LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Rostlinná mléka z obchodů vs. domácí rostlinná mléka

Rostlinná mléka už dávno nejsou pouze záležitostí veganů nebo jedinců intolerantních na laktózu, stala se tak trochu trendem. A jak už to tak bývá se všemi trendy ve stravování, netrvalo dlouho, a rostlinným mlékům se podíval na zoubek i potravinářský průmysl.

Produkci se začalo věnovat hned několik firem a to dá rozum, že si je každá z nich přetvořila podle svého tak, aby mléka byla pro konzumenty chuťově atraktivnější a pro ně samotné výnosnější. Jinak řečeno spousta cukru, k tomu dobrý marketing a na světě jsou všechna ta rostlinná mléka zdobící sekci „zdravé výživy“ ve velkých i malých obchodních řetězcích.

Pokud jste to již neudělali a stále tato mléka kupujete, rozhodně doporučuji, abyste se jim při příštím nákupu pro změnu na zoubek podívali vy. Možná budete překvapeni, že většinou obsahují pouhých pár procent té rostlinné složky, po které jsou nakonec pojmenována.

Rostlinná mléka z obchodů navíc vychází z pravidla v přepočtu mnohem nevýhodněji a navíc vlastně platíme pouze za náhražku toho, co opravdu chceme. Například sójový nápoj je výsledkem smísení sójového oleje (většinou modifikovaného), kukuřičného škrobu, sójových bílkovin a celého spektra adivit, nejčastěji stabilizátorů a ochucovadel.

Ta původní rostlinná mléka, která si každý může velmi snadno vyrobit doma, obsahují vitamíny, minerály, vlákninu, vápník, bílkoviny a spoustu dalších jedinečných látek v závislosti na tom, o jaké rostlinné mléko se jedná. To vše jako bonus bez cholesterolu.

Pojďme si tedy vyrobit rostlinná mléka raději poctivě doma! Potřebovat budeme pouze danou surovinu, z níž chceme mléko vyrobit, vodu, mixér a plátýnko nebo náš bavlněný pytlík speciálně vyrobený pro přípravu rostlinných mlék. 

Kokosové mléko

„Sušený strouhaný kokos zalijte horkou vodou a nechejte několik hodin odstát“, přesně k takovému postupu nás nabádají ve všemožných receptech. Je to sice velmi jednoduché, ale pravdou je, že strouhaný kokos z obchodu byl během celého procesu, kterým prošel, než se dostal na pulty, zbaven většiny pro kokos charakteristických superlativ. A horká voda? Ta zničí zbytek cenných látek, která kokosu ještě zbyly.

Doporučuji si tedy raději kokosové mléko vyrobit z čerstvého kokosu, který běžně seženete za cenu pohybující se okolo dvacetikoruny. Pozor ale při jeho výběru! Velmi často se stává, že kokosy v obchodech bývají zkažené.

Skořápka čerstvého kokosu nemá být nikdy porušená. Všechny tři jeho otvory jsou uzavřené a při zatřesení s plodem slyšíte štěrchání co největšího množství tekutiny – kokosové vody. Někdy je to však sázka do loterie a i přesto, že vámi vybraný kokos prošel výše zmíněným testem, může vám doma po jeho otevření přichystat nepříjemné překvapení. Rozhodně se ale nenechávejte odradit, protože narazíte-li na opravdu čerstvý kokos, výsledek stojí za to.

Ingredience:

  • 1 čerstvý kokos
  • 1 l studené vody

Postup:

Kokos rozbijte. Kokosovou vodu plnou vitamínů B, vápníku, hořčíku, draslíku, antioxidantů a nespočtu dalších blahodárných látek vypijte (doporučuji vychlazenou z lednice, to je teprve lahoda). Dužinu vydlabejte a rozmixujeme společně s vodou. Nechte půl dne až jeden den v uzavřené nádobě v lednici a poté přeceďte přes pytlík na výrobu rostlinného mléka nebo přes plátýnko.  

Takto vzniklé mléko můžete ihned konzumovat nebo jej nechat v uzavřené nádobě v lednici. Pokud zvolíte druhou možnost, nebuďte překvapeni změnou konzistence. Od mléka se začne přirozeně oddělovat tuk a postupně na povrchu vytvoří celou vrstvu. Můžete ho použít při výrobě krémů nebo jej jednoduše rozmíchat v mléce.

Tip 1: Zbylou dužinu z ořechů, která vám zůstane v pytlíku při výrobě mléka, v žádném případě nevyhazujte! Jedná-li se o kokos, rozložte jej na plech vyložený pečícím papírem a při nízké teplotě nechejte nasušit na domácí strouhaný kokos. Zbytky můžete také hravě využít při výrobě korpusů na raw i ne-raw dezerty. Nebo do kaše či do jogurtu. Tady se opět fantazii meze nekladou.

