Irský mech – léčivý dar z přírody, nebo prostě užitečný pomocník?

Už jste někdy slyšeli, že irský mech je zázračný dar z přírody, který údajně prospívá našim kloubům, vlasům a pokožce? Na mnoha webových stránkách věnovaných zdravému stravování se dostaneme k informaci, že obsahuje obrovské množství přírodního kolagenu. Má to ale jeden významný háček – tato tvrzení nejsou totiž pravdivá. Naši odborníci pro vás proto toto téma rozkrývají. Pojďme se s nimi podívat na to, co tato mořská řasa vlastně umí a k čemu nám je doopravdy prospěšná.

irský mech

seznamte se s irským mechem

Irský mech, známý také jako Puchratka kadeřavá neboli Chondrus crispus, je typ mořské řasy, která se přirozeně vyskytuje na skalnatých pobřežích Atlantského oceánu, především v Evropě a Severní Americe. Tato řasa je známá pro své unikátní vlastnosti a využití, jak v gastronomii, tak v kosmetice a farmaceutickém průmyslu.

Kolem Irského mechu panuje ale také spousta mylných informací. Jednou z nich je právě obsah kolagenu. Jak to tedy je?

Vegan by kolagen z principu asi jíst nechtěl

Kolagen se vyskytuje výhradně v živočišných tkáních. Je to dokonce nejběžnější živočišná bílkovina tvořící hlavně chrupavky, kosti, šlachy, hladké svalstvo atd. Jak by se tato typická živočišná bílkovina mohla tvořit v mořské řase?

Působením tepla se kolagen mění na želatinu, které se lidé stravující se rostlině, coby živočišné složce, samozřejmě vyhýbají a snaží se ji nahradit právě irským mechem, který dokáže utvořit gel. Skutečnost, že gel z mechu vypadá podobně jako želatina, je možná matoucí. Obě látky mají ale zásadně rozdílné účinky.

Je to právě živočišný kolagen, který se používá jako kloubní výživa a jako prostředek pro zlepšení kvality vlasů. Irský mech ho však bohužel neobsahuje.

Tip: Pro zdraví kloubů, vlasů a pokožky užívejte raději MSM. Je to přirozený zdroj síry, ze které se v těle tvoří látky regenerující kloubní aparát. Přírodní síra je také látkou důležitou pro krásu vašich vlasů a pokožky.

Výborný domácí pomocník

Irský mech je přírodní surovina, která nám skvěle slouží jako pomocná látka pro přípravu různých dobrot nebo kosmetiky. Hlavní kouzlo této řasy spočívá v jejích fyzikálních vlastnostech, jimiž jsou gelotvornost a schopnost emulgace.

Je to dobrý pomocník k tomu, aby nám dezerty lépe držely tvar nebo aby čokoládové rostlinné mléko neoddělovalo vrstvy. Navíc gel z irského mechu má oproti běžné želatině rostlinný původ. Na rozdíl od živočišné želatiny, obsahující zmiňovaný kolagen, však nemá žádné účinky na klouby, vlasy ani pleť.

irský mech v kosmetice

Tip: Věděli jste, že irský mech dokáže vytvořit také emulzi, tedy hladkou směs vodných a tukových částic jako třeba mléko? Pomůže spojit dvě fáze, které se od sebe neoddělují, do hladké směsi. Může být tedy užitečným nosičem, do nějž přimícháme aktivní látky nejen v kuchyni, ale i při výrobě domácí kosmetiky.

Klíčový je karagenAN

Jak vlastně ke vzniku desinformace o výskytu kolagenu v irském mechu došlo? Pravděpodobně někdo zaměnil dvě podobně znějící slova. Irský mech totiž ve velké míře obsahuje látku karagenan (neboli karagen).

irský mech a jeho využití v kuchyniKaragenan je (na rozdíl od kolagenu) sacharid, který má schopnost tvořit společně s vodou gel. Ze střeva se prakticky nevstřebává. K čemu je karagenan z irského mechu prospěšný?

  • Napomáhá hubnutí. Tím, že karagenan na střevní stěně vytvoří gelovou vrstvičku, pomáhá zpomalovat vstřebávání tuků a cukrů. Tato vrstvička může také částečně chránit střevní stěnu. Je však potřeba používat ho s mírou. Právě kvůli těmto vlastnostem by irský mech při dlouhodobém užívání mohl  paradoxně přispět ke stavu podvýživy.

