Dýňová kaše z hnědé rýže s chai kořením, kokosovým jogurtem, praženými mandlemi, ostružinami a datlemi
Dýňová sezóna začíná koncem léta, vrcholí v říjnu a podle mě by nikdy neměla končit! Množství druhů a variabilita použití jsou téměř nekonečné. V zimě bychom z dýní měli čerpat uložené letní slunce – rozzáří všechna naše jídla. Navíc je dýně skvělým zdrojem živin. Je bohatá na antioxidanty, draslík, betakaroten, vitamín C a vlákninu.
Raňajky Všeobecná Kokosový olej
Kromě tradiční polévky nebo rizota ji můžete zakomponovat i do sladkých jídel. Upečená dodá krémovost a sladkost i ranním kaším. Naučím vás rýžovou kaši, ale ráda dýni přidávám i do ovesné nebo jáhlové kaše. Tu mě naučila kamarádka z Běloruska a nedám na ni dopustit.
Ingredience na 2–3 porce:
- 100 g hnědé kulatozrnné rýže
- kokosový cukr podle chuti
- 100 ml kokosového mléka
Pyré
- 300 g dýně
- 1 lžíce kokosového oleje
- 3 bio Medjool datle na oslazení
Koření
- ½ lžičky mletého zázvoru
- ½ lžičky skořice
- špetka mletého badyánu
- muškátový oříšek, perníkové nebo chai koření podle chuti
Postup:
Dýni rozkrojíme a vydlabeme semínka. Nakrájíme na čtvrtiny, zakápneme kokosovým olejem a pečeme do měkka v troubě vyhřáté na 190 °C. Poté necháme krátce zchladnout. Vychladlou dýni rozmixujeme s vypeckovanými datlemi do jemné pasty. Dýně by měla zůstat vláčná, pokud je ale při mixování příliš hustá, což se může stát u starších a škrobovějších kusů, přidáme trochu vody. Takto připravené pyré můžeme uchovat v lednici minimálně 3 dny, nebo si vytvořit zásobu do skleniček, které zakonzervujeme zavařením a budeme je tak mít při ruce pokaždé, když přijde chuť.
Mezitím v menším hrnci zalijeme rýži 300 ml vody, zakryjeme pokličkou a vaříme pomalu do změknutí a vyvaření vody. Do uvařené rýže vmícháme 200 g dýňového pyré, kokosové mléko a koření. Krátce povaříme, aby se chutě propojily, a nakonec zakápneme citronem či limetkou.
Rozprostřenou kaši na talíři nebo v mističce ozdobíme fíky, ostružinami, opraženými bio mandlemi, kokosovým jogurtem či bylinkami. Fantazii se meze nekladou...
Dobrou chuť!
Můj tip, jak využít vše do posledního semínka:
Dužinu a semínka určitě nevyhazujte! Můžete z nich uvařit výživný vývar. Já si všechny odkrojky schovávám v mrazáku, dokud nenastřádám dostatečné množství. Uvařím z nich potom skvělý zeleninový vývar, do kterého stačí přidat miso a základ pro všechna jídla je na světě. V chladných měsících ho popíjím z hrnečku.