LETNÁ AKCIA: do 31. 7. nakúpite produkty z kategórie Na cesty o 15 % výhodnejšie. Použite kód LETO2024.

Svatý Mikuláš. Tradice štědrosti, která se nese napříč dějinami

Předvečer svátku svatého Mikuláše, který každoročně připadá na 5. prosince, asi nijak představovat nemusíme. Po městech a vesnicích chodí Mikuláš, anděl a čert – trojice, která obdarovává děti a často v nich budí posvátný respekt. Napadlo vás ale někdy, kde se vlastně tato tradice vzala a v čem spočívá její poselství?

Čas adventní se odjakživa pojil s půstem a tichým rozjímáním. Proto měly oslavy svátku Mikuláše v dobách našich předků spíš masopustní ráz. Po vsi chodil průvod, ve kterém bylo hned několik Mikulášů, čertů i andělů a doprovázelo je mnoho dalších masek. Podoba oslav se lišila kraj od kraje. V chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval sám. Nejenže se malých nezbedníků ptal, jak byli hodní, ale zkoušel je i z modliteb. Hodné děti obvykle dostávaly jablíčka, ořechy a cukrovinky. A ty zlobivé našly ve své punčoše syrové brambory nebo několik kousků uhlí.

Hledáte tipy na zdravé mikulášské balíčky a dobroty? V tom případě klikněte na tento odkaz a skočte do druhé poloviny článku.

Svatý Mikuláš z Myry

Koho si touto tradicí vlastně připomínáme? Mikuláš se narodil na konci 3. století v tureckém městě Patara do řecké křesťanské rodiny rybáře. Podle pověstí byl velmi zbožný a po smrti svého otce rozdal dědictví chudým a vydal se na cesty. Doputoval až do Myry, kde se stal biskupem. Jeho obliba mezi lidmi rostla i po smrti, a tak ho za svatého uznaly postupně všechny křesťanské církve.

Úcta a tradice

Uctívání svatého Mikuláše z Myry se postupně stalo součástí víry širokých vrstev a zvolna se šířilo i do dalších krajin. K jeho největší expanzi docházelo od 8. století v Rusku, jehož je patronem. Postupně se kult tohoto štědrého muže šířil i do dalších slovanských zemí a od 10. století také do Evropy, zvláště pak Německa, Francie a Anglie. 

Dnes můžeme po světě najít desetitisíce kostelů zasvěcených svatému Mikuláši. Jedním z takových míst je Basilica di San Nicola v Bari, kde jsou uchovávány jeho ostatky, ze kterých už po několik staletí vytéká tekutina, jíž jsou připisovány léčivé účinky. 

V Česku je svatému Mikuláši zasvěcena například katedrála v Českých Budějovicích, v Praze stojí kostel na Staroměstském náměstí, na Malé Straně a jeden barokní najdeme také ve Vršovicích.

Nejznámější mikulášská legenda

Mikuláš je známý hlavně pro svou štědrost a velkorysost. Není proto divu, že jeho postavu doprovází hned několik legend. 

Asi nejznámější z nich vypráví příběh o otci, který poslal své tři dcery do nevěstince, aby si vydělaly na věno a zabezpečily rodinu. Mikuláš jim prý oknem hodil do pokoje zlaťáky. Rodina tak unikla z dluhů a ženy se mohly přestat prodávat. 

Od té doby je svatý Mikuláš oblíbený pro svou štědrost vůči potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. A právě proto jsou oslavy jeho svátku, spojené s rozdáváním dárečků, které jsou pro děti předzvěstí blížících se Vánoc.

Tradice oslav sv. Mikuláše u nás a ve světě

I když se tradice spojené s oslavou sv. Mikuláše v různých krajích liší, všude jsou spojeny se štědrostí a rozdáváním dárků. U nás chodí Mikuláš přímo do domácností nebo nechává dětem dobroty za oknem. 

U našich sousedů na Slovensku, stejně jako u nás, navštěvuje děti 5. prosince vousatý Mikuláš v bílém biskupském rouchu. Avšak okolnosti nadílek smají svá specifika. Na Slovensku totiž navíc bývá zvykem si vždy „očistit a upravit“ kozačky (či jiné vysoké boty) a dát si je za okno, aby v nich mohly děti druhý den ráno najít svou odměnu. 

V USA se tato stará tradice oslavy svatého Mikuláše postupně přetvořila ve fenomén Santa Clause a byla posunuta až do období Vánoc. Odtud se šířila po světě, kde v různých kulturách nabývala rozličných podob a zvyků.

Mikuláš, čert a anděl dnes

U nás je svátek svatého Mikuláše jednou z mála původně lidových tradic, která přetrvala až do dnešní doby. Na památku smrti tohoto světce v předvečer 5. prosince chodí Mikuláš oblečený v tradičním biskupském oděvu s dlouhými bílými vousy. 

