LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Vánoční dopisy plné láskyplných slov

Dnes bych vás moc ráda inspirovala naším nejoblíbenějším vánočním dárkem, ke kterému se již osm let rádi vracíme. Pokusím se vás motivovat, abyste letos nějaký vánoční dopis vytvořili i vy. Tato milá pozornost totiž umí zcela svébytným způsobem předat esenci lásky. Pro mě je to úplně nejlepší dáreček, jaký lze od partnera dostat, a vždycky se na něj obrovsky těším. Zároveň miluji samotný proces psaní. Pokaždé je plný nádherných uvědomění a vděčnosti za veškeré lidi a pozitivní skutečnosti, které ve svém životě mám.

psaní vánočního dopisuPsaní vánočního dopisu jako rituál

Vřele vám doporučuji vytvořit si pro dopisy speciální čas a prostor. Může to být útulný koutek u vás doma, oblíbená kavárna nebo nějaké pěkné místo v přírodě s teplou dekou, termoskou čaje a svíčkou. Sama nejraději píšu doma nebo v přírodě. 

Před začátkem si vytvořím rituální prostor se svíčkou, oblíbeným vykuřovadlem nebo esenciálním olejem a dalšími předměty. Tím vznikne malý oltář. Nachystám si nějaký pěkný papír, propisku, pastelky a cokoliv na ozdobení dopisu. 

Jakmile mám připravené místo, na chvilku se naladím na sebe a svůj záměr. Zpočátku většinou ještě nevím, o čem přesně to bude. Moje zkušenost je taková, že jakmile píšete opravdu ze srdce, dopis se skládá jakoby sám. Je to nádherný proces. Vždycky jsem sama překvapená, co všechno jsem napsala a na co jsem si průběžně vzpomněla.

Každý rok píšu několik dopisů. Někdy pro maminku a tátu, někdy svým blízkým kamarádkám. Pokaždé píšu někomu jinému. Ten, komu ale píšu vždycky, je můj muž Honza.

Zabalení dopisu

Tuto kreativní část tvorby našeho speciálního dárku opravdu miluji! Dopis totiž můžete ozdobit opravdu jakýmkoliv způsobem. Lze ho například vložit do pěkné krabičky, kterou naplníte suchými plody a květinami. Můžete jej také zatočit do ruličky a omotat provázky. Nebo ho zabalte do pěkné přírodní látky. Zkrátka cokoliv tvůrčího, co vás napadne.

Co napsat svému partnerovi

Pokud byste nevěděli, co do dopisu psát, zkuste si v myšlenkách projít uplynulý rok a vyzdvihnout ty nejkrásnější a nejsilnější společné zážitky. Mohou to být i zdánlivé maličkosti, které vašemu partnerovi ukážou, co je pro vás důležité a čeho byste chtěli společně s ním zažívat ještě daleko víc. Mnohdy si totiž ani neuvědomíme, jak bylo pro našeho partnera zásadní jedno konkrétní pohlazení po tváři, kytička utržená na louce nebo třeba „jenom“ dlouhé obejmutí.

Dál můžete v dopise popsat, co byste spolu chtěli zažít příští rok. Laskavými slovy vyjádřete, co by se vám líbilo udělat jinak nebo co vlastně byste od něj potřebovali, abyste na sebe mohli být ještě víc naladění. 

Určitě nezapomeňte věnovat pozornost přednostem, které na svém partnerovi milujete a kvalitám, jimiž je pro vás výjimečný. Můžete mu vyjádřit vděčnost za to, jaký je, a ocenit všechny jeho dary a talenty, kterými vás inspiruje.

jak napsat vánoční dopisVánoční dopisy a děti

Do psaní vánočních dopisů můžete zapojit i děti. Pokud jsou malé a psát ještě neumí, poproste je, aby vám nakreslily obrázek, na kterém bude, co se jim v minulém roce s vámi líbilo nejvíc. Nebo na něm může být vícero věcí, které rády společně s vámi zažívají. I zde se můžete například dozvědět, že pro vaše dítě byl nejdůležitější malý výlet vlakem jen s vámi samotnými, pouštění draka, hlazení před spaním nebo stavění domečku z lega. Věřím, že když to uvidíte, tak daných činností (nebo minimálně něčeho podobného) můžete zařadit do svého společného života ještě mnohem víc. 

