SUMMER SALE: until July 31st, you can buy products from the category For travelling at a 15% discount. Use code LETO2024.

Code: 1545

Magu's secret
We are sorry, but this product is no longer in our offer.

Magu's secret

Manufacturer: Dragon Herbs

Reviews: ()

We tested

„I study traditional Chinese medicine and I like to recommend this mixture of synergy herbs to women to support the hormonal system and strengthen the psyche. Because a woman's health and vitality are related to the balance of the hormonal axis. And nowadays, a number of common habits weaken us - stress, strain and looking at the computer. Angelica or, for example, dangshen or peony, contained in Magu, have been used by women in China and also in our herbalism for centuries.“

Pavla Limlová, store support and promoter of traditional Chinese medicine

Need help?

Customer service: (+420) 533 534 711

Ask question online

When ordering over 80,89 €

Free shipping

 • Details
 • Properties
 • Counselling (13)
 • Reviews (0)

We apologize for the unavailability
We are sorry that this product is not available. In the current covid situation we are unable to get it to the Czech Republic due to flight restrictions. We are working on it as best we can. We are looking for other shipping methods or alternative goods that we could offer you as a substitute. We ask for your patience.

Magu's Secret

A carefully selected combination of herbs helps to achieve the inner state of a "goddess" - a balanced, healthy, beautiful, free being with conscious power over her life. The "goddess woman" stands in contrast to the repressed and stressed woman who feels she is a victim of circumstance. According to Traditional Chinese Medicine, this natural elixir will stir your energy and get the blood flowing in your veins.

Magu's Secret

What will it help with

Health/vitality

 • Harmonizes the female body
 • Reduces the impact of stress on the body and mind
 • Beneficial for the stomach lining (especially during stress)
 • More...

Sport

 • It is a suitable supplement for active women and men
 • Increases the body's and mind's performance during sports
 • Reduces the impact of physical exhaustion on the body, including the hormonal system
 • More...

Ingredients and active ingredients

Lycopene
Antokians
Ferulic acid
Sitosterol
Flavonoids
Silicon

Who is Magu's Secret especially suitable for?

For women who are active

Reduces the impact of everyday stress on the body and mind. Protects the sensitive stomach lining. Prevents "black thoughts" from controlling your mood.

For the woman seeking hormonal balance

It has a beneficial effect on the level of prolactin, a hormone that the body produces in increased levels during stress, thus harmonising the entire hormonal system.

For the woman who would like to lose weight

Wakes up your slow metabolism so you lose weight faster. You will be mentally strong and balanced during weight loss.

For women studying, working and on maternity leave

Helps with concentration and overall leads to mental balance. Plus, you won't forget everything all the time.

For the athlete with a spine

Reduces the impact of high sports intensity on the body and mind. Helps you to have a beautiful, strong and resilient body.

For the male athlete

Even after a very intense workout, you will not feel so tired. To reduce the effects of physical and mental stress.

The story and secrets of the goddess Magu

Read Full Story

Legend has it that Magu lived in poor circumstances in the 5th or 6th century AD. She made her living as a seamstress and her father as a horse breeder, whom she often helped with his work. One day she received a peach from a stranger, but instead of sharing it with her father, she gave it to a poor woman on the street. Magu still wanted to prepare a meal for her later from her own supplies, but when she returned to the street she found a peach-colored stone instead of the woman.

Magu planted the stone and tended it until it grew into a peach tree. It later bore fruit for all who needed its fruit. Soon, people discovered that the fruit of this tree was miraculously healing, and Magu was labeled a goddess who possessed the elixir of life.

Bohyně Magu's

Recommended dosage

3 capsules twice daily with water (unless otherwise recommended)

Did you know...

 • The treasure of Magu's Secret is ferulic acid extracted from the root of Chinese angelica. It is a ready protector during stress and physical exertion. It is used a lot by athletes (especially strength athletes) because it increases physical strength and can relieve the feeling of fatigue. It also improves mood by promoting the release of endorphins.
 • Angelica is also known to contribute to healthy libido by harmonizing hormonal balance. Thus, it has an effect on the overall improvement of the sexual experience.
 • More interesting...

Ingredients

 • Clanoprache chinensis fruit
  (Schisandra chinensis - fructus)iv>
 • Chinese cowberry fruit
  (Lycium chinensis - fructus)
 • Chinese angelica root
  (Angelica sinensis - radix)
 • White peony root
  (Paeonia lactiflora - radix)
 • Claw root
  (Codonopsis - radix)
 • Cynomorium nail
  (Cynomorium songaricum - herba)
 • longan fruit
  (Dimocarpus longan - fructus)
 • Pullulan plant capsules
 • Rice powder

Suitable combinations

Secret Ceres

An excellent complement to Magu's Secret for women prone to frequent vaginal infections or in case of psychosomatic problems.

Detail

B-Komplex

In case of prolonged stress, strain, fatigue or during sports, a natural source of B vitamins goes hand in hand with Magu's Secret.

Detail

Complete Power

Fills you up and gives you energy! In addition to its beneficial effects on health, it positively influences the weight loss process.

Detail

Essential oils

Their power protects us during stress, susceptibility to infections and many other specific problems.

Detail

Data sheet

Weight including packaging50 g
Form:vegan capsules
Quantity100 capsules
Country of Origin:China
Vegan:Yes
Gluten-Free:Yes

Selection of questions from Counselling

You can ask a question here and our experts will try to answer it.Věra 9. June 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala na doplněk stravy. Týká se začínajícího přechodu, dle krevních vyšetření hormony na hranici. Již tři měsíce nemám menstr. cyklus. Děkuji za odpověď. Věra L.