Mandlové mléko

Mandlové mléko obsahuje velké množství draslíku a hořčíku. Navíc je díky své zásaditosti skvělým pomocníkem při překyselení organismu. To bývá často zapříčiněno stresem, kouřením nebo špatnými stravovacími návyky jako například nadměrnou konzumací cukru, bílé mouky či alkoholu.

Všechny zmíněné látky spouštějí v těle kyselé reakce a narušují tak rovnováhu mezi kyselinami a zásadami. Výsledek těchto složitých procesů potom sám o sobě zas tak složitý není - únava, zadržování vody v těle, bolesti hlavy, ale také vážnější problémy jako cukrovka nebo infarkt. Konzumace mandlového mléka vás před těmito neduhy samozřejmě nespasí, chce to spíše změnu životního stylu. Může však přispět k jejich zlepšení nebo prevenci.

Mandlové mléko doporučuji konzumovat v jeho přirozené formě tedy ničím nedoslazené. Nejen, že je lahodné samo o sobě, ale přidáním sladidel byste jej zbytečně o jeho jedinečnou vlastnost neutralizovat připravili.

Ingredience:

  • 2 hrnky mandlí
  • 4 hrnky studené vody

Postup:

Mandle nechejte namočené ve vodě 12-24 hodin před výrobou mléka, aby se v nich probudily všechny jejich blahodárné složky. Poté mandle propláchněte a společně s vodou rozmixujte. Nakonec opět oddělte dužinu od tekutiny pomocí pytlíku na výrobu rostlinného mléka nebo pomocí plátýnka.

Tip 2: Na internetu se můžete dočíst, že trvanlivost rostlinného mléka se odhaduje na 3-4 dny. To je sice pravda, avšak kdyby se vám mléko někdy do té doby nepodařilo zkonzumovat, určitě jej nevylévejte. Už jste někdy slyšeli o rostlinném kefíru? Vytváření živého probiotického nápoje, který příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, posiluje imunitu a v neposlední řadě zrychluje metabolismus, probíhá nejen u živočišného mléka, ale také právě u mléka rostlinného. Stačí přidat tibetskou houbu, aby se proces nastartoval. Výborný je například kokosový kefír.

Rýžové mléko

Benefitem rýžového mléka je jeho neutrální chuť, kterou lze skvěle zužitkovat při přípravě jak sladkých tak slaných pokrmů. Tento druh mléka si doma můžete vyrobit z vařené i z nevařené rýže.

Ingredience:

  • 100g rýže
  • 1 l studené vody

Postup při přípravě mléka z vařené rýže:

Rýži propláchněte a uvařte do měkka. Vodu slijte, zalijte 1 l čisté vody a rozmixujte. Nakonec přeceďte stejně jako u předchozích receptů. Ze zbylé rýže, která zůstane v pytlíku, můžete připravit například kaši nebo pomazánku.

Postup při přípravě mléka z nevařené rýže:

Rýži propláchněte, dejte do nádoby s vodou v poměru 1:2 (rýže:voda) a nechejte 12 hodin v pokojové teplotě. Vodu slijte, vyměňte za 1 l čisté vody a rozmixujte. Opět přeceďte.

Obdobný postup jako u výše popsaných receptů můžete aplikovat při výrobě mléka z ořechů, semínek či obilovin, jaké vás jen napadnou. Pokud budete tápat, jaký poměr rostlinné složky a vody zvolit, nikdy nic nepokazíte, budete-li se řídit obecným pravidlem 1:2 (rostlinná složka:voda).

Tip 3: Jste-li zvyklí na rostlinná mléka z obchodů, možná vás chuť toho pravého domácího trochu zaskočí. Pamatujte ale, že při domácí výrobě se fantazii meze nekladou a výsledná chuť je jen ve vaší režii. Chybí vám sladká chuť, na kterou, jste zvyklí u kupovaného mléka? Přimixujte například datle nebo kokosový nektar. Oříškovou chuť skvěle doplní i javorový sirup, ale pokud vaše srdce tíhne k jinému, jen směle do toho. Zkuste přidat také skořici, hřebíček, kardamom nebo muškátový oříšek. Mléko po nich pak bude krásně vonět. Pro milovníky čokolády je přidání kakaových bobů nebo kakaa jasnou volbou.

Súvisiace produkty

Podobné články

Křupavé pohankové müsli s konopným mlékem

Křupavé pohankové müsli s konopným mlékem

2016-02-29

Raw verze oblíbené snídaně. Konopné mléko připravíte v mžiku a pohankového müsli si stačí udělat zásobu. Zažene chuť na sladké a přitom...

čítať celý článok

Mrkvová polévka se zázvorem

Mrkvová polévka se zázvorem

2016-01-11

Tuto úžasnou pikantní polévku zjemněte třeba domácím kokosovým mlékem a ozdobte čerstvým koriandrem.

čítať celý článok

Mandlové mléko

Mandlové mléko

2015-10-21

Mandlové mléko k přípravě nápojů, dezertů a polévek.

čítať celý článok

všetky články