SHORTENED OPENING HOURS: On Wednesday, Thursday and Friday, our store in Brno will be open until15.00. Thank you for your understanding.

Code:

Chlorella Manna™ powder
We are sorry, but this product is no longer in our offer.

Chlorella Manna™, Powder

Manufacturer: HealthForce

Reviews: ()

We tested

„I like to add chlorella to salads. Thanks the contain of nutrients cleansing organism, detoxing body from harmful substances and in addition, it supplies energy.“

Ing. Jan (Petr) Noah, business owner, CEO and raw food enthusiast

Need help?

Customer service: (+420) 533 534 711

Ask question online

When ordering over 80,89 €

Free shipping

 • Details
 • Properties
 • Related articles (2)
 • Counselling (10)
 • Reviews (1)

Chlorella Manna™, Chlorella sorokiniana UTEX 1230 (formerly known as Chlorella pyrenoidosa, before it was taxonomically reclassified by the scientific community) is the only plant on the planet that can grow four times larger in less than a day. It contains chlorella growth factor (CGF), which consists of amino acids, beta glucans, nucleic acids, peptides and polysaccharides. These micronutrients work together to synergistically enhance each other's effects.

This chlorella is unique because of its TruGanic™ growing technology (higher quality than the organic BIO standard)*, and is then carefully dried at a low temperature to preserve its energy, enzymes and other temperature-sensitive elements. Once dried, it is stored in dark glass bottles with a unique metal cap and oxygen absorber, which protects 100% of the nutrients (creating a vacuum). The glass is recycled and recyclable, does not off-gas and does not release toxic gases when melted.

Positive effects of chlorella

 • is a helper for those dealing with digestive tract problems
 • may be useful for chronic constipation (however, it is necessary to follow a drinking regime)
 • supports normal blood formation due to its high iron content and the green pigment chlorophyll, which is structurally similar to human haemoglobin (red blood pigment)
 • thanks to its iron content, it helps to reduce the level of fatigue and exhaustion, which is why green foods are used in spring cleanses
 • thanks to its iron and β-carotene (provitamin A) content, it contributes to the normal function of the immune system
 • it contains essential amino acids, which our body needs to absorb from the diet because it cannot make them on its own
 • thanks to its content of chlorophyll, essential amino acids, iron and other vitamins, minerals and trace elements, it contributes to a feeling of vitality


Method of use

Recommended dosage: Start taking 1/4 teaspoon and gradually increase to 1 teaspoon daily. Add to water only.

Contamination:

Not recommended to be consumed together with vitamin C.

If taking medication, always take chlorella 1 hour apart.

If taking blood thinners (Warfarin), consult a physician and pharmacist when taking chlorella.Read more

Ingredients: 100% Chlorella(Chlorella sorokiniana) with disintegrated cell wall.

TruGanic™
This is a very strict US food quality standard that meets at least as strict criteria as BIO. The TruGanic™ standard was created by Jameth Sheridan, a HealthForce physician, to demonstrate absolute purity.

TruGanic™ labeled products must undergo a series of tests to prove that they are 100% free of pesticides, insecticides and herbicides, absolutely GMO-free and have zero radiation. No binders, fillers, isolates, chemical solvents or other additives are used in the manufacturing process. All products are naturally gluten-free.

Health Force ensures the smallest possible carbon footprint and the most environmentally friendly growing practices. It is important to them to support ethical and sustainable farming practices and to purchase as many ingredients locally as possible.

As such, TruGanic™ certified food supplements are designed to achieve the best possible nutritional benefits.

Origin.

Nutritional values1 serving (1 teaspoon =1.5 g)
Energy value21 kJ / 5 kcal
Fats0 g
of which saturated0 g
Carbohydrates1 g
of which sugars0 g
Fibre0,01 g
Protein1 g
Salt**0 g
β-carotene (provitamin vit. A)970 µg (10 %*)
Calcium10 mg (1,25 %*)
Iron2,4 mg (17 %*)
Chlorophyll49,35 mg

*Reference intake value

Warning: Dietary supplement, not intended as a substitute for a varied diet. Do not exceed the recommended daily dosage. Keep out of reach of children. Not intended for children under 3 years of age. If you are pregnant or nursing, consult a physician before use. Contains moisture absorbers which should be left in the bottle until used.Why do we guarantee HealthForce SuperFoods products?

The mission of HealthForce SuperFoods is to help people return to a state of natural health and inner contentment. This uniquely American brand delivers the purest and most effective natural dietary supplements.

HealthForce SuperFoods products are characterized by the combination of exclusively plant-based ingredients with sophisticated manufacturing processes that replicate nature.

