální živiny, které poskytují výborný zdroj energie, podporují fyzický a duševní výkon a pomáhají udržet optimální výdrž a vitalitu.

•   Káva bez kofeinu – další možnou alternativou je káva bez kofeinu, u které si ale musíme dávat dobrý pozor na způsob jeho odstranění. Bezpečnější metodou bez použití chemikálií je tzv. švýcarský proces, kde stroje odstraní kofein pouze za pomoci vody a aktivního uhlíku.

•   Red espresso – speciálně namletý čaj Rooibos pro přípravu v kávovaru obsahuje pětkrát více antioxidantů než zelený čaj. Posiluje imunitu, zklidňuje nervový systém a má antialergické vlastnosti. Skvěle chutná a neobsahuje kofein.

Súvisiace produkty

Podobné články

Jak pečovat o své srdce

Jak pečovat o své srdce

2016-09-29

Srdce je symbolem lásky, radosti, štěstí, upřímnosti a statečnosti. Archetypálně vyjadřuje princip sjednocenosti. Odmalička tvoříme různé...

čítať celý článok

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

2016-05-26

Vše kolem kvete a májová atmosféra v nás probouzí náladu na něco milého a vášnivého. Zažehněte v sobě elektrizující zdroj milostné...

čítať celý článok

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

2016-05-05

Kokosový olej ještě před pár lety nebyl tak populární, jak je tomu dnes. Postupem času se však jeho podvědomí dostalo do tělové a vlasové...

čítať celý článok

Potraviny, které vás zbaví stresu

Potraviny, které vás zbaví stresu

2015-10-01

Nepodléhejte podzimním chmurám, vychutnejte si všechny barvy života! Vybavte se dávkou energie, pořádnou náloží přírodních vitamínů a...

čítať celý článok

všetky články