SHORTENED OPENING HOURS: On Thursday, 29 February, our store in Brno will be open only until 15.00. On Friday, March 1, it will be open until 16.00. Thank you for your understanding.

Counselling: Irish Moss

Irish moss (Chondrus crispus ) is a species of red seaweed that grows in abundance in the reef areas of the Atlantic coast of Ireland, America and parts of the Pacific Ocean. It gets its name from where it is most abundant, in the seas...

product
What is your question?
Leave blank
 
Number of questions: 12

Matt 18. December 2023

Hello, I’d like to address my question about Irish Sea moss. Where the see moss was grown and harvested? Did you test it for heavy metals contamination?

View response
Nikol M.

Nikol M. Replied by:

Hello Matt,

the Irish moss is from Indonesia and yes, we have an analysis for heavy metals from our supplier. 

In case of any further questions, you can contact me at nikol.m@vitalvibe.cz

Have a wonderful day

Nikol

Oldrich 17. November 2020

Urcite ho nestaci iba preplachnut. Osobne som si pozrel kopec videii ako ho pouzit. Dokladne ho treba umyt. Budete prekvapeny kolko piesku z neho pojde. Dost ma prekvapilo ze bol ten piesok ciernej farby. Naviac som pri umyvani nasiel kusok nejakeho drotiku zamotaneho v riasach. Trosku mam obavy odkial skutocne pochadza, dufam ze nie z nejakej spinavej a zamorenej lokality. Po dokladnom umyti treba cez noc nehat namocit. Mozte do vody v ktorej sa namaca vytlacit jeden citron. Rano odporucam potom znovu preplachnut, inak bude mat taky rybaci zapach. Vlozit do mixera, pridat vodu, kusok menej vody ako rias a poriadne rozmixovat. Naliat do nadoby, zavret a dat do chladnicky. Gel vydrzi 3 tyzdne.

Este jedna vec ze po namoceni vo videach zbledol, moj nie, ostal taky do hneda, aj gel je do hneda.

View response
Ing. Petra Vašková

Ing. Petra Vašková Replied by:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den, pane Oldřichu,

čekali jsme na vyjádření od našeho dodavatele, proto píši až teď. Černý písek se někdy může objevit, protože irských mech pochází z místa, kde se vyskytuje právě černý lávový písek, určitě to však není dáno znečištěním lokality/prostředí. Dráty se používají při pěstování mechu, je možné, že tam zrovna ve vašem balení kousek zůstal. Děkujeme za tip na přípavu - návodů je spousta. I my doporučujeme po promytí řasy namočit v teplé vodě alespoň po dobu dvou hodin a až následně rozmixovat.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem k dispozici na 732 690 885 nebo petra.v@vitalvibe.cz.
Přeji pěkný den,
s pozdravem
Petra

Maria Brožová 16. August 2020

Dobrý den,
je Váš irský mech sušený?
Děkuji,
Maria

View response
Ing. Petra Vašková

Ing. Petra Vašková Replied by:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den, paní Brožová,

irský mech je konzervován pouze mořskou solí, není sušený.

V případě dalších dotazů jsem k dispozici na 732 690 885 nebo petra.v@vitalvibe.cz.
S přáním pěkného dne,
Petra

Lili 7. December 2017

Dobry den,
je tento irish moss 'wild harvested'? (alebo pestovany?)
Takisto by ma zaujimalo, ci obsahuje 'Carageenan' - alebo to je druh 'Gracilaria' (ktora nema absolutne ziadny Carageenan, je teda idealna)?

Dakuejm za odpoved,
Lili

View response
Lenka Sobková

Lenka Sobková Replied by:

Dobrý den, Lili,náš irský mech je "wild harvested" a je to speciální druh Kappafycus Alverezii (má lepší stabilitu než Gracilaria a nehrozí tak znehodnocení mechu při skladování).Karagenan (neboli karagen) obsahují přirozeně všechny druhy Chondrus crispus, tedy irského mechu. Je to totiž přesně ta látka, která má želírovací vlastnosti.Názor, že karagen je škodlivý, je velmi zjednodušující a nepřesný.. Už proto, že existují základní tři typy karagenů, které se přirozeně vyskytují v červených řasách. Druh Chondrus crispus je charakteristický právě obshahem těch dvou typů, o kterém máme z mnoha studií potvrzenou jeho bezpečnost.Není proto vhodné zaměńovat účinky těchto dvou bezpečných druhů karagenů, za třetí typ (který v některých případech může vyvolat potíže), nebo dokonce za rozštěpený karagen, který bývá používán při věděckých studiích na protizánětlivé účinky léků.Věřím, že přesnější informace přispějí k tomu, že Irský mech budete Vy i další zákazníci užívat bez obav a bude přinášet radost.Přeji Vám krásný den :)Mgr. Lenka Sobková

Pavlína 29. November 2017

Ahoj, zajímá mne, zda je irský mech sušený nebo čerstvý.
Děkuji za odpověď. Pavlína

View response
Lenka Sobková

Lenka Sobková Replied by:

Dobrý den, Pavlíno,irský mech je distribuován usušený.Přeji Vám krásný den :)Lenka Sobková

Maria 15. October 2017

Dobrý den, je tento sušený irský mech raw? Jaký je rozdíl ve vlastnostech (kolagen....síla působení, čistota) mezi sušeným a čerstvým, který je také na trhu? Mohu si to představit tak, že po namočení je i ten sušený naprosto stejný jako čeerstvý nebo ztrácí na účinku? A poslední otázka: je rozdíl v kvalitě i.m. z Indonézie a z Atlantického oceánu u pobřeží Evropy? Děkuji za zodpvězení předem, Maria