The company was founded out of sheer passion in 1990 by holistic medicine physician Jameth Sheridan, D.H.M along with Kim Sheridan - a natural nutritionist. They wanted to bring the world unique herbal blends, based on scientific knowledge, that have complex supportive effects. Their detox products, functional superfood blends or herbal extracts carry superior quality, uncompromising purity and maximum efficacy.

The original TruGanic™ seal of quality takes the safety of the products even further than conventional organic certification. Numerous laboratory tests regularly demonstrate the absolute absence of pesticides, herbicides, insecticides, radiation, GMOs and gluten. HealthForce SuperFoods products are not tested on animals, do not use gelatin capsules, and make maximum use of environmentally friendly manufacturing and packaging practices. This, of course, puts them in line with all the principles of ethical veganism.

Data sheet

Form:Powder
Country of Origin:Taiwan
Raw:No
Vegan:Yes
USDA Organic:Yes
Gluten-Free:Yes
TruGanicYes

Selection of questions from Counselling

You can ask a question here and our experts will try to answer it.alena 4. October 2017

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na informace k chlorelle manna v prášku. Jaký je původ. V úvodních informací máte zemi Hainoi, ale po rozkliknuti to je Thaiwan nebo Korea pokud se jedná o tablety. A pokud je proces výroby odlišný od původu země. Na jiných stránkách stejný produkt uvádějí pěstováním in vitro - právě v Koreji. Poslední dotaz by se týkal kvality. Produkt je označen jako TruGanic, který by měl splňovat přísnější normy než bio. Máte nějaké svoje nezávislé testy které by to potvrzovaly. (trochu na mě působí nedůvěryhodně pokud někdo vytvoří certifikát kvality a pak na něm postaví svoji značku - healthforce). Snažím se najít kvalitní produkt na našem trhu, protože výběr je velký a získat kvalitní informace o produktech je někdy těžké. Prosím neberte můj dotaz jako rýpání, pouze jako spotřebitel bych chtěla mít jistotu o kvalitě produktu.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného dne
A. Malá

Michaela Ptáčková odpověděl:

Krásný den, Aleno,

děkujeme za dotaz, zemí původu je Thaiwan, informace na webu sjednotíme. Tato chlorella je skutečně pěstována indoor, tzn. v tancích pod umělým světlem. Takto pěstovaná je zaprvé 100% chráněná od nečistot z životního prostředí a zadruhé si nevytváří tak silnou buněčnou stěnu jako v přírodě. K její dezintegraci stačí pouhé usušení. Tímto dosahuje chlorella manna až 90% stravitelnosti. Naprosto rozumím Vašim obavám, nicméně už i samotné balení produktu (tmavé sklo) ukazuje na nadstandardní kvalitu. My této značce plně důvěřujeme, své testy neprovádíme.

S pozdravem Michaela

František 10. June 2016

Dobrý den .. Jaká je využitelnost a stravitelnost této chlorely?

Sandra Zlatkovská odpověděl:

Krásný den Františku, Chlorella Manna má tenčí buněčnou stěnu než jiné druhy chlorel, díky čemuž dosahuje vysoké stravitelnosti. Využitelnost této chlorely přesahuje 90 %. Tato chlorela je jedna z nejlepších na trhu. Značka HealthForce vyrábí jedny z nejkvalitnějších produktů v oblasti zdravé stravy. Důkazem je i jantarové sklo, ve kterém produkty uchovávají a prodávaji. To zajistí maximálni uchovatelnost produktu.

Martina 1. October 2015

Dobrý den,
jaká je doba spotřeby u Chlorelly Manna (prášek) po otevření?

Lukáš Vaníček odpověděl:

Dobrý den,
po otevření se snažte spotřebovat produkt přibližně do půl roku. Nic se tomu nestane ani poté, ovšem bude to lepší.

Kristýna Kociánová 21. July 2015

Je v práškovém balení chlorelly odměrka, aby bylo možné dávkování po gramech? děkuji za odpověď.
Kristýna Kociánová

Michaela Ptáčková odpověděl:

Krásný den, Kristýno, balení odměrku neobsahuje, chlorellu lze dávkovat pomocí čajové lžičky, někteří využívají dokonce polévkovou :).

Ask a question All questions (10)

Váš dotaz byl úspěšně odeslán našemu týmu. Děkujeme za otázku!
Hide the form
Leave blank
Name
Question
 

We can't share all information
about this product with you

Due to legislation, we can write very little about some products.

Our long-term customers know the products in depth and come back for them. We also encourage you to do your own research and make a conscious decision about what your body needs.

Jan Noah
Founder of Vitalvibe