Vánočka z kváskového těsta
Vánočka na štědrovečerním stole má mnohasetletou tradici. Pro naše předky skrývala mnoho významů. Propletení pramenů symbolizovalo Ježíška zabaleného v peřince a mělo stolovníky ochraňovat před zlými silami. První plátek dostal hospodář, kterému měla zajistit dobrou úrodu. Vyzkoušejte tuto zdravou variantu z čistě rostlinných surovin.
Dezert & torta Česká Kokosový olej
Ingredience:
Na rozkvas
- 20 g aktivního (tj. „nakrmeného a oživeného“) kvásku
- 150 g celozrnné pšeničné/ špaldové mouky (jemně mleté)
- 150 ml vody
Na těsto
- 400 g špaldové mouky (jemně mleté)
- 100–150 g rostlinného mléka/ vody
- 1 lžička vanilky v prášku (od Sonnentor)
- hrst bio rozinek
- hrst bio vlašských ořechů
- 100 ml kokosového sirupu
- 80 ml kokosového oleje
- 1 lžíce mletého lněného/ chia semínka
- kůra z 1 bio citrónu
- špetka himalájské soli
Na ostatní
- hrst loupaných bio mandlí
- 2 lžíce kokosového oleje
- 2 lžíce kokosového sirupu
Postup:
Aktivní kvásek smícháme s vodou a vmícháme mouku. Pořádně všechno rozmícháme a necháme zakryté sáčkem nebo utěrkou na lince 5–9 hodin kvasit. Vznikne nám rozkvas.
Do rozkvasu vlijeme 100–150 ml vody nebo rostlinného mléka (začneme raději na 100 ml, záleží od savosti mouky), rozmícháme a postupně přidáváme všechny další ingredience tak, aby vzniklo dobře tvarovatelné těsto. Pokud by bylo příliš husté, přidáme ještě trošku vody/ rostlinného mléka, pokud řídké, tak přidáme mouku.
Těsto vyndáme z mísy do ruky, chytneme ho za jeden konec a natáhneme jako prádlo, které bychom chtěli pověsit, chytneme za další konec a takto opakujeme ze všech stran.
Pak ho ráznějším pohybem „hodíme“ na linku, přeložíme na půl a znovu větší silou „hodíme“ a přeložíme. Opakujeme, dokud těsto není pružné. Poprášíme těsto moukou, aby nelepilo, a necháme bochánek kvasit v misce zabalené do sáčku nebo utěrky. Po 4–5 hodinách těsto zdvojnásobí svůj objem. Rozkrojíme ho na 6 stejně velkých dílů (nejlepší je díly si odvážit, aby měl každý zhruba okolo 200 g) a trošku je poválíme a zpracujeme v mouce, aby se nelepily.
Z dílů uválíme delší „hady“ (můžeme zase použít mouku, aby se nelepily). Všech 6 hadů umístíme na pečící papír, konce všech dílů spojíme a upleteme vánočku (např. dle návodu na internetu). Ozdobíme ji mandličkami (vmáčkneme do otvorů v těstě).
Zakryjeme ji utěrkou a necháme ještě 1–1,5 hodiny kvasit. Rozpálíme si troubu na 220°C.
V misce si rozmícháme olej a sirup a pomocí mašlovačky potřeme vánočku (bude vypadat jako potřená vajíčkem). Papír přemístíme na plech a ten dáme do trouby.
Pečeme 10 minut. Poté snížíme teplotu na 180°C, případně ještě potřeme směsí sirupu a oleje (pokud je málo lesklá) a dopékáme cca 20–40 minut (kontrolujeme barvu, kdyby vánočka nebo mandličky začínaly moc hnědnout, přikryjeme pečicím papírem). Kontrolujeme špejlí (píchneme s ní do vánočky a měla by vyjít suchá).
Vánočku necháme vystydnout a až poté krájíme.
Dobrou chuť!
Praktické tipy:
- Aktivní kvásek připravíme tak, že vezmeme mateřský kvásek z lednice
(5 g) a „dokrmíme“ ho 50 ml vody a 50 g mouky (nejlépe celozrnné pšeničné, ale může být i žitná), zamícháme a necháme přes noc vykvasit. Vznikne aktivní kvásek. - Nejlepší je mouky si čerstvě namlít – buď v blenderu a pak prosít přes sítko, nebo v domácím mlýnku na mouku.
- Vánočku je nejlepší uchovávat zabalenou v utěrce.
- Pokud by byla vánočka tvrdá, stačí ji chvilku napařit na pařáčku.