View response
Michaela Ptáčková

Michaela Ptáčková Replied by:

Krásný den, Mario,ano, mech je sušený přirozeně na sluníčku. Nikdo z nás s čerstvým mechem nepracoval, proto nemohu poskytnout srovnání, stejně tak ohledně země původu. Tento sušený po namočení nabobtná a změkne, stačí ho pak pouze propláchnout a rozmixovat s vodou na gel. Na účinku rozhodně neztrácí. Nejlépe vyzkoušet a udělat si vlastní názor, já s ním pracuji ráda, přidávám ho do dezertů a semínkových nebo ořechových pomazánek.
(Ještě bych pro úplnost ráda podotkla, že irský mech neobsahuje kolagen, nýbrž karagen.)
Věřím, že budete spokojena.S pozdravem Michaela

Barbora 30. May 2017

Hezký den,
existuje prosím nějaké doporučené dávkování či poměr mechu a vody, jako je tomu třeba u agaru - kolik dát mechu například na 500 ml vody, aby gel měl tu "správnou" konzistenci.
Předem děkuji za případnou odpověď.

View response
Eva Dudíková

Eva Dudíková Replied by:

Dobrý den Barboro,

poměr vody a mechu není nijak určen. Většinou ho zalévám až po okraj nádoby, ve které ho máčím.
Odeberte si tolik suchého mechu, kolik ho chcete v receptu použít. Mech hodně nabude, takže stačí třeba hrst mechu proprat ve vlažné vodě, pak mech namočte do vlažné vody (zalijte vodou až po okraj nádoby) a nechte ho namočený cca 2 hodiny. Během této doby namáčecí vodu párkrát vyměňte a mech znovu properte. Takto připravený mech (bez namáčecí vody) už můžete použít do dezertů, raw chlebů, smoothie, raw sýrů, pudinků atp. Dá se využít třeba tam, kde byste jinak dala psyllium nebo želatinu. Když mechu namočíte víc, než právě spotřebujete, vydrží Vám bez problémů 5 dní v lednici.
S pozdravem
Eva

Michal 31. October 2016

chtěl bych se zeptat kde bych koupil irsky mech v prodejne v Brně

View response
Sandra Zlatkovská

Sandra Zlatkovská Replied by:

Dobrý den Michale,

Irský mech můžete zakoupit u nás na prodejně Vitalvibe na adrese Veveří 127, Brno, 61600. Prodejna je naproti zastávky Tábor.

S pozdravem, Sandra Vitalvibe

Kateřina 9. September 2016

Dobrý den:) mech je u vás dražší než jinde, v čem je jiný? protože nemáte spirulinu prášek, tak váhám zda objednat u vás
děkuju
Kateřina

View response
Sandra Zlatkovská

Sandra Zlatkovská Replied by:

Krásný den, dělala jsem si průzkum po internetu ohledně irského mechu a nenašla jsem produkty nižší ceny. Našla jsem irský mech sušený, který slouží k přípravě čaje. Pakliže se zajímáte o Irský mech sloužící k vaření jako alternativu želatiny, ceny jsou všude velmi podobné, nebo dražší. Spirulinu Vám v tento okamžik můžeme nabídnout ve formě tablet, nebo Spirulinu křupavou a Spirulinu pikantní. Tu velice doporučuji jak z hlediska chuti, tak jako příjemné zpestření různých pokrmů, například salátů. Sandra Vitalvibe

Řezníček 1. September 2016

Dobrý den, nedávno jsem z vašich stránek zakoupil irský mech, a nejsem si jistý, jestli bílý povlak na mechu není plíseň? Prosím o zprávu. Na vaši žádost pošlu fotku mechu v původním obalu. Uvažuji o navrácení zboží. Děkuji. S pozdravem KŘ

View response
Sandra Zlatkovská

Sandra Zlatkovská Replied by:

Krásný den pane Řezníčku,
Bílý povlak jsou zbytky soli, které se na Irském mechu zůstaly během procesu zpracování. Je to tedy naprosto v pořádku a normální, nejedná se o žádnou vadu ani plíseň. I na fotkách na našem e-shopu jej můžete vidět. Tento povlak je v každém balení. Před zpracováním Irský mech důkladně propláchněte a soli se takto zbavíte.
S pozdravem Sandra Vitalvibe

Hana Hodoušová 19. June 2016

Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi sušeným a nesušeným Irským mechem?

View response
Sandra Zlatkovská

Sandra Zlatkovská Replied by:

Dobrý den paní Hodoušová, Irsky mech, který nabízíme je v RAW kvalitě. Všechny nutriční hodnoty, vitamíny a minerály jsou tedy zachovány. Sušený mech je konzervován přirozeně se vyskytující solí, jeho benefitem je tedy delší trvanlivost. Ve zpracování velký rozdíl nespatříte, protože oba - sušený i nesušený musíte po dobu několika hodin namáčet.

Jakub Vašíček 20. October 2015

Dobrý den, nemáte náhodou Irský mech i ve větším balení např. 0,5kg?

View response
Michaela Ptáčková

Michaela Ptáčková Replied by:

Krásný den, Jakube, zatím nemáme. Pro individuální poptávky v rámci velkoobchodní spolupráce kontaktujte prosím mého kolegu Lukáše na velkoobchod@vitalvibe.cz.