Ing. Petra Vašková odpověděl:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den, paní Věrko,

v období klimakteria by Vám od nás mohlo pomoci hned několik doplňků. Ať už to jsou fuknční houby (zejm. reishi a cordyceps), kořeny (maca, ashwagandha), bylinky (zejm. andělika čínská) a nebo včelí pyl. Odkazy na doplňky posílám níže.

https://www.vitalvibe.eu/cs/super-potraviny/184-ashwagandha-bio.html
https://www.vitalvibe.eu/cs/super-potraviny/173-maca-bio-prasek.html
https://vitalvibe.eu/cs/super-potraviny/41-vceli-pyl-bio.html
https://www.vitalvibe.eu/cs/byliny-caje-a-kava/738-magu-s-secret-bylinna-smes-pro-zeny-dragon-herbs.html
medicinální houby v tinktuře nebo ve formě nápoje: https://www.vitalvibe.eu/cs/47-funkcni-houby

V případě dalších dotazů jsem pro Vás k dispozici na 732 690 885 nebo petra.v@vitalvibe.cz.
Přeji krásný den,
s pozdravem,
Petra

Anna P. 8. February 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je vhodné užívat přípravek MAGU'S SECRET i v šestinedělí, případně během kojení? Děkuji za odpověď.

Ing. Petra Vašková odpověděl:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den,

Magu´s Secret v šestinedělí (při kojení) nedoporučuji užívat. Byliny v něm obsažené snižují hladinu hormonu prolaktinu, který stimuluje produkci mateřského mléka.

V případě dalších dotazů jsem k dispozici na 732 690 885 nebo petra.v@vitalvibe.cz.
Přeji pěkný den,
s pozdravem,
Petra

Magika 9. December 2019

Dobrý den, je pro mě tento produk vhodný jako doplněk při čištění se od 5 let používané nízkohormonální intikoncepce a pokusit se připravit tělo a optimalizovat podmínky pro otěhotnění? pokud ne, doporučíte mi prosím něco jiného?
Budu ráda za Vaše rady, info.

Ing. Petra Vašková odpověděl:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den,

ano, vybrala jste skvělý doplněk, protože přirozeně upravuje hormonální rovnováhu u žen. Zaměřila bych se případně i na očistu orgánů, které měly práci se zpracováním antikoncepce - zejména tedy očistu jater. Vysokou koncentraci účinné látky - ostropestřce mariánského - naleznete v doplňku Liver Rescue.

Přeji pěkný den,
s pozdravem,

Petra

L.T. 13. November 2019

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jaký Váš produkt mám zvolit? Mám problém s nepravidelnou a chybějící menstruací. Mám pocit, že se jedná o psychický blok, stud a sevření, zároveň bych ráda i podpořila tělo a hormonální rovnováhu. Zaujal mě produkt Magu´s Secret. Mockrát děkuji předem za odpověď.

Ing. Petra Vašková odpověděl:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den,

příčin nepravidelné menstruace může být celá řada, nejčastěji se však jedná o poruchy rovnováhy hormonů (estrogenu a progesteronu), které ovlivňují pravidelnost menstruačního cyklu. Hormonální nerovnováhu ovlivňují stresové situace, změna antikoncepce, změna prostředí a další. Nepravidelná a chybějící menstruace je tedy velmi komplexním problémem. Nezapomeňte, že Vaše tělo se musí cítit bezpečně pro to, aby mohlo menstruovat (tedy pro to, aby potenciálně počalo a porodilo dítě). Máte-li velmi nízké procento tělesného tuku (jste- li velmi hubená), tělo se určitě bezpečně necítí a může to být také jeden z důvodů. Produkt Magu´s Secret by Vám mohl pomoci, zejm. díky extraktu z plodu klanoprašky a Cynomorium songaricum, které mají vliv na správnou funkčnost vaječníků. Blahodárné účinky má i kořen anděliky lékařské.
V případě nepravidelného menstruačního cyklu se využívá i tyčinka Secret Ceres (https://www.vitalvibe.eu/cs/kosmetika/448-secret-ceres.html) a já osobně mám výborné zkušenosti s produktem z TČM: Nápoj nebeské víly (https://www.tcmeshop.cz/bylinne-napoje/104-napoj-nebeske-vily-8594064359884.html?gclid=CjwKCAiA8K7uBRBBEiwACOm4d_3ROh44nRu_Lg3XcV1dyi0S9OU7fZdQLlei2bpeYW0qsyY2IVlsARoCmm4QAvD_BwE).

V případě dalších dotazů jsem Vám k dispozici na tel. č. 732 690 885.
Mějte krásný den,
s pozdravem, Petra

Gabriela 30. September 2019

Dobrý den je prosím MAGU'S SECRET, BYLINNÁ SMĚS PRO ŽENY vhodná pro těhotné? Děkuji, krásný den :)

Ing. Petra Vašková odpověděl:

product specialist, holistic nutrition consultant

Dobrý den, paní Gabrielo,

Magu´s Secret obsahuje extrakt z plodu klanoprašky čínské, který se podílí na snižování hladiny prolaktinu. Prolaktin je v těhotenství naprosto nezbytný pro růst mléčné žlázy a následně tvorbu mléka po porodu...Z toho důvodu tento doplněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Přeji krásný den,
s pozdravem, Petra

Ask a question All questions (13)

Váš dotaz byl úspěšně odeslán našemu týmu. Děkujeme za otázku!
Hide the form
Leave blank
Name
Question
 

We can't share all information
about this product with you

Due to legislation, we can write very little about some products.

Our long-term customers know the products in depth and come back for them. We also encourage you to do your own research and make a conscious decision about what your body needs.

Jan Noah
Founder of Vitalvibe