LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

V-TALK #51: Atopický ekzém

Vyrážku na kůži někdy zažil snad úplně každý. Ale co dělat, pokud se jedná o atopický ekzém?


Peti, co je to atopický ekzém a koho nejčastěji postihuje?

Atopický ekzém je dlouhodobé zánětlivé kožní onemocnění, které se objevuje zejména u dětí a kojenců. Málokdy přetrvává do dospělosti. Sklon k tomuto onemocnění se dědí z generace na generaci a je multifaktoriální, takže na jeho vznik má vliv spousta vnějších i vnitřních vlivů. Někdy je proto opravdu těžké přijít na to, co je hlavní spouštěč. Může to být stres nebo potravinové alergeny. Ale také alergeny z ovzduší (různé pyly), roztoči nebo cigaretový kouř. V neposlední řadě to mohou být i nejrůznější kosmetické a hygienické přípravky, které běžně používáme v domácnosti.

Zmínila jsi potravinové alergeny. Jaké jsou ty nejběžnější?

Je jich tak moc, že výčet všech alergenů by vyšel na menší knížku. Bez nadsázky se dá říct, že ekzém může vyvolat nebo zhoršit prakticky cokoliv. Kolikrát to jsou i lokální a zdravé potraviny, které jsme zvyklí běžně konzumovat. Například mléko, mléčné výrobky a nebo potraviny obsahující lepek. Často je to pak i sója, vejce, maso, ryby, ořechy (hlavně arašídy), semínka a také rafinovaný cukr.

To je strašně moc potravin.

Ano, to je. A někdy se nám to kříží i s pylovými alergeny. Například pyl z břízy, která má velmi podobnou bílkovinu jako je bílkovina v nějaké potravině, může způsobit alergickou reakci na tu potravinu. Tomu se říká zkřížená alergie.

Slyšela jsem, že existuje takzvaná eliminační metoda. Můžeš nám ji přiblížit?

Při eliminační dietě se vyřazují všechny rizikové potraviny a po nějaké době je do jídelníčku vracíme zpátky. V praxi to vypadá tak, že na 3–4 týdny vyřadíme ty nejrizikovější potraviny – typicky mléko, cukr a ořechy, které pak začneme (po 3–4 dnech) znovu zařazovat. Přitom se zjišťuje, jestli nám potravina způsobuje nějaký problém. Pokud ne, tak se zařazuje další a další potravina. 

Je toho hodně, co nám může způsobit potíže. Může nám naopak nějaká potravina nebo potravinové doplňky pomoci?

Doporučuji zařadit doplňky stravy s obsahem probiotik a případně i prebiotik, které jsou perfektní pro střeva a imunitní systém. Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění. Proto by mohly pomoci ještě omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které tiší zánět. A pak i vitamíny a minerální látky, důležité pro zdraví kůže – zinek, selen, vitamíny A, C, D a vitamín E.

Platí toto doporučení pro všechny včetně dětí, nebo u nich to bude jinak?

Ve formě doplňků radím dávat malým dětem pouze probiotika a omega 3 v kapičkách. S minerálními látkami a vitamíny ať experimentují spíše dospělí.

Když se vrátíme zpátky k pokožce. Čím je vhodné ji promazávat? Nebo jsou nějaké další rady?

Kůže atopika je opravdu hodně suchá a svědí. Ze své vlastní zkušenosti s atopickým ekzémem vím, že každému sedne něco jiného a musí si najít svoji značku nebo vhodné přípravky pro pokožku. Obecně se ale doporučuje vybírat přípravky bez alkoholu, parfemace a esenciálních olejů. Skvělý je například kokosový olej, bambucké máslo nebo i masti s konopím. Zinkové masti taky, ale pouze v případě, že se jedná o akutní ekzém na konkrétním místě. Hodně totiž vysušují.

Já mohu doplnit, že pro děti jsou výborné ovesné koupele. Pozor ale na časté koupele v horké vodě. Ty pro atopiky nejsou moc vhodné.

Já ještě doporučuji nosit co nejméně dráždivé oblečení. Ideálně bílou bavlnu.

Ano, ano, s tím jsem se setkala u dětí. Je velmi těžké najít bílé, nebarevné tričko, ale opravdu to pomáhá. Hodně rad najdete i na sociálních sítích a internetu. Ale vždycky vybírejte s rozmyslem.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.Podobné články

V–TALK #50: Anémie

V–TALK #50: Anémie

2024-02-01

Chybí vám energie? Jste dlouhodobě unavení natolik, že vyjít pár schodů vás zcela vyčerpá? Nejspíš si říkáte, že máte jen málo odpočinku,...

čítať celý článok

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

V-TALK #28: Střevní mikrobiom

2023-10-18

Co je střevní mikrobiom a proč je pro naše zdraví tolik důležitý?

čítať celý článok

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

V-TALK #26: Pro a protizánětlivé potraviny

2023-10-10

Jednu z nejlepších a nejpřirozenějších pomocí jak předejít zánětu nenajdete v lékárně, ale v kuchyni. Které potraviny jíst a kterým se...

čítať celý článok

V-TALK #19: Alergie a intolerance potravin

V-TALK #19: Alergie a intolerance potravin

2023-09-16

Jídlo nemusí vždy přinášet jen dobrý pocit v břiše. Pokud vás trápí potíže, je dobré vědět, že je rozdíl mezi potravinovou alergií a...

čítať celý článok

Prospěšné tuky

Prospěšné tuky

2023-08-23

Tuky jsou pro naše tělo velmi důležitou makroživinou. Především jsou vydatným zdrojem a zásobárnou energie. Nejsou ale tuky jako tuky....

čítať celý článok

všetky články