  • Je to pomocník v kuchyni. Právě pro svou schopnost gelovatění je mech oblíbeným pomocníkem při přípravě (raw) dezertů. Poslouží stejným způsobem jako želatina, ale jak už bylo zmíněno, na rozdíl potravinářského želé má gel z irského mechu rostlinný původ.

recepty s irským mechem

Recepty s irským mechem

Irský mech se pro své želírující vlastnosti často využívá v raw kuchyni. Oproti agaru, který se musí krátce povařit, stačí irský mech pouze namočit.

Poměr vody a mechu není nijak určen. Odeberte si tolik suchého mechu, kolik ho chcete v receptu použít. Mech hodně nabude, takže stačí třeba hrst mechu proprat ve vlažné vodě, pak mech namočte do vlažné vody (zalijte vodou až po okraj nádoby) a nechte ho namočený cca 2 hodiny. Během této doby namáčecí vodu párkrát vyměňte a mech znovu properte. Takto připravený mech (bez namáčecí vody) už můžete použít. Když mechu namočíte víc, než právě spotřebujete, vydrží Vám bez problémů 5 dní v lednici.

Pomocí irského mechu si můžete během chvilky vytvořit veganský pikantní chedar sýr, lahodný mandlový sýr nebo jej lze skvěle využít jako alternativu klasického „bešamelu“ do raw omáček.


Co na to říkají další odborníci:

„O této rostlině panuje řada mýtů. Už název ,irský mech' je zavádějící – nejde totiž o mech, ale o ruduchu, červenou mořskou řasu puchratku kadeřavou. Chybně se také uvádí, že tato řasa obsahuje bílkovinu kolagen – tzv. živý rostlinný kolagen. Ve skutečnosti však obsahuje karagenan, který patří mezi polysacharidy.“ 

– Zdeňka Navrátilová, botanička, akademická pracovnice

„Chondrus crispus, mořská řasa známá také pod názvem ,irský mech', obsahuje mimo jiné polysacharid karagenan (též karagen). Tato látka má schopnost tvořit s vodou gel a využívá se například jako veganská alternativa k želatině. Nejedná se v žádném případě o kolagen, což je hlavní strukturní protein živočišných organismů.“

– Petra Kaucká, doktorka farmacie


Prospívá irský mech ještě nějakým způsobem?

Podobně jako další mořské řasy obsahuje některé minerály, ale na rozdíl od řas zelených (např. chlorella), hnědých (chaluhy) i dalších červených (například nori nebo dulsi) jen dosti malé množství. Když uvážíme, kolik gelu z irského mechu sníme třeba v jednom kousku dezertu, je toto množství takřka zanedbatelné.

Ačkoliv skutečnost irského mechu nevypadá tak oslnivě, jak ji vyobrazuje řada internetových článků, stále je tahle řasa neocenitelným kulinářským pomocníkem, protože svými vlastnostmi dokáže nahradit živočišné složky.

Kam dál?

  • V případě, že máte konkrétní problém nebo otázku, neváhejte se zeptat našich specialistů pro výživu a zdraví, kteří vám vše rádi vysvětlí a doporučí vhodný postup.
  • Co dalšího by vám nemělo chybět v raw kuchyni? Inspirujte se v této kategorii.

Súvisiace produkty

Podobné články

Proteiny – vše, co potřebujete vědět

Proteiny – vše, co potřebujete vědět

2018-04-06

Proteiny ovládly svět výživy. Kdokoliv cvičí nebo se trochu stará o svůj životní styl ví, že proteiny jsou prostě potřeba. Z šatny...

čítať celý článok

Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

2017-06-21

Hormonální rovnováha je základním kamenem našeho duševního i fyzického zdraví, a proto je potřeba ji opečovávat. Naštěstí tu máme mnoha...

čítať celý článok

Raw chedar sýr

Raw chedar sýr

2016-11-01

Lehce pikantní raw vegan chedar sýr je skvělý s krekry nebo zeleninovými tyčinkami. Je hotový za chvilku a zaručeně uspokojí vaši touhu...

čítať celý článok

Mandlový sýr se šalvějí

Mandlový sýr se šalvějí

2016-05-26

Netradiční a přitom lahodný sýr z mandlového mléka je skvělým pohoštěním pro romantickou večeři ve dvou. Podávejte s hroznovým vínem nebo...

čítať celý článok

všetky články