Našu predajňu v Brne už prevzalo Centrum Letokruh. Aj naďalej si tu môžete vyzdvihávať objednávky z nášho e-shopu.

Ledviny – to je, oč v zimě běží

Zima je již v plném proudu! Tak to vidíme pohledem současné západní civilizace. Dříve bychom však volili jiná slova, která vystihují mír tohoto ročního období. Vládu přebrala noc, v přírodě vše utichá, zpomaluje se, krajinu prostupuje klid, chlad a vše je zahalené do odstínů bílé a černé barvy. Ideální čas k rozjímání, odpočinek pro tělo i mysl. Pokud využijeme potenciál zimy k načerpání nových sil, na jaře nás místo únavy čeká elán pustit se do aktivnější části roku.

Dle východních nauk zima reprezentuje element vody. Voda rozpouští vyhaslý život a zároveň z ní vzniká nový. Podle tradiční čínské medicíny orgány, které chrání naši pomyslnou svíčku života (energii ťing), jsou ledviny.

  • představují rezervu, ze které čerpáme, nemáme-li dostatek energie z potravy a dýchání
  • „dobíjí baterky“ všem ostatním orgánům
  • zahřívají tělo na provozní teplotu
  • podporují trávící oheň
  • hospodaří s vodou
  • zajišťují transport živin a komunikaci mezi buňkami
  • odpovídají za tvorbu hormonů
  • souvisí se sexualitou a plodností

Jsou nazývány „božstvem plození dětí, zahaleným do šatů z tmavomodrého brokátu“. Partnerským orgánem je močový měchýř, jejich šperkem jsou vlasy a vyústěním uši. Velké a masité uši jsou známkou dostatku životní energie, ve starověké Číně byly proto obzvlášť ceněny.  

Nejvíce ledviny vyčerpává chlad, hluk, alkohol, drogy, stimulanty, toxiny z vnějšího prostředí, přemíra soli, cukru a živočišných bílkovin, intenzivní tělesná námaha, nadměrný sex, porod, nedostatek spánku, psychické přepracování, emoční zátěž a samozřejmě stres.

Pokud jsou ledviny oslabené nebo v nerovnováze, poznáme to dle tmavých kruhů pod očima, šumění v uších, úbytku vlasů, předčasného šedivění, špatného stavu kostí, kloubů a zubů, impotence, otoků a edémů, návalů horka, častých pocitů strachu, nedostatku energie a vůle dokončit své plány. Více o nerovnováze ledvin si můžete přečíst v našem článku o lunární ženě. 

Jak už to tak vypadá, západní životní styl holt ždíme naše ledviny. Jak o ně tedy lépe pečovat, aby nám energie neubývala?

1. Držet se v teple

To je pravidlo číslo jedna. Nezapomínejme na čepice, šály a rukavice, aby chlad neměl šanci proniknout do těla. Zejména ženy ocení, když do svého šatníku přidají bavlněný bederní pás, který bude oblast podbřišku a ledvin chránit dvojitě. Meridián ledvin začíná na chodidle, proto se držíme starého dobrého pořekadla „klid a nohy v teple“. Pokud se během dne v práci přistihnete, že máte studené nohy, zkuste si udělat pár dřepů, pohoupat se z paty na špičku nebo chodidla nahřejte pomocí horké vody v pet flašce. Co ledviny skutečně milují, to jsou teplé obklady ze zázvorové šťávy. Návod, jak zázvorový obklad vyrobit, naleznete v jednom z našich minulých článků.

2. Kumulovat vnitřní teplo

Stejně důležité je zahřívat se i zevnitř. Dobrými sluhy jsou čaj z čerstvého zázvoru, teplé snídaňové kaše, kompoty, polévky, vývary, luštěninové guláše, pečená kořenová zelenina a další pokrmy, které při své přípravě nastřádaly hodně tepla, jež se nám po jejich konzumaci příjemně rozlije v těle. Syrovou zeleninu a ovoce omezíme dle toho, nakolik jsme zimomřiví. Pokud vás v zimě od mrznoucích prstů neuchrání ani rukavice, vybírejte si jen zahřívající druhy, jako je rukola, křen nebo pórek. Pálivé koření jako chilli nás nespasí, jelikož otevírá póry, a umožňuje tak přístup chladu a větru do těla. Kurkuma a skořice, které krev rozproudí, jsou lepší volbou.