A pokud vaše dítě už umí psát, může vám na pár řádcích vyjádřit, co se mu v minulém roce líbilo nejvíc a co nového by s vámi chtělo prožít.

Zároveň i vy můžete napsat svému dítěti dopis, kde jej pochválíte za jeho dary a talenty a zvědomíte mu, co rádi společně zažíváte a co byste třeba mohli dělat jinak.

Můj první dopis mamince a tátovi

Když jsem své mamince poprvé napsala vánoční dopis, kde jsem jí poděkovala za všechno, co pro nás udělala a co na ní oceňuji, hned na druhý den mi volala, že během četby několikrát plakala. Rozhodla se vystavit si dopis doma, aby si ho mohla kdykoliv přečíst. Ještě mi řekla, že ho přečetla i dědovi a ten plakal také. Až takovou sílu může dopis mít! Přináší mnoho uvědomění, lásky, pochopení a přijetí.

Psala jsem i svému tátovi, který se ale k dopisům nikdy nevyjádřil. Vždycky se toho ale hodně proměnilo. Ono totiž není až tak potřeba, aby dotyčný na dopis jakkoliv konkrétně reagoval. Vše, co je obsahem psaní, pracuje dál a postupně dochází k pochopení, leckdy i vysvětlení některých prožitků a pocitů.

První dopis od Honzy pro Nea 

Minulý rok připravil Honza krátký vánoční dopis našemu čtyřletému Neovi. Byl psaný srdcem – jde to z něj cítit a pro mě je opravdu dojemný. Neo z něj chtěl tenkrát předčítat znovu a znovu. Rozhodli jsme se jej pro inspiraci zveřejnit i zde.  

 

***

Vánoční dopisy psané tímto způsobem mi vždycky přinášejí velké uvědomění, vděčnost, pochopení a obrovskou porci lásky. A to žádný kupovaný dárek rozhodně neumí! Dokáže to jenom naše srdce, které prostřednictvím slov vyjádří vše, co má být vyřčeno.

A tak i vám vřele doporučuji zkusit tuto novou vánoční tradici a alespoň jeden takový dopis napsat. Nemusí být nikterak dlouhý. Nechte se překvapit, co dobrého tento dárek pro někoho z vašich blízkých přinese. Je totiž zároveň i dárkem pro vás samotné.

Budu moc ráda, když nám napíšete, jakou máte s psaním dopisů zkušenost. Budeme vděční i za sdílení vašeho příběhu, který pak může inspirovat ostatní.

Krásný předvánoční a hlavně láskyplný čas.

♥ Vaše Zuzka Noah

Jak prožíváme Vánoce? Udržitelně a láskyplně. Co to znamená, jsme shrnuli do článku Jak na kouzelné a udržitelné Vánoce. Kromě dopisů se také zaměřuje na vlastnoručně a s láskou vytvářené dárky. Třeba touto domácí raw čokoládou potěšíte snad každého.

Podobné články

Lámaná čokoláda podle Love of Raw

Lámaná čokoláda podle Love of Raw

2023-07-30

Vytvořte si doma vlastní čokoládu, kterou si zamilujete. Recept na lámanou raw čokoládu má na blogu Love of Raw už přes sto tisíc...

čítať celý článok

Proč a jak si zařadit do života více rituálů?

Proč a jak si zařadit do života více rituálů?

2021-09-24

Milujeme rituály. Ranní, večerní, malé, velké, osobní, partnerské i ty rodinné. Přináším vám příběh jednoho speciálního rodinného...

čítať celý článok

Udržitelné a etické Vánoce

Udržitelné a etické Vánoce

2020-12-04

Vánoce. To jsou třpytivé dekorace, množství speciálních dobrot, krásně zabalené dárečky a načančané vánoční stromky. V pozadí této...

čítať celý článok

Vitalvibe vánoční menu

Vitalvibe vánoční menu

2018-12-11

Kouzelné Vánoce jsou tady! Dejte si s námi vynikající štědrovečerní pokrmy, které nejen že skvěle chutnají, zachovají vám navíc i pocit...

čítať celý článok

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

2017-11-28

Slovo na 5, které se pojí s vánočními svátky? Ač by to měla být láska, často se jedná spíše o stres. Pojďme si říct, jak ho letos vůbec...

čítať celý článok

všetky články