Mikuláš však nechodí rozdávat nadílku sám. Jako symbol dobra a zla ho doprovází čerti a andělé. Čerti se starají o symbolické trestání a strašení, zatímco andělé odměňují hodné. Ne vždy byl ale Mikuláš doprovázen. Andělé a čerti se k němu přidali až v moderní době, kdy vznikla větší potřeba postrašit a vychovávat děti.

Anděl, čert a Mikuláš se i dnes dětí ptají, zda byly hodné, a podle toho rozdávají dárky. Sladkosti a jiné dobroty jim tak zpříjemňují dny, které ještě zbývají do tolik očekávaných Vánoc. 

Jak vědomě prožít svátek sv. Mikuláše?

Přestože jsou v oslavách tradičního Mikuláše ve světě rozdíly, poselství zůstává stále stejné. Účelem dobrůtky nebo malého dárečku je potěšit druhé a pěstovat štědrost a laskavost vůči svým blížním. Obdarovat však můžete nejen děti, ale i své přátele a blízké, na kterých vám záleží. 


Co by v tradiční mikulášské nadílce nemělo chybět?

  • Čokoláda – mlsné jazýčky se jistě těší na nějakou tu dobrotu, kterou najdou ve svém balíčku. Přidejte do něj kvalitní lámanou čokoládu. Zaručujeme vám, že touto speciální čokoládkou s kešu oříšky potěšíte velké i ty nejmenší.

  • Ovoce a oříšky – aby nadílka nebyla jenom o sladkostech, přidejte do balíčku také nějaké mandarinky, pomeranče, bio oříšky a sušené ovoce jako třeba rozinky nebo datle. Kromě toho, že dodají vitamíny, také celou nadílku hezky provoní Vánoci.

  • Adventní kalendář – protože Mikuláš přichází na začátku Adventu, často přináší čokoládové adventní kalendáře. Ale co takhle letos děti něčím překvapit? Možná budou čekat jenom klasická okénka s čokoládou, ale když pak najdou originální, vámi vyrobený adventní kalendář, budou štěstím bez sebe.

  • Uhlí nebo brambora – zlobivé děti dostávají namísto nadílky uhlí. Nicméně i hodné děti můžete malinko poškádlit a přidat do mikulášského balíčku jednu bramboru nebo kousek uhlí jako takovou malinkou připomínku.:-)

Náš tip: Pokud si chcete usnadnit práci s hledáním zdravých a zároveň extra lahodných sladkostí, připravili jsme pro vás výběr toho nejchutnějšího z Vitalvibe. 

Do balíčku nezapomeňte přibalit tyto u dětí nejoblíbenější dobroty, které rozhodně nezklamou:

Pro ještě více zábavy a rodinné pohody můžete rovnou přihodit i balíček na výrobu vlastní lámané čokolády.

Udělat radost samozřejmě můžete i dospělým. A nemusí to nutně být pouze v podobě spousty laskomin a kdovíjakých dárečků. Někdy postačí, když si jen na druhé, které máte rádi, uděláte čas a prožijete s nimi klidný mikulášský večer. Třeba při hrníčku voňavé kávy nebo horkého kakaa.

***

Slavení Mikuláše je krásná tradice, která přetrvává navzdory času a moderní době. Kromě sladkostí a cukrovinek bychom ovšem neměli zapomínat také na jeho skutečné poselství. Svatý Mikuláš je v první řadě svátkem štědrosti a lásky k druhým. A takto bychom ho měli vnímat a prožívat. Inspirujme se jeho štědrými skutky. Pokud to v jeho nelehké době dokázal on, pak jistě i my můžeme být dnes ke svým blízkým láskyplní.

Přejeme vám krásného a štědrého Mikuláše!

Súvisiace produkty

Podobné články

Vánoční dopisy plné láskyplných slov

Vánoční dopisy plné láskyplných slov

2021-12-06

Dnes bych vás moc ráda inspirovala naším nejoblíbenějším vánočním dárkem, ke kterému se již osm let rádi vracíme. Pokusím se vás...

čítať celý článok

Udržitelné a etické Vánoce

Udržitelné a etické Vánoce

2020-12-04

Vánoce. To jsou třpytivé dekorace, množství speciálních dobrot, krásně zabalené dárečky a načančané vánoční stromky. V pozadí této...

čítať celý článok

Vitalvibe vánoční menu

Vitalvibe vánoční menu

2018-12-11

Kouzelné Vánoce jsou tady! Dejte si s námi vynikající štědrovečerní pokrmy, které nejen že skvěle chutnají, zachovají vám navíc i pocit...

čítať celý článok

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

2017-11-28

Slovo na 5, které se pojí s vánočními svátky? Ač by to měla být láska, často se jedná spíše o stres. Pojďme si říct, jak ho letos vůbec...

čítať celý článok

všetky články