3. Přiměřeně se hýbat a milovat

Pohyb je důležitý, ale v zimě stačí i takový, u kterého se nezpotíme, nebo alespoň se snažíme minimalizovat riziko prochladnutí. Záludná situace nastává, když se zpotíme při zimních sportovních radovánkách, rozepneme si bundu, do toho si dáme alkohol, který také otevírá kožní póry, a můžeme mít zaděláno na chřipku, angínu nebo zánět močových cest.

Náš tip: Mějte při ruce esenciální olej Thieves. Při bolesti v krku kapejte 1 kapku přímo do krku, při zánětu močových cest rozetřete na oblast močového měchýře, pro zvýšení imunity natírejte na chodila.

Nachladnout takto můžeme i po sexu, pokud zůstaneme nazí a nepřikrytí. I s ním je v tomto období dobré to nepřehánět, jelikož orgasmus také vyčerpává energii ledvin. Sexuální aktivita, která není zakončena orgasmem, podle Tradiční čínské medicíny esenci ledvin neoslabuje. Co je to normální či nadměrná sexuální aktivita, je individuální. Co je pro člověka se slabou konstitucí ledvin nadměrné, to může být pro člověka s normální konstitucí obvyklé apod.

Ejakulace u mužů dle věku podle tradiční čínské medicíny:

Věk

Dobré zdraví

Průměrné zdraví

15

2x denně

1x denně

20

2x denně

1x denně

30

1x denně

obden

40

každý 3. den

každý 4. den

50

každý 5. den

každý 10. den

60

každý 10. den

každý 20. den

70

každý 30. den

nikdy

Zdroj: patentnimedicina.cz

4. Dostatečně odpočívat

Je přirozené, že se nám chce chodit spát dříve a vstávat později. Pokud máte tu možnost, poslechněte své tělo a dopřejte mu delší spánek a dostatečný odpočinek. Nejpozději bychom měli ulehnout ve 22 hodin. Před spaním si můžete promasírovat chodidla sezamovým olejem, který zahřívá.

5. Tonizující byliny

Svůj režim můžeme obohatit o adaptogenní byliny, které nám pomohou s navozením klidu a posilují ledviny, např.

Kdybyste si nebyli jisti, můžete se s námi poradit, která bylina je pro vás nejvhodnější. 

6. Potraviny doplňující energii ledvin

Ledviny podporují potraviny tmavé barvy, jako jsou borůvky, datle, rozinky, mák, melasa, černý sezam, fazole adzuki, černé fazole, černé olivy, dýňový olej, mořské řasy (ne denně, jsou chladné povahy), sójová omáčka, miso, mumio, houby, vanilkový lusk nebo karob.

7. Udržovat dobré vztahy

Partnerské neshody a vztahy s nejbližšími se odráží právě na ledvinách a močovém měchýři. Když máme zánět močového měchýře, chodíme často na malou podobně jako zvířata značkující si teritorium. Pokud trpíte na tyto neduhy, je dobré položit si otázku, zda vám někdo nenarušuje váš prostor.

Přejeme klidné a pohodové zimní dny. :)

Súvisiace produkty

Podobné články

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

Jarní detoxikace organismu: osvěžte své tělo a mysl

2024-04-04

Jarní očista, detoxikace, detox těla či jater – tyto pojmy se na nás s příchodem jara hrnou ze všech stran. Je opravdu nezbytné naše tělo...

čítať celý článok

Liposomální vitamin C: Objevte novou dimenzi výživy a zjistěte, jak se odlišuje od tradičních forem

Liposomální vitamin C: Objevte novou dimenzi výživy a zjistěte, jak se odlišuje od tradičních forem

2023-12-14

Vitamin C je nejznámějším vitaminem vůbec. Slýcháme o něm už od malička, kdy se do nás při nachlazení rodiče pokoušeli trochu toho céčka...

čítať celý článok

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

2023-11-01

Ashwagandha patří mezi nejdůležitější rostliny v ayurvédské medicíně a řadíme ji mezi adaptogeny. Může nám tedy pomoci lépe zvládat...

čítať celý článok

Máte ve svém těle dostatek minerálů?

Máte ve svém těle dostatek minerálů?

2023-07-06

Když se řekne „minerál“, nejspíš se vám automaticky vybaví něco, co byste hledali spíš v zemi – třeba křemen nebo nějaký jiný nerost. Ve...

čítať celý článok